Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Nawet w małym mieszkaniu w mieście możesz przygotować ser niczym z wiejskiej zagrody. Nie jest to takie trudne, a jaka wielka satysfakcja!

Choć mogłoby się wydawać, że tradycja wyrabiania serów i masła z mleka krów, owiec i kóz zanika dzisiaj nawet na wsiach, to w wielu gospodarstwach, zwłaszcza prowadzonych przez ludzi ceniących ekologię, wciąż mamy szansę skosztować prawdziwego domowego nabiału, a przyrządzanie naturalnego sera jest coraz bardziej popularną atrakcją gospodarstw agroturystycznych.

Warto spróbować własnych sił w tej sztuce. Nie tylko uzyskamy wyśmienite produkty, ale będziemy też pewni, że są one przygotowane ze składników najwyższej jakości i wolne od sztucznych polepszaczy smaku. Musimy zaopatrzyć się w naturalne, nieprzetworzone, tłuste mleko. To od niego zależy jakość i smak naszego wyrobu. Oprócz tego potrzeba nam kilku akcesoriów, które kupimy w sklepie serowarskim.

Ser powstaje w wyniku wydzielenia się z mleka tłuszczu i białka. Aby do tego doszło, dodajemy do mleka kwas (przy serach twarogowych) lub podpuszczkę zawierającą enzym trawienny. Możemy też przyrządzać sery kwasowo-podpuszczkowe z połączenia tych dwóch składników. W wyniku działania kwasu lub podpuszczki zachodzi koagulacja, czyli wydzielenie się skrzepu i serwatki - płynu, który można pić lub wykorzystać w kuchni. Do serów możemy też dodawać różne szczepy bakterii. Kupimy je w sklepach serowarskich.

Przy dodawaniu podpuszczki i bakterii zawsze postępujmy zgodnie z przepisem producenta. Bakterie jogurtowe, które dodajemy np. do sera feta, możemy kupić lub użyć produkt je zawierający, np. jogurt naturalny (sprawdźmy jednak dokładnie jego skład. Powinien zawierać tylko mleko i bakterie). Od rodzaju użytych składników zależy to, jaki ser otrzymamy, jaki będzie miał smak i konsystencję.

Dobry serowar musi być cierpliwy i dokładny. Niczego nie powinniśmy przyspieszać. Ubijanie masła trwa dość długo, jednak efekt wart jest wysiłku. Bakterie odpowiedzialne za fermentację sera potrzebują czasu, by się namnożyć. Jest to naturalny i dość powolny proces, przygotowanie niektórych produktów może zatem zająć nawet kilka dni. Istnieją jednak też proste i dość szybkie przepisy, np. na ser twarogowy, które pozwolą nam cieszyć się smakiem domowego sera już po kilkunastu minutach. W niedługim czasie przyrządzimy też wyśmienity ser typu mozzarella. Warto zacząć właśnie od takich prostych przepisów i z czasem próbować przyrządzać coraz bardziej skomplikowane receptury. Do naszych serów możemy dodawać rozmaite składniki, np. zioła, pieprz ziarnisty, orzechy lub suszone pomidory. Możliwości jest mnóstwo!

 

Tekst pochodzi z magazynu PYSZNE nr 6/2016

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
10
Ciasta Makowiec japoński.

Wilgotny, bardzo smaczny makowiec japoński z bakaliami takimi jak jabłka, wło...

Odsłon: 337

>60 min
7
Desery Piernik na miodzie

Przepis jest bardzo prosty, a piernik robi się naprawdę szybko. Każdy, nawet...

Odsłon: 77

60 min
3

Polecane artykuły

Informacje Oryginalne przekąski na imprezę sylwestrową. Zaskocz swoich gości smacznymi daniami

Impreza ze znajomymi to okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych osób. Nie może jednak obyć się ona bez przepysznego jedzenia. Jak wyczarowa...

0
Informacje Deserki w pojemniczkach. 8 przepisów na pyszne mini desery

Szukasz efektownych i pysznych słodkich przysmaków, które zachwycą twoich gości? Mini desery na imieniny, imprezę urodzinową itp. to idealne rozwią...

3
Informacje Jak zrobić domek z piernika krok po kroku? Instruktaż, lukrowanie i ozdabianie

Marzysz o tym, aby święta były jeszcze bardziej magiczne? W takim razie rozważ wykonanie wyjątkowego domku z piernika – nie zapomnij zaangażować ca...

2
Informacje Zero Waste Smoothie. Wykorzystaj nadmiar owoców!

Nie marnujmy jedzenia, wykorzystujmy je z głową. Nadmiar owoców w kuchni to doskonała okazja, by przygotować zdrowe i pyszne smoothie w duchu Zero...

0