Uczta smaków - Karnawał

Dzikie stoły - wyjątkowa kolacja na łąkach Beskidu Niskiego

Dwa razy do roku, w Beskidzie Niskim, swoje podwoje otwiera osobliwa restauracja. Nie ma adresu i nie znajdziemy jej w przewodnikach. Ni stąd, ni zowąd dziesięciu kucharzy postanawia wydać ucztę. Potrzebne im są tylko stoły i trochę sprzętów. Resztę umeblowania zapewniają góry.

Fot. Towarzystwo z Beskidu Niskiego

Przejść parę kilometrów górskim szlakiem, przeskoczyć przez strumień, zatrzymać się na chwilę, by odetchnąć i nacieszyć się pięknem, otaczającej nas natury. Na chwilę, bo na końcu wycieczki czekają nakryte już stoły. W cieniu starej cerkiewki w Bielicznej, wśród pastwisk Regietowa Wyżnego, na końcu wsi Blechnarka czy przy zdziczałych sadach na Odernem.

Fot. Towarzystwo z Beskidu Niskiego

W Beskidzie Niskim przyroda i krajobrazy oszałamiają o każdej porze roku. Zimą zapierają dech w piersiach ośnieżone buczynowe i jodłowe lasy, latem ciepłe wieczory, pachnące ziołami, zachęcają do rozkoszowania się lokalnymi przysmakami, które po spacerze, smakują jak mało co!

W tych niesamowitych warunkach Towarzystwo z Beskidu Niskiego dwa razy do roku organizuje „Dzikie stoły" - wyjątkowe wydarzenie, które staje się doskonałą okazją na poznanie kultury tego regionu. W tej leśnej restauracji będziecie mieli okazję spróbować lokalnych przysmaków - tych dobrze znanych oraz tych nieco zapomnianych. Dokładnie takich, jakie serwuje się w beskidzkich domach już od setek lat.

Fot. Towarzystwo z Beskidu Niskiego

Wszystkie potrawy zostaną wykonane z najlepszych produktów, które oferują pobliskie łąki i lasy. Kucharze „Dzikich stołów" garściami czerpią z kuchni karpackiej, galicyjskiej i żydowskiej i łemkowskiej. Z pewnością będzie swojsko, smacznie, a nawet trochę magicznie.

Tegoroczna, letnia edycja odbędzie się we wtorek 15 sierpnia. „Dzikie Stoły" zostaną ustawione na Równiach w Nowicy (znanych z Festiwalu Teatralnego Innowica).

Co zaserwują kucharze „Dzikich stołów"?

ZUPYCHOTY... bedą wiadomo - na drugie, bo na pierwsze będą wiersze... pochrzaniona kisełycia, ekstraestragonowa szeklerska, chabaziowa tomatowa z szczypawicą.

W DZIKIM DOLE w łąkowych zielach, misiowych czosnkach, usmarowane miodem i zamarinowane, zameldują się wpierwszej kolejności: papryczki nadziane, ziemniaczki biedaczki, honejmarchewki, buraki rozmarzone a także a-kuku-rydza poczem nastąpią: lebiodowe kurczaczki, piwomięsne-coś-nie-cosie, ekstrasy à la zawijasy, piggi-sztychówki etc. etc.

pieczyste ozdobią: kwakiszone kalafiory i selera nać, takież ogóry od dołu do góry, buraczane siniaki oraz sałata - oczywista cała w kwiatach.

W BISTRORYSIA oczekiwać będą: szłoje, blachy, michy i szalatery pełne papasztetów np. z selera, łemkoburgerów, bałakłażanów, poddagrycznika - który ma się określić, kalafijora krezusa, tymiantycznego szmalcu jarskiego, fafasoli po banicku, proziaków-multiziołaków z bundzem i bez (czarny) - podawanych z rozkosznym uśmiechem i mamasełkiem czosnkowym, dziamałygi (co to jest?), mośkowych kreplach, kasi pęczak z bobrowikami - ganz gerade aus dem las, sirów i madamów meecząco- muucząco-beeczących, humusa humanum esta, mięsziw i kiełbasz, szołdrów i szynków, boszków obok szchabów - do tego obowiązkowego keczupu z cukini z samego wierchu.

DZIKAFÉ osłodzi tych, co im o wagę latem nie chodzi kokosankami uwolnionymi od glutenu w parze z ciachami owsianymi kwieciem usierpnionymi (przecież nie można napisać "umajonymi", bo to miesiąc zgoła inny), jeżokłujkami jakimiś, które mimo to pyszne są, negrosiami-wronosiami, tatartami suto jagodą maści karej zdobnymi, dumną szarlottą, sirNickiem bezkidnikiem, tyciankami bezowymi oraz e-lizakami (smaczności zupełnej!!!)

PRAGNIENIENIE ugaszą napitki i papoje, a to limoniady co poczuły pragnienie oraz miętę, czaj i kofi masala co chuci musowo rozpala, herbowe napary i napojedynki z niebotycznego gara oraz inne mokrości dla dziatek, jej- i jegomości

Źródło: materiały prasowe/ Towarzystwo z Beskidu Niskiego

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Sernik z białą czekoladą

Pyszny sernik w połączeniu sera i czekolady to ulubiony sernik mojego męża. S...

Odsłon: 175

60 min
5
60 min
4
Dania główne Udka faszerowane

bardzo lubię takie udka, zmieniając składniki, za kazdym razem otrzymamy inne...

Odsłon: 169

>60 min
1
Dodatki Pasztet z cukinii

Cukinia to niezwykle uniwersale warzywo, które posiada szerokie zastosowanie...

Odsłon: 37842

60 min
96
30 min
20
>60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Obniża ciśnienie krwi, poziom cukru, uspokaja. Zrób i pij codziennie przed śniadaniem

Właściwości koktajli owocowo-warzywnych są nieocenione. Jeśli będziesz pić je regularnie po przebudzeniu, możesz spodziewać się lepszego samopoczuc...

1
Informacje Co pić na szybszą przemianę materii, czyli właściwości zdrowotne herbaty

Herbata cieszy się ogromną popularnością zarówno ze względu na swoje unikalne walory smakowe, jak i liczne właściwości zdrowotne. Jedną z nich jest...

6
Informacje Ta herbata jest „przyjacielem” kobiet, ale może też bardzo zaszkodzić. Uważajcie!

Picie ziół to stosowany od wieków sposób na wiele chorób i dolegliwości. Warto jednak mieć na uwadze to, że niektóre z nich, mimo prozdrowotnych wł...

2
Informacje Biszkopt wyszedł zbyt suchy? Z tym składnikiem zawsze się uda

Domowy biszkopt to lekkie, uniwersalne ciasto idealne na każdą okazję. Pasuje do każdego rodzaju owoców i bitej śmietany. Przez niewielką ilość skł...

5