ErVegan - o sekretach diety roślinnej

O diecie wegańskiej oraz wyjątkowych korzyściach kuchni roślinnej rozmawiamy z autorem bloga ErVegan, który już od lat udowadnia Polakom, że weganizm nie musi być nudny.

Fot. materiały prasowe

Skąd u Ciebie zainteresowanie dietą roślinną?
Pierwszy raz o diecie roślinnej usłyszałem jeszcze przed rozpoczęciem studiów, gdy pracowałem w gastronomii. Moja ciekawość nie skończyła się tylko na rozmowie ze znajomymi, którzy byli na diecie wegańskiej, ale na osobistej próbie przejścia na wegetarianizm. Wtedy też zacząłem studia dietetyczne i tak wszystko się zaczęło. Zacząłem odkrywać coraz to więcej nowych roślinnych produktów i przepadłem w wirze nowych przepisów i smaków.
Czy dieta wegańska jest zdrowa?
Zgodnie z najnowszymi stanowiskami stowarzyszeń dietetycznych, dieta wegańska jest zdrowa i odpowiednia dla każdego, na każdym etapie rozwoju - w okresie rozwoju, dojrzałego życia, a także w podeszłym wieku. Warunkiem jest oczywiście to, że musi być ona zbilansowana - powinna zaspokajać wszelkie potrzeby naszego organizmu w zakresie składników odżywczych.
Czy polska kuchnia może być roślinna?
Wbrew pozorom polska kuchnia wcale nie obfitowała w przeszłości w produkty mięsne i nabiał. Były to produkty droższe i spożywane od czasu do czasu, od święta. Podstawę stanowiły tak naprawdę produkty mączne, warzywa i grzyby. W obecnych czasach praktykowanie diety roślinnej jest jeszcze łatwiejsze ze względu na ogromną dostępność jedzenia i to tak bardzo urozmaiconego.
Jakie jest Twoje ulubione roślinne danie?
To z pewnością jedno z najtrudniejszych pytań, bo rozmaitość roślinnych dań jest naprawdę przeogromna. Na tę chwilę rozkochałem się w buddyjskiej kuchni koreańskiej i kluskach ryżowych, ale takim ponadczasowym składnikiem jest u mnie tofu - zarówno pieczone, smażone, jak i przygotowywane na słodko.
Jakie roślinne składniki najchętniej wykorzystujesz do przygotowania potraw?
Mnogość przeróżnych roślinnych składników zapiera dech w piersiach i trudno jest wybrać tych kilka składników z mojej całkiem sporej przykuchennej spiżarni. Tak jak wspomniałem wcześniej, najchętniej wykorzystuję tofu, ponieważ jest bardzo uniwersalne i można je przyrządzić na milion sposobów, nadając mu przeróżny smak. Kasze i płatki owsiane to również takie składniki, z których można wyczarować zarówno kotlety, jak i wegańskie serniki. Z nasion roślin strączkowych, które powinny znaleźć się w wegetariańskim jadłospisie, uwielbiam ciecierzycę - ponownie za jej uniwersalność i możliwość przygotowania zarówno pysznego hummusu, ale też pasty bezjajecznej, a nawet ciasteczek.
Jakie masz rady dla osób, które chciałyby przejść na dietę rośliną?
Myślę, że ważne jest, aby nie stawiać sobie za wysoko poprzeczki. Jeśli lubimy poszaleć w kuchni i jesteśmy jedzeniowymi freakami, śledzimy Instagramowe trendy, to piękne kolorowe miski z przeróżnymi hummusami, kiszonymi warzywami i domowym chlebem nie będą dla nas problemem na diecie roślinnej. Jeśli jednak nasza dieta obfituje w mięso i produkty mleczne oraz jaja, to zwyczajnie trudno może być nam od razu szaleć w kuchni roślinnej i odwracać wszystko do góry nogami. Warto wtedy stawiać przed sobą małe cele i realizować je krok po kroku. Można zacząć np. od jednego dnia w tygodniu w pełni roślinnego albo np. zacząć jeść codziennie w pełni roślinne śniadania, do czego wraz z marką Flora zachęcam w akcji „Śniadaniowi Roślinożercy". Do jadłospisu można wtedy dodać także więcej roślinnych produktów, np. zastępując masło - roślinną Flora.

Dlaczego postanowiłeś zostać ambasadorem marki Flora? Czy Twoim zdaniem warto dołączyć do akcji „Śniadaniowi Roślinożercy"?
Motywuje mnie hasło „Rośliny są O Mega!", które jest hasłem kampanii marki Flora - bo podkreśla siłę i moc roślin. Jestem dumny z tego, że mogę uczestniczyć w tym projekcie. W akcji „Śniadaniowi Roślinożercy" zachęcamy do roślinnych, zdrowych i urozmaiconych śniadań, pokazując, że wbrew stereotypom nowoczesne margaryny, jak właśnie produkty marki Flora, nie zawierają szkodliwych tłuszczów trans i są dobrym źródłem korzystnych dla zdrowia i niezbędnych w naszej diecie kwasów Omega 3 i 6. Co dla mnie również bardzo ważne - są w pełni roślinne, nawet jeśli chodzi o witaminę D, w którą są wzbogacone. Pokazujemy jednocześnie, że można jeść w pełni roślinnie i zdrowo, a nie wymaga to od nas tak naprawdę wielu wyrzeczeń, których sporo osób się obawia i przez to często rezygnuje ze zmiany swojego dotychczasowego żywienia. Coraz więcej osób chce jeść roślinnie dla swojego zdrowia i dobra planety, co pokazują badania nawyków żywieniowych przeprowadzone przez firmę Upfield podczas społecznej izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Poprzez akcję „Śniadaniowi Roślinożercy" przejście na dietę roślinną jest jeszcze łatwiejsze i bardzo smaczne!

Przetestuj również sprawdzone przepisy Eryka:

Tost z awokado i suszonymi pomidorami z rukolą i chili
• 2 bułki polne
• 2 łyżeczki margaryny Flora Original
• 1 awokado
• 4 suszone pomidory z zalewy
• 2 garści rukoli
• 1 świeże chili
• sól, pieprz
1. Awokado obierz ze skórki i pozbądź się pestki. Pokrój je na w miarę równe plasterki i oprósz odrobiną soli. Suszone pomidory odsącz z zalewy i posiekaj w drobne paski.
2. Bułki przekrój na pół i podpiecz w tosterze lub na suchej patelni. Zaraz po ściągnięciu ze źródła ciepła posmaruj je Florą i ułóż na nich kolejno: plastry awokado, świeże chilli, rukolę oraz posiekane suszone pomidory. Całość na koniec oprósz świeżo mielonym pieprzem i zajadaj ze smakiem, póki kanapka jest ciepła. Smacznego!

 

Kanapka z pastą z pieczonego czosnku, blanszowanym porem i grillowaną cukinią na sałacie rzymskiej
• 2 bułki polne
• 2 łyżeczki margaryny Flora Original
• 2 główki czosnku
• ½ jasnozielonej i białej części małego pora
• kilka plastrów grillowanej cukinii
• 2 szczypty ulubionych kiełków
• sól, pieprz
1. Nie obieraj czosnku, ale przekrój jego główki w połowie w poprzek tak, aby było widać pojedyncze ząbki w przekroju. Umieść je w małym naczyniu żaroodpornym i piecz pod przykryciem około 25 minut, aż miąższ ząbków będzie miękki. Wyciśnij go do małej miseczki i utrzyj z odrobiną soli i pieprzu. Wymieszaj czosnek z Florą.
2. Posiekaj pora na małe piórka. Przelej go wrzątkiem i odstaw do ostygnięcia.
3. Cukinię pokrój i zgrilluj.
4. Bułki przekrój na dwie połówki i posmaruj pastą czosnkową. Następnie rozłóż na każdej z nich liście sałaty rzymskiej, plastry grillowanej cukinii. Kolejno posmaruj pastą z pieczonego czosnku, nałóż na nią wcześniej przygotowanego pora. Dodaj kiełki, nałóż drugą połówkę bułki i gotowe. Smacznego!

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 514

60 min
7
15 min
3
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0