Czy wiesz, że pierwotna nazwa kalafiora to kapusta cypryjska? Warzywo pochodzi z Cypru.
Dlaczego kalafior tak intensywnie pachnie?
Wpływ na specyficzny zapach kalafiora mają systemy obronne roślin. W tkankach znajdują się odseparowane od siebie związki zawierające siarkę i azot oraz enzymy. Kiedy kroimy lub gotujemy różyczki, tkanki zostają naruszone, a te dwa typy obronnych chemikaliów mieszają się ze sobą i zapoczątkowują łańcuch reakcji, w wyniku których powstają różne związki o intensywnym zapachu.
Kalafior jest niskokaloryczny. 100 gram zawiera zaledwie 25 kilokalorii. Różyczki są pełne witamin i wartości odżywczych. Zawierają witaminy: A, B, C, K. Są źródłem: chloru, cynku, fosforu, fluoru, jodu, potasu, wapnia i żelaza.
Warto zapamiętać! Kalafior ułatwia zasypianie, ale i naukę oraz zapamiętywanie. Jego jedzenie zmniejsza ryzyko złamań kości i osteoporozy. Różyczki kalafiora nie lubią długiego gotowania - gdy spędzą powyżej 30 minut we wrzątku, korzyści zdrowotne kalafiora zmniejszają się o nawet 75%.
Jak wybrać kalafiora?
Najlepsza jest średnich rozmiarów zbita główka, bez uszkodzeń i plam.
Gotuję, nie marnuję:
- Do wykorzystania nadają się także liście kalafiora. Są źródłem zarówno błonnika, witaminy C, A, kwasu foliowego oraz związków nieorganicznych: wapnia, potasu i selenu.
- Woda z gotowania kalafiora ma sporo składników odżywczych, warto ją wykorzystać np. do przygotowania zupy.
Kalafior można jeść pieczony, gotowany, smażony, grillowany czy surowy. Mniej oczywistym sposobem na jego przygotowanie jest np. pizza z kalafiora.
Przepis na pizzę z kalafiora
Składniki:
- pół główki kalafiora
- ząbek czosnku
- łyżeczka oregano
- 100 g sera mozzarella
- jajko
- sól, pieprz
Sos:
- 3 dojrzałe pomidory
- garść świeżej bazylii
- ząbek czosnku
- sól, pieprz
- 100 g sera mozzarella
- garść świeżego szpinaku
Sposób przygotowania:
Pomidory pokrój w drobną kostkę, dodaj czosnek, bazylię i zblenduj na gładki sos. Nagrzej piekarnik do 200°C. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Różyczki kalafiora zetrzyj na tarce o grubych oczkach i podpraż na suchej patelni przez około 10 minut. Potem przestudź. Ser również zetrzyj, czosnek posiekaj, wymieszaj z kalafiorem, dodaj jajko i przyprawy. Masę wyłóż na blachę. Piecz około 20 minut. Potem gorący spód posmaruj pomidorowym sosem, posyp serem i szpinakiem.
Brokuł
Nazywany jest także kapustą szparagową lub zielonym kalafiorem. Znany jest od ponad 2000 lat. Należy do rodziny kapustowatych, czyli do tej samej kalafior, brukselka czy jarmuż. Nazwa brokuł wywodzi się od włoskiego słowa broccoli, oznaczającego dawniej delikatny, młody pęd roślin kapustnych.
Czy wiesz, że szklanka brokułów ma tyle samo białka co szklanka kukurydzy lub ryżu, ale zawiera o połowę mniej kalorii? Brokuły zawierają więcej wapnia niż większość nabiału. Mają także witaminę K, chroniącą przed osteoporozą. Dzięki zawartej w nich witaminie C w ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co ułatwia walkę z przeziębieniem. 200 g brokułu całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C, B i A.
Gotuję, nie marnuję: Do zjedzenia nadają się także łodygi brokułu. Można z nich zrobić placki lub dodać do sałatki.
Przepis na ciasto brokułowe
Składniki na ciasto:
- 500 g brokułów
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanka cukru pudru
- 2/3 szklanki oleju
- 3 jajka
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na krem do przełożenia:
- 300 ml śmietany 30%
- 2 łyżki cukru pudru
- szklanka truskawek lub malin
Sposób przygotowania:
Zagotuj wodę, a w drugim garnku przyszykuj wodę z lodem. Brokuły zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Zanurz je na sitku we wrzątku, wyjmij po minucie i od razu przełóż do lodowatej wody. Odciśnij w sitku z nadmiaru wody. Mąkę przesiej z proszkiem do miski i odstaw. Jajka ubij z cukrem na kremową masę. Dodaj olej. Zmiksuj na wolniejszych obrotach, a potem wsyp mąkę z proszkiem i wymieszaj. Na końcu wmieszaj do ciasta brokuły. Masę przełóż do formy i piecz przez około 40 - 45 minut, do suchego patyczka. Wyjmij i całkowicie ostudź.
Śmietanę ubij na puszystą masę z cukrem pudrem. Podziel krem na 2 porcje. Zimne ciasto przekrój na pół i przełóż połową kremu oraz owocami. Drugą połową udekoruj wierzch ciasta. Na koniec wyłóż na nie owoce.
Przepis na potrawkę z liści kalafiora i łodyg brokułu
Składniki:
- liście kalafiora
- 200 ml mleka kokosowego
- 100 ml wody
- łyżeczka pasty curry
- cebula szalotka
- szczypiorek
- sól, pieprz
- łyżka oliwy
Sposób przygotowania:
Liście i łodygi posiekaj. Cebulę pokrój w piórka. W garnku rozgrzej oliwę. Przesmaż na niej cebulę i liście oraz łodygi, wlej wodę i mleko kokosowe. Dodaj pastę curry i gotuj przez 10 minut. Dopraw solą i pieprzem. Potrawkę możesz serwować z ryżem.