Dania jednogarnkowe

Lampka wina do obiadu, czy kolacji nadaje posiłkom elegancji. By dodać do tego smak, trzeba potrafić dobrać wino.

Fot. 123RF/Picsel

Najprostszy i powszechnie znany podział win - białe do ryb i drobiu, czerwone do mięs - to nie wszystko.


Istnieją dwie podstawowe zasady, którymi należy się kierować wybierając wino do potrawy. To zachowanie zasady kontrastu i dopasowania. Na czym to polega? Wina muszą być w przeciwnym smaku do potrawy tak, by nie zlały się z ich nutami smakowymi . Jednocześnie muszą być dopasowane, to znaczy, że nie mogą zdominować smaku potraw, tak samo jak smak potraw nie może zdominować wina. Wybieramy zatem alkohol o podobnym charakterze i ciężarze. W doborze ważna jest też kolejność podawania. Jak to wygląda w praktyce?


Zaczynamy od win białych, lekkich, a zmierzamy ku czerwonym ciężkim. Posiłek może poprzedzić aperitif, czyli lampka wina przed pierwszym kęsem. Celem aperitifu jest pobudzenie naszego apetytu i odświeżenie kubków smakowych. Te pierwsze łyki mają nas orzeźwiać, dlatego podajemy wina białe - lekkie, młode i wytrawne. Dobrym pomysłem jest sięgnąć po Riesling, choć doskonale sprawdzi się także szampan. Do przystawek podajemy wina białe, wytrawne.

Zobacz przepisy na przystawki. Kliknij!

Do zup win z zasady nie podajemy. Zdarza się jednak, że do gęstych, pikantnych zup warzywnych lub rybnych możemy dostać lampkę wina wytrawnego. Jeśli mowa o rybach - zasada mówi, że pasują do nich wina białe, które nie zdominują smaku delikatnego mięsa. Dopuszczane są także wina różowe. Białe i różowe wina doskonale podkreślą także smak drobiu. Eksperci polecają Chardonnay, czy Sauvignon Blanc. Jeśli jednak drób był pieczony lub smażony ,to lepiej jest sięgnąć po lekkie wino czerwone - np. Bordeaux.

Zobacz przepisy na ryby. Kliknij!

Mięsa podajemy z zasady z winem czerwonym. Wyjątkiem jest delikatna jagnięcina, która preferuje białe, wytrawne. Podobnie jak w przypadku drobiu, do pieczonego lub smażonego mięsa lepiej pasują wina czerwone. Do wieprzowiny natomiast podajemy wyłącznie wina czerwone - schab dobrze skomponuje się z czerwonym i lekkim, ciężkie i mocno przyprawione dania lubią wina o adekwatnym ciężarze i aromacie. Podobne wina podajemy do wołowiny oraz dziczyzny.

Zobacz przepisy na wołowinę. Kliknij!

Jak postępujemy z potrawami niejednoznacznymi, jak makarony? Ich kulinarną ojczyzną są Włochy, nieprzypadkowo więc sięgamy po alkohole z tamtego regionu. Zwracamy uwagę na składniki sosu - i tak do sosów śmietanowo-serowych wybieramy Chardonnay, do owoców morza - Sauvignon Blanc lub Riesling, do mięsnych i pomidorowych zaś, Chianti.

Zobacz przepisy na makarony. Kliknij!

Winnym biesiadom często towarzyszy deska serów, zaś w kuchni francuskiej kawałek sera zamyka posiłek główny i jest przerwą przed deserem. Tu również istnieje zbiór zasad doboru, których warto przestrzegać. Do serów twardych, ostrych w smaku najlepiej pasują wina czerwone i wytrawne. Do serów pleśniowych z kolei serwujemy wina białe.

Zobacz przepisy na sery. Kliknij!

A na deser? Do deserów najlepiej pasują wina słodkie - należy jednak pamiętać, by była to słodycz odpowiednio dopasowana do ciężaru deseru. Zazwyczaj podaje się czerwone sherry - do deserów czekoladowych, porto tawny podobnie, a tokaj - do deserów owocowych, rześkich. Do samych kaw win nie podajemy - wybieramy likiery lub koniaki.

Zobacz przepisy na desery. Kliknij!

Jak traktować powyższe zasady? Tak mówią eksperci, którzy wiedzą jak otworzyć smak wina oraz smak potraw. Jeśli jednak podajemy wino na swój sposób - to nie zrażajmy się, w końcu to nam ma smakować.

 


Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

0
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0
Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

3
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1