Spis treści:
Wekowanie zup pewnie kojarzy ci się z babciną kuchnią. Faktycznie, w okresie PRL-u, gospodynie szykowały wiele słoików na przetwory i rozgrzewające zupy. Do dziś technika pasteryzacji jest bardzo chętnie stosowana przez kucharzy. Pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas. Należy jednak wiedzieć, jak pasteryzować zupy w słoiku, żeby po prostu się nie zepsuły. Nawet prosty błąd w przechowywaniu pasteryzowanych zup w słoiku może sprawić, że nie będą się już nadawały do spożycia.
Sprawdź także: Zupa cebulowa bez wina - francuski przysmak na talerzu
Jak pasteryzować zupy w słoiku?
Interesuje cię wekowanie zup, żeby nie musieć spędzać codziennie czasu w kuchni? Pamiętaj, że możesz pasteryzować praktycznie wszystkie rodzaje zup. Wstrzymaj się jednak z dodaniem śmietany czy jogurtu do dania. Wówczas zabielcie zupę dopiero tuż przed spożyciem.
Jeśli chcesz cieszyć się pysznym obiadem, musisz dowiedzieć się krok po kroku, jak pasteryzować zupy w słoiku. Postępuj według poniższych wskazówek, a możesz mieć pewność, że przechowywana w szklanym naczyniu potrawa zachowa świeżość na dłużej.
- Dokładnie wyparz słoiki wrzątkiem, a następnie wytrzyj je do sucha. Muszą być sterylnie czyste i bez żadnej wilgoci. Drugim sposobem na przygotowanie naczyń jest umieszczenie ich na ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. Obejrzyj też wszystkie zakrętki - muszą być szczelne i czyste, bez oznak rdzy czy brudu. Także wyparz je wrzątkiem.
- Pamiętaj, że słoiki i zakrętki powinny być jeszcze gorące, gdy przelewasz do nich świeżo zrobioną zupę.
- Przelewając, zostaw minimum dwa centymetry wolnej przestrzeni od zakrętki - nie nalewaj do pełna! Sprawdź, czy nie dostał się do środka jakiś brud lub resztki innego jedzenia. Przetrzyj jeszcze ręcznikiem papierowym brzeg słoika, aby na pewno był suchy.
- Zakręć szczelnie słoik (odwróć go do góry nogami i zobacz, czy nic się nie wylewa).
- Zabierz się za pasteryzowanie zup w słoiku. Możesz to zrobić w piekarniku lub w większym garnku z wodą. Gorące słoiki, w odstępach, umieść na ok. 20-30 minut w już nagrzanym do 130 stopni piekarniku. Po upływie tego czasu nie wyciągaj słoików - pozwól im nieco wystygnąć i dopiero wyjmij. Jak pasteryzować zupy w słoiku w garnku? Wybierz szeroki garnek, wyłóż jego dno ściereczką, ułóż ciepłe słoje tak, aby się ze sobą nie stykały i zalej je gorącą wodą (tak, by płyn nie dotykał zakrętek). Gotuj przez 20-30 minut.
- Schłodzone, wekowane zupy przełóż do lodówki. Gotowe!
Jak przechowywać pasteryzowane zupy w słoiku?
Wiesz już wszystko o pasteryzowaniu zup w słoiku - a jak długo można przechowywać takie smakołyki? Wekowanie zup pozwala na wydłużenie potrawie jej terminu przydatności do spożycia. Ile czasu może stać zawekowana zupa? Nawet około 10 dni!
Pamiętaj tylko o tym, aby przechowywać ją we właściwych warunkach. Słoje z zupą powinny być zaraz po pasteryzacji, gdy tylko przestygną, umieszczone w lodówce i tam trzymane. Przed spożyciem zwróć uwagę na zakrętkę - czy się nie rozszczelniła. Jeśli tak, niestety zupa może być niezdatna do spożycia.
Zobacz także:
Mnóstwo zalet i zaledwie 32 kalorie. Czerwona cebula to witaminowa bomba »
Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »
Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »