Ewa_Gotuje

Jak przechowywać jabłka na zimę? Metoda mojego dziadka zawsze się sprawdza

Polska złota jesień to oczywiście czas, kiedy w sadach dojrzewają jabłka. Zebrane owoce, należy odpowiednio zabezpieczyć, aby jak najdłużej można było się cieszyć ich pysznym smakiem. Sprawdzimy, w jakich warunkach przechowywać jabłka na zimę, oraz czy można schować je do lodówki lub zamrozić.

Jak odpowiednio przechowywać jabłka na zimę? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Jabłka to niezwykle zdrowe owoce, są źródłem witamin z grypy B, C i E, a także minerałów: wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i siarki. Nie brakuje w nich również błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłowe trawienie, zapobiega zaparciom oraz wspiera prawidłową przemianę materii. Co więcej, błonnik ma wpływ na obniżenie zbyt wysokiego poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Jedzenie jabłek to także sposób na zapobieganie miażdżycy, a także udarom i zawałom. Aby zachować wszystkie cenne właściwości jabłek, po zerwaniu należy je odpowiednio przechowywać. Zastanawiasz się, w jaki sposób je magazynować, czy można je mrozić, a może, nie wiesz, czy jabłka można przechowywać w lodówce? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

Sprawdź także:  Energetyczna i zdrowa para, czyli owoce z masłem orzechowym. Które najlepiej się komponują?

W jakich warunkach przechowywać jabłka na zimę? 

Okazuje się, że przechowywanie jabłek na zimę nie jest tak proste jak się wydaje. Jeśli chcemy uniknąć pleśnienia i gnicia owoców, należy zadbać o kilka ważnych czynników. Liczy się odpowiednia temperatura i wilgotność, trzeba zapewnić im również odpowiednią wentylację. Podczas przechowywania dużej ilości jabłek nie można być zbyt sentymentalnym, uszkodzone owoce, trzeba jak najszybciej wyrzucić, ponieważ mogą zacząć się psuć, tym samym uszkadzając inne egzemplarze.

Warto pamiętać, że nawet lekko pęknięta skórka może być przyczyną gnicia owocu. Dlatego, zamiast je przechowywać, lepiej zjeść je od razu lub przeznaczyć na przetwory, na przykład pyszny sok, dżem lub jabłka do słoików, idealne na szarlotkę. 

Jabłka należy magazynować w chłodnych pomieszczeniach, o dużej wilgotności, które jednocześnie będą dobrze wentylowane, aby jabłka wolniej dojrzewały. Zaleca się nawet podlewanie podłogi wodą, ma to zapobiegać więdnięciu. Temperatura powinna wynosić od zera do czterech stopni. Jednocześnie należy zadbać o to, aby owoce nie przymarzły. 

Jak przechowywać jabłka w domu – skuteczne metody

Podczas przechowywania jabłek, warto skorzystać ze sprawdzonej metody stosowanej przez niejednego dziadka. Zaopatrz się w drewniane skrzynie, które następnie wyłożysz gazetami. Na spód warto ułożyć podwójną warstwę papieru. Do jednej tak przygotowanej skrzyni należy włożyć nie więcej niż 15 kilogramów owoców. Na wierzchu jabłek, również warto położyć gazety, spowolni to ich dojrzewanie. Nie zapomnij również o tym, aby na bieżąco sprawdzać stan owoców, tak by kontrolować to, czy nie zaczęły psuć się i pleśnieć.

Czy jabłka można przechowywać w lodówce?

Warto jednak pamiętać, że jabłka nie powinny być przechowywane w lodówce. Po zakupie najlepiej umieścić je w temperaturze pokojowej na kuchennym blacie, na przykład w misce na owoce, dobrze sprawdzą się te, które pozwalają na dostęp powietrza. Należy również pamiętać, że niektóre owoce, np. banany, mogą powodować szybsze dojrzewanie owoców, z powodu wydzielającego się z nich etylenu. 

Czy jabłka można mrozić?

Jabłka można również mrozić. Uprzednio należy je jednak umyć, obrać, pokroić w mniejsze kawałki i na chwilę pozostawić na papierze. Następnie przełóż je do pojemnika lub woreczków przeznaczonych do mrożenia, należy pamiętać, aby nie upychać zbyt wielu owoców naraz. Może tu utrudnić ich wyciągnięcie z opakowania. Tak przygotowane owoce mogą spędzić w zamrażarce nawet rok. 

Źródła: chp-pasze.pl, deccoria.pl, Smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Dobre na pamięć, stres i wysokie ciśnienie. Jedz między posiłkami lub pij pół szklanki dziennie »

Uprawa i przesadzanie mięty. Jakie właściwości ma mięta? »

Leśnicy podzielili się przepisem na miksturę. Na żołądek, jelita i nie tylko »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 164

30 min
4
Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29889

60 min
68
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 262

30 min
8

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0