Sponsorowane

Jak przejść na weganizm? – Jak zostać weganinem w 7 krokach?

Weganizm i wegetarianizm to coraz popularniejsze sposoby odżywiania. Z każdy mrokiem w Polsce i na świecie zwiększa się bowiem ilość osób z różnych przyczyn rezygnujących z mięsa. Widać to też w ofercie produktów wegańskich proponowanej przez sieci handlowe.

Weganizm polega na całkowitej rezygnacji z produktów odzwierzęcych / materiały promocyjne

Produktów wegańskich jest coraz więcej i coraz łatwiej zastąpić nimi tradycyjne posiłki mięsne. Dieta wegańska to alternatywa, która ogranicza cierpienie zwierząt, dobrze wpływa na zdrowie i daje oddech naszej planecie. Jak przejść na weganizm? Nie jest to wcale takie trudne, ale dla tych, którzy nie wiedzą, jak zostać weganinem, przygotowaliśmy kilka podstawowych porad.

Na czym polega dieta wegetariańska? - Czego nie można jeść, będąc weganinem?

Weganizm polega na całkowitej rezygnacji z produktów odzwierzęcych. Będąc weganinem, nie możesz jeść nie tylko mięsa i kiełbas, ale również sera, mleka i jego pochodnych, a także miodu czy żelatyny. Dieta wegańska to przede wszystkim warzywa, owoce, pestki, ziarna, kasze, makarony, ryż, orzechy, ale także roślinne zamienniki mięsa, takie jak tofu, tempeh czy sojowe jogurty. Są to wszystko produkty dostarczające białko, na których powinien opierać się weganizm. Jak zacząć? Najlepiej stopniowo rezygnować z produktów odzwierzęcych i przyzwyczajać się do diety roślinnej.

Czy trudno jest zostać weganinem?

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać weganinem i obawiasz się trudności, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie jest to trudne, ale istnieje kilka przeszkód, które trzeba mądrze rozwiązać. Dieta wegańska może być utrudniona dla osób, które przebywają długo na uczelni czy w pracy, szczególnie w małych miejscowościach, gdzie nie ma wegańskiej gastronomii. Jednak kuchnia wegańska przygotowywana w domu jest najzdrowsza. Wegańskie kanapki bez problemu przygotujemy sobie sami, a własnej roboty zupy można nosić w termosach. Jeśli mamy w pracy możliwość podgrzania posiłku dieta wegańska w niczym nam nie przeszkadza. Po prostu bierzemy ze sobą obiad w pojemnikach i podgrzewamy go na miejscu. Można też korzystać z barów mlecznych, gdzie bez trudu znajdzie się potrawy współgrające z dietą roślinną.

Duża ilość wegańskich sklepów internetowych oraz oferta sieci handlowych ułatwia obecnie robienie zakupów. Są też gotowe półprodukty, mrożonki czy słoiczki z potrawami, które pasują do wegańskiego jadłospisu.

Jak przejść na weganizm? –Jak zostać weganinem w 7 krokach?

Jak przejść na weganizm? Najlepiej stopniowo, ale bardzo istotna jest otwartość na nowe posiłki i smaki. Jeśli dobrze poznasz zasady i produkty odpowiednie dla osób przechodzących na weganizm, bez trudu zaczniesz stosować dietę roślinną.

1. Odkryj motywację i porzuć produkty odzwierzęce w jakimś celu

Jeśli myślisz o przejściu na weganizm, zapewne nie jest dla Ciebie obojętny los i cierpienie zwierząt. Świadomość, jakie są warunki hodowli wielu z nich być może sprawi, że będziesz chciał ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety mięso i produkty odzwierzęce.

Ponadto fakt, że wpływasz na mniejsze zanieczyszczenie naszej planety oraz działasz w kierunku poprawy swojego zdrowia zapewne wzmocni Twoją motywację.

2. Stopniowo odrzucaj mięso i inne produkty

Weganizm dla początkujących powinien być dobrze zaplanowany. W pierwszych dniach odstaw czerwone mięso i wędliny. Zrezygnuj też z boczku do jajecznicy na rzecz cebuli. Przestań posilać się nóżkami i filetami z kurczaka, a w ich miejsce wprowadź kupne, bądź przygotowane przez siebie, kotlety i gulasze sojowe.

 Z czasem wyeliminujesz też ryby i jajka, a jogurty, sery i mleko zastąpisz w swoim jadłospisie ich wegańskimi odpowiednikami.

3. Pamiętaj o zbilansowanej diecie, zastosuj suplementację

Zapoznaj się z zapotrzebowaniem na składniki odżywcze i z ciekawymi przepisami wegańskimi. Wbrew pozorom weganie mają do dyspozycji mnóstwo produktów, ale niezbędne są też przyprawy. Będąc na diecie roślinnej, pamiętaj o suplementacji dla wegan, np. witaminy B12. Dostarczaj sobie codziennie roślinnych źródeł żelaza, są one w szpinaku, jarmużu i brokułach oraz zażywaj witaminę C. Pamiętaj też o odpowiedniej właściwej ilości białka, wapnia i kwasów tłuszczowych.

4. Bądź otwarty na nowe produkty

Tempeh, seitan tofu – to zapewne nowe dla Ciebie produkty, naucz się więc je przyrządzać. W swoim menu wykorzystuj przede wszystkim Superfoods, czyli nieprzetworzoną żywność pochodzenia naturalnego. Weganie często dzielą się przepisami na grupach na Facebooku. Dołącz do nich i proś o poradę, gdy zajdzie potrzeba.

5. Nie przejmuj się wpadkami – zdarzają się każdemu

Skusiłeś się mięso na grillu albo zjadłeś pizzę ze startym serem? Nie rób z tego tragedii ani nie dręcz się poczuciem winy. Nie wykorzystuj tylko jednego żywieniowego błędu za pretekst do powrotu do starych przyzwyczajeń. Następnym razem przynieś ze sobą własne wegańskie produkty na grilla i zawsze pytaj, czy w pizzerii nie ma opcji dla wegan. Zdarzają się bowiem one coraz częściej.

6. Badaj się regularnie

Kiedy jesteś na diecie wegańskiej, warto profilaktycznie wykonać niektóre badania, takie jak morfologia krwi, gospodarka żelaza czy poziom witaminy D.

7. Planuj zakupy, odwiedzaj właściwe miejsca

Chodź do sklepu z listą zakupów i trzymaj się jej konsekwentnie. Czytaj składy produktów, sprawdzając, czy nie ma w nich składników odzwierzęcych. Poznaj sklepy i działy supermarketów, gdzie możesz kupić żywność roślinną. Odwiedzaj też wegańskie restauracje i inspiruj się wegańskimi potrawami z ich menu.

Weganizm to coś więcej dieta

Nie zapominaj – weganizm to nie tylko dieta. Weganie nie noszą butów ani ubrań z futra i skór oraz korzystają z kosmetyków nietestowanych na zwierzętach. Należy o tym pamiętać, kupując prezenty dla wegan. Nie uczestniczą oni również w rozrywkach przyczyniających do krzywdy zwierząt. Nie odwiedzają cyrków i ogrodów zoologicznych. Weganie protestują też przeciw takim rozrywkom jak myślistwo i łowienie ryb.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
9
Desery Kokosowa biała chmurka bez pieczenia

Delikatne ciasto kokosowe z wiśniami. Szybciutkie i proste w wykonaniu. Ideal...

Odsłon: 851

15 min
16

Polecane artykuły

Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

0
Informacje Od tygodni króluje w naszym domu. Najlepsze smarowidło do kanapek, dzieci je uwielbiają

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z masła na rzecz zdrowszych smarowideł do chleba. Na kanapkach królują warzywne pasty z ciecierzycy, c...

3
Informacje Gulasz z fasolą, befsztyk z warzywami. 5 propozycji na obiady wysokobiałkowe

Szukając zdrowych i zbilansowanych opcji obiadowych, warto rozważyć dania bogate w białko, które nie tylko zaspokoją głód, ale także wspomogą rozwó...

5