Maliny, truskawki, wiśnie, borówki czy jabłka - to właśnie te owoce najczęściej lądują w naszych ciastach. Warto jednak nieco przełamać ten schemat i dać szansę porzeczkom, które nadają wypiekom ciekawego, lekko cierpkiego lub kwaśnego posmaku, idealnie przełamując słodycz. Jak wykorzystać je w swoich przepisach? Poniżej znajdziesz 7 pomysłów na ciasta z porzeczkami, które możesz przyrządzić na święta, rodzinne spotkanie czy imprezę z przyjaciółmi.
Sprawdź także: Odchudzające sałatki - przepisy, które warto znać
Ciasta z porzeczkami na każdą okazję - przepisy
Ciasto drożdżowe i jogurtowe, krajanka czy sernik to tylko kilka z wielu rodzajów ciast, w których możesz uwzględnić porzeczki. Poniżej znajdziesz ciasta z porzeczkami na każdą okazję, które bez problemu wyczarujesz w zaciszu własnej kuchni. Możesz być pewien, że przypadną one do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom.
Ciasto z porzeczkami i mąką pełnoziarnistą
Ciasto z porzeczkami i mąką pełnoziarnistą to doskonały wybór nie tylko dla fanów fit słodkości. Poza owocami do jego przygotowania potrzebujesz cukru brązowego i waniliowego, masła, jajek, sody oczyszczonej, cynamonu, kwaśnej śmietany, mleka oraz migdałów. Zacznij od wymieszania mąki z sodą i cynamonem. Utrzyj masło z obydwoma rodzajami cukru, a następnie dodaj jajka, cały czas ucierając. Do powstałej masy dodaj cynamon z mąką i sodą, mleko oraz śmietanę i mieszaj, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Dorzuć porzeczki i wymieszaj masę łyżką. Przełóż ją do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, udekoruj z zewnątrz migdałami i wstaw na 60 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
Ciasto drożdżowe z porzeczkami i migdałami
Jeśli jesteś fanem ciasta drożdżowego, koniecznie przyrządź je z porzeczkami. Na liście niezbędnych składników umieść porzeczki, jajka, cukier puder, cukier waniliowy, masło, mąkę tortową, świeże drożdże, gęstą śmietanę, płatki migdałowe oraz sól. Rozetrzyj drożdże ze śmietaną. Przesianą mąkę wymieszaj z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dorzuć pokrojone masło i posiekaj je nożem. Dodaj jajka, szczyptę soli oraz roztarte drożdże i wyrób ciasto. Przykryj je ściereczką i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu rozprowadź je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie posyp porzeczkami, cukrem pudrem i płatkami migdałów. Piecz ciasto w temperaturze 180 stopni przez 50 minut.
Sernik z porzeczkami
Wśród przepisów na ciasta z porzeczkami na każdą okazję nie może zabraknąć sernika. Zrobisz go z takich produktów jak mąka pszenna, masło, cukier, zmielony twaróg, porzeczki, cukier biały i waniliowy, jogurt naturalny, śmietana 12%, kasza manna błyskawiczna oraz sok z cytryny. Przesiej mąkę, dodaj do niej cukier i wymieszaj. Dorzuć posiekane zimne masło i zagnieć ciasto. Po wyrobieniu wyłóż nim tortownicę i ponakłuwaj je widelcem. Wstaw je do piekarnika na około 10 minut, ustawiając temperaturę 180 stopni. Połącz ze sobą pozostałe składniki, tj. twaróg, cukier biały i waniliowy, śmietanę, jogurt, kaszę oraz sok z cytryny, po czym wylej masę na podpieczony spód. Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz je przez 60 minut. Przed podaniem wstaw je do lodówki na trzy godziny.
Ciasto jogurtowe z porzeczkami
Idealną alternatywą dla sernika może być ciasto jogurtowe z porzeczkami. Aby je wyczarować, musisz zaopatrzyć się w biszkopty, masło, żelatynę, zmielony twaróg, jogurt naturalny, cukier puder, cukier waniliowy oraz śmietanę kremówkę. Realizację przepisu rozpocznij od roztopienia masła. Dodaj je do pokruszonych biszkoptów i dokładnie wymieszaj.
Powstałą masę przełóż do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i dociśnij do dna. Rozpuść żelatynę w ciepłej wodzie, a porzeczki zblenduj i przetrzyj przez drobne sitko. Połącz twaróg z jogurtem, cukrem waniliowym, cukrem pudrem oraz musem porzeczkowym. Dodaj kilka łyżeczek masy do żelatyny i wymieszaj. Powstałą miksturę przelej do pozostałej porcji masy. Gdy ta zacznie tężeć, dodaj ubitą śmietanę i delikatnie wymieszaj. Przełóż krem do tortownicy z biszkoptami i wstaw na kilka godzin do lodówki. Gotowe ciasto udekoruj porzeczkami.
Proste ciasto z porzeczkami
Szukasz pomysłu na ciasto, z którym poradzi sobie nawet osoba mająca niewielkie doświadczenie w kuchni? W takim razie koniecznie wypróbuj przepis na proste ciasto z porzeczkami. Poza owocami uwzględnij w nim mąkę pszenną, cukier, proszek do pieczenia, aromat waniliowy oraz olej. Ubij jajka na puszystą masę. Dolej do nich stopniowo olej, cały czas ucierając. Wsyp przesianą mąkę pszenną i dodaj aromat waniliowy. Całość dokładnie wymieszaj. Przełóż ciasto na blachę oprószoną mąką, ułóż na nim porzeczki i oprósz cukrem. Piecz je przez godzinę w temperaturze 160 stopni.
Krajanka z porzeczkami
Kolejną propozycją ciasta z porzeczkami na każdą okazję jest krajanka. Przyrządzisz ją z takich składników jak porzeczka, morele, mąka kukurydziana, ryżowa i gryczana, skrobia ziemniaczana, jajko, masło, cukier, sól, sok z cytryny oraz cukier puder. Połącz ze sobą wszystkie rodzaje mąk oraz sól. Dodaj jajko i posiekane masło, po czym wyrób ciasto. Połowę porcji umieść w formie wyłożonej papierem do pieczenia - równomiernie rozprowadź ją na dnie i oprósz mąką. Rozłóż na cieście pokrojone morele i porzeczki. Dodaj drugą porcję ciasta. Wstaw formę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 60 minut. Po obróbce termicznej pokrój ciasto na kwadraty i odstaw je do ostygnięcia. Polej je lukrem - zrobisz go, mieszając ze sobą cukier puder i sok z cytryny.
Ptysie z kremem porzeczkowym
Świetną alternatywą dla ciasta z porzeczkami mogą być pyszne ptysie z kremem porzeczkowym. Do ich przygotowania potrzebujesz mąki kukurydzianej, ziemniaczanej i ryżowej, proszku do pieczenia, jajek, cukru, oleju roślinnego oraz serka mascarpone. Połącz ze sobą przesiane mąki. Ugotuj pod przykryciem wodę z olejem - gdy zawartość garnka zacznie wrzeć, dodaj cukier, proszek do pieczenia i mieszankę mąk. Mieszaj całość do momentu, aż otrzymasz masę o jednolitej konsystencji.
Gdy masa nieco wystygnie, dodaj do niej jajka, wymieszaj i przełóż do rękawa cukierniczego. Wyciśnij kilka porcji na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstaw na 35 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. W międzyczasie przyrządź krem porzeczkowy. W tym celu zmiksuj i przetrzyj owoce przez sitko. Dodaj do nich roztrzepane jajka wraz z cukrem i mieszaj do momentu, aż uzyskasz gęsty krem. Umieść go pomiędzy połówkami ciasta. Na koniec udekoruj ptysie porzeczkami.
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Śniadanie latem robię w 2 minuty. Nie idzie w boczki, mam po nim wagon energii »
Hit wszystkich przyjęć, a ostatnio grilla. Przepis na sałatkę, która znika ze stołu pierwsza »
Zapomnij o Chmurce, teraz króluje księżniczka. To malinowe ciasto będzie hitem lata »