Spis treści:
Czosnek to warzywo, które regularnie gości niemal w każdym domu. Nie dość, że doskonale podkreśla on smak potraw, to jeszcze dostarcza nam cennych substancji odżywczych, które wykazują wszechstronny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli nie wyobrażasz sobie gotowania bez jego aromatycznych i soczystych ząbków, koniecznie sięgnij po młody czosnek, który króluje w sklepach i na straganach w okresie wiosenno-letnim. Co zrobić z młodego czosnku? I jakie są jego najważniejsze właściwości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Sprawdź także: Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć
Poznaj moc młodego czosnku
Młody czosnek to wyjątkowe warzywo, które ma nam naprawdę dużo do zaoferowania. Jego jedyną wadą jest to, że jest on dostępny bardzo krótko, bo jedynie przez część wiosny i lata. Termin jego zbioru zależy w głównej mierze od terminu jego sadzenia. Zasada jest prosta - im wcześniej zasadzisz go jesienią, tym szybciej zerwiesz go latem. Pamiętaj jednak, że zbyt wcześnie zerwany czosnek ma jeszcze cienkie łuski, więc należy go jak najszybciej zużyć.
Jakie właściwości posiada powyższe warzywo? Moc młodego czosnku jest naprawdę potężna. Wynika to stąd, że stanowi on prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych, w tym polifenoli, takich jak kwercetyna, rutyna czy kwas galusowy. W jego wnętrzu można znaleźć również rozmaite witaminy i minerały, a wśród nich wapń, magnez, żelazo, potas, selen, witaminy E i C oraz niektóre witaminy z grupy B. Nie sposób nie wspomnieć także o jednym z najcenniejszych związków, czyli allicynie, która odpowiada za większość jego prozdrowotnych cech.
Jakie dokładnie korzyści niesie za sobą spożywanie młodego czosnku? Okazuje się, że są one bardzo liczne. Według doniesień naukowych warzywo to wspomaga funkcjonowanie układu krążenia poprzez redukcję ciśnienia czy poziomu „złego” cholesterolu. Co więcej, pomaga ono uporać się z podwyższonym stężeniem cukru we krwi, a do tego pozytywnie oddziałuje na kondycję naszej wątroby. Badania naukowe wskazują również na jego działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne.
Co zrobić z młodego czosnku?
Zastanawiasz się, co zrobić z młodego czosnku? Możliwości jest naprawdę wiele. Możesz go ukisić, upiec, a nawet połączyć z oliwą z oliwek. Poznaj kilka pomysłów, dzięki którym odkryjesz jego nowe, jeszcze smaczniejsze oblicze.
Pieczony młody czosnek
Pieczony młody czosnek świetnie sprawdzi się jako samodzielna przekąska oraz składnik do wegetariańskiego pasztetu lub pasty do smarowania pieczywa. Aby jeszcze bardziej podkreślić jego smak, możesz upiec go ze świeżym rozmarynem. Ponadto przyda ci się sól i oliwa z oliwek.
Przygotowanie młodego czosnku w tej wersji jest niezwykle proste - jedyne, co musisz zrobić, to obrać warzywo z łusek, odciąć jego czubek, umieścić pomiędzy ząbkami rozmaryn, a następnie oprószyć solą i skropić oliwą. Wstaw go do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz pod przykryciem przez około 30-35 minut. Po upływie tego czasu zdejmij pokrywkę i kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne 15 minut.
Kiszony młody czosnek
Większość osób kojarzy kiszonki głównie z ogórkami i kapustą. Warto jednak mieć świadomość, że w rzeczywistości można ukisić wiele innych warzyw, w tym właśnie młody czosnek. Aby to zrobić, musisz zaopatrzyć się w ziele angielskie, korzeń chrzanu, ziarna pieprzu, suszony koper, liście laurowe oraz sól.
Najpierw dokładnie umyj, wyparz i osusz słoik. Następnie wrzuć do niego gałązki kopru i ziarniste przyprawy (poza solą). Dodaj ząbki czosnku bez łupinek i umieść pomiędzy nimi kawałki chrzanu oraz liście laurowe. Zalej je gorącą zalewą na bazie wody i soli. Zamknij słoik i przechowuj go w temperaturze pokojowej. Czosnek powinien ukisić się w ciągu 10-14 dni. Gdy tak się stanie, przełóż słoik w chłodne miejsce.
Młody czosnek w oliwie
Co zrobić z młodego czosnku, jeśli nie pieczoną lub kiszoną przekąskę? Świetnym pomysłem będzie przygotowanie go w wersji duszonej w oliwie z oliwek. Poza dwoma głównymi składnikami potrzebujesz do tego gałązek tymianku i rozmarynu, ziaren pieprzu, liścia laurowego, ziela angielskiego oraz soli.
Obierz czosnek, rozdziel jego ząbki, po czym umieść je w rondelku i zalej oliwą z oliwek. Dodaj przyprawy i duś go na wolnym ogniu pod przykryciem przez około 45 minut. Jeszcze gorące warzywo przełóż do szklanych słoików i zalej je oliwą. Zakręć słoiki, ustaw je do góry dnem, przykryj ściereczką i zaczekaj, aż wystygną.
Wykorzystaj pędy młodego czosnku w kuchni
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do spożycia nadają się nie tylko ząbki młodego czosnku, ale również jego pędy. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów na ich wykorzystanie w swojej kuchni.
Pesto z pędów młodego czosnku
Pędy młodego czosnku świetnie sprawdzają się jako baza do pesto. Aby wyczarować ten przysmak, pokrój je na mniejsze kawałki i zmiksuj z prażonymi pestkami słonecznika, migdałami lub orzechami włoskimi, parmezanem, oliwą z oliwek oraz natką pietruszki. Dopraw je solą i pieprzem wedle uznania. W razie potrzeby możesz dodać do nich odrobinę soku z cytryny.
Kiszone pędy młodego czosnku
Pędy młodego czosnku można bez problemu ukisić, a proces ten niewiele odbiega od tego stosowanego w przypadku jego ząbków. Wystarczy, że umieścisz je w słoiku razem z gałązkami kopru, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, gorczycą i kawałkami chrzanu, po czym zalejesz zalewą z wody i soli, a na koniec odstawisz w ciepłe miejsce.
Suszone pędy młodego czosnku
Jeśli szukasz oryginalnej przyprawy do swoich dań, wykorzystaj pędy młodego czosnku w kuchni, susząc je i mieląc na proszek. Gotową przyprawę możesz używać tak samo, jak zwykłego suszonego czosnku.
Masło z pędami młodego czosnku
Jesteś fanem masła czosnkowego? Wiedz, że równie dobrze możesz przyrządzić je z jego pędami. Jedyne, co musisz zrobić, to połączyć ze sobą pędy, masło oraz sól. W ten sposób wyczarujesz pyszne smarowidło do grzanek, tostów, zapiekanek i kanapek.
Pędy młodego czosnku jako dodatek do dań
Pędy młodego czosnku świetnie sprawdzają się jako dodatek do różnego rodzaju dań, np. sałatek. Możesz zaserwować je także z masłem i bułką tartą - podobnie jak fasolkę szparagową. Pamiętaj jednak, aby wcześniej je zblanszować lub ugotować w osolonej wodzie.
Źródło: vitapedia.pl, healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Genialne owoce dla kobiet po 50. Pomagają na męczący problem »
Rolada bankietowa na specjalne okazje. To połączenie smaków sprawdzi się zawsze »
Nigdy nie łącz z tym ziemniaków. Unikniesz rewolucji w jelitach, zgagi i wzdęć »