Jak zrobić wegetariański pasztet: przepisy na najlepsze z nich!

Pasztet bez mięsa to nie tylko danie dedykowane wegetarianom, to również wyśmienita opcja na wprowadzenie nieco świeżości na wielkanocny stół. Jak zrobić pasztet bez mięsa? Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Wypróbuj jeden z naszych sześciu przepisów!

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Od niedawna jesteś na diecie wegetariańskiej? A może zmniejszyłeś ilość spożywanego na co dzień mięsa ze względów zdrowotnych? Jeśli pasztet to twoja ulubiona przekąska wielkanocna, ale nie wiesz, jak przygotować go z produktów bezmięsnych, przeczytaj nasz artykuł, w którym podajemy aż sześć ciekawych pomysłów na tę wersję dania. Jak zrobić wegetariański pasztet? Wystarczy postawić na takie składniki, które najbardziej lubisz. 

Sprawdź także: Ten wegański bekon stał się hitem internetu. Zrobisz go w kilka minut

Masz ochotę na soczewicę, fasolę, a może grzyby? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać właśnie te komponenty do twojej przekąski. Zwartą konsystencję można zbudować, dokładając kaszę oraz odpowiednio pokrojone warzywa. Uzupełnieniem wegetariańskiego pasztetu będzie garść aromatycznych ziół i przypraw, które stanowią smaczną kropkę nad i. Jakie warianty dania można najczęściej spotkać? 

Wegański pasztet  

Wegański pasztet to ekstremalny i wymagający wariant potrawy, ponieważ nie pozwala na użycie żadnych produktów odzwierzęcych. Nie oznacza to jednak, że rezultat cię rozczaruje. Do przygotowania jego podstawowej wersji potrzebujesz marchewki, kaszy jaglanej, czerwonej soczewicy, gotowanej ciecierzycy z puszki, cebuli, oliwy z oliwek, czosnku oraz bulionu warzywnego

Jakie przyprawy najlepiej wyeksponują ciekawy smak przekąski? Oprócz słodkiej i ostrej papryki postaw na kurkumę, masło orzechowe i imbir. Finalna wersja wegańskiego pasztetu jest bardzo zbita, łatwo się kroi i świetnie nadaje się zarówno jako przystawka, jak i dodatek do kanapek. Jeśli przyprawy korzenne i papryka to według ciebie trochę za mało, możesz śmiało dorzucić zioła, takie jak mieszanka prowansalska, bazylia i oregano, a nawet kolendra. 

Zobacz: Ciecierzyca po bretońsku

Pasztet z fasoli 

Szukasz sposobu na to, aby zaskoczyć swoich gości podczas wielkanocnej uczty? W takim razie spróbuj wyczarować pasztet z fasoli! Aby go zaserwować, na liście zakupów powinny znaleźć się sucha biała fasola, cebula, korzeń pietruszki, seler korzeniowy, gałązka rozmarynu, masło lub oliwa, masło orzechowe, gałka muszkatołowa oraz jajka. 

Wyrobiona masa powinna spędzić około 45 minut w 180 stopniach bez przykrycia. Pamiętaj, aby dzień wcześniej namoczyć fasolę, zalewając ją zimną wodą na wysokość około 10 centymetrów powyżej strączka. Jak zrobić wegetariański pasztet? Najlepiej podpiec warzywa przez 30 minut w piekarniku, żeby nabrały miękkiej konsystencji. 

Pasztet z soczewicy 

Biała fasola to nie twoja bajka? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić ten składnik na soczewicę. Przygotowanie pasztetu z soczewicy jest banalnie proste i wymaga użycia tylko kilku podstawowych produktów. Jakie elementy połączyć ze sobą, aby otrzymać pyszne danie, którego nie powstydziłby się nawet najznamienitszy kucharz? 

Do przygotowania pasztetu na bazie strączka wystarczy czerwona soczewica, bulion warzywny, bataty lub marchewki, cebula, czosnek, olej kokosowy lub oliwa, masło orzechowe, jajka oraz zioła do dekoracji. Jeśli chodzi o przyprawy, strzałem w dziesiątkę będzie połączenie kminu, papryki, curry, garam masala, imbiru, ostrej papryki oraz świeżo zmielonego pieprzu. Kluczem do wydobycia odpowiedniej konsystencji jest starcie marchewki lub batata na tarce o dużych oczkach i podsmażenie ich z ziołami przez 10 minut na patelni.

Sprawdź także: Jak zrobić wegetariańskiego tatara?

Pasztet z cukinii 

Nie przepadasz za warzywami strączkowymi? To żaden problem, ponieważ istnieją inne warianty bezmięsnych pasztetów – jednym z nich jest pasztet z cukinii. Największą trudnością podczas przygotowywania tej wersji przekąski jest pozbycie się nadmiaru wody, którego sprawcą jest właśnie cukinia. Zabieg ten decyduje o konsystencji pasztetu, dlatego warto zadbać o dobre przygotowanie składnika do obróbki. 

Oprócz cukinii do zaserwowania dania potrzebujesz cebuli, marchewki, czosnku, oliwy, bułki tartej, kaszy manny, natki pietruszki, jajek oraz przypraw, w tym soli i pieprzu, papryki w proszku, kurkumy i suszonego oregano. Pasztet z cukinii w tym wydaniu jest o wiele delikatniejszy i łatwo rozsmarować go na kanapce lub krakersach. Jeśli lubisz, gdy twoje dania są dopracowane wizualnie, przed pieczeniem udekoruj masę natką pietruszki i posiekanym czosnkiem. Dodatkowo możesz ułożyć na przekąsce orzechy – pekan lub włoskie – w równych odstępach. 

Pasztet z jajek 

Jak zrobić pasztet bez mięsa? Jednym ze sposobów jest podanie pasztetu z jajek. Cały sekret tkwi w ugotowaniu ich na twardo i zmieleniu z wybranymi warzywami. Uwielbiasz cukinię, marchewkę, a może bataty? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć twoich faworytów. 

Aby zadbać o dobrą konsystencję i niezapomniany smak, postaw na jajka, szczypior, czosnek, suszone pomidory w oleju, kasze mannę, sól, kefir, kurkumę, oregano, estragon, koper, natkę pietruszki, szczyptę chili oraz świeżo zmielony pieprz. 

Zmieszaj wszystkie komponenty, pamiętając o bardzo drobnym posiekaniu jajek na twardo. Dodaj surowe jajka, kefir i kaszę mannę. Dzięki temu zabiegowi pasztet z jajek stanie się zbity, a wszystkie użyte w nim składniki dobrze się ze sobą połączą. Piecz danie przez godzinę w 180 stopniach.  

Pasztet warzywny 

Uwielbiasz warzywne przekąski i bardzo chcesz odczarować tradycję mięsnego pasztetu na stole wielkanocnym? Jak zrobić wegetariański pasztet tak, aby zachwycił zaproszonych gości? Możliwości są naprawdę liczne – wystarczy, że dasz ponieść się fantazji. Danie to pozostawia dużo miejsca na eksperymenty, dlatego nie bój się łączyć nietypowych smaków, przypraw i ziół ani dorzucać różnych mieszanek bakalii. Co ciekawe, pasztet warzywny możesz stworzyć nawet z resztek jarzyn, które zostały ci po gotowaniu zupy lub po całym dniu posiłków. 

Pasztet warzywny to również bardzo zdrowa alternatywa dla klasycznych śniadaniowych kanapek. Kryje się w nim moc witamin i mikroelementów pochodzących z użytych produktów roślinnych. Przekąskę można bardzo łatwo zabrać na wiosenny piknik albo wyczarować z niej drugie śniadanie do szkoły lub pracy. 

Pamiętaj, że przyprawy są kluczowym półproduktem każdego posiłku. Gustujesz w delikatnych smakach? W takim razie postaw na zestaw bez ostrych składników. Jak zrobić wegetariański pasztet w wersji na ostro? W dedykowanym zestawie przypraw z pewnością powinna znaleźć się ostra papryka, imbir, kurkuma, płatki chili, czosnek lub świeżo mielony pieprz.  

Pasztet warzywny może stanowić przepiękną ozdobę świątecznego stołu. Wystarczy, że ułożysz jego plasterki na półmisku i obsypiesz je orzechami włoskimi, świeżą kolendrą, szczypiorkiem lub pietruszką. Ciekawym rozwiązaniem będzie także gałązka rozmarynu wieńcząca całą dekorację.  

1. Pasztet warzywny z soczewicą

 Pasztet warzywny z soczewicą Zobacz przepis

Pasztet warzywny z soczewicą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Warzywny pasztet

 Warzywny pasztet Zobacz przepis

Jak zrobić warzywny pasztet? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pasztet z cukinii

 Pasztet z cukinii Zobacz przepis

Pasztet z cukinii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Bezmięsny pasztet grzybowy

 Bezmięsny pasztet grzybowy Zobacz przepis

Bezmięsny pasztet grzybowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Pasztet z fasoli z żurawiną

 Pasztet z fasoli z żurawiną Zobacz przepis

Pasztet z fasoli z żurawiną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Pasztet z białej fasoli

 Pasztet z białej fasoli Zobacz przepis

Pasztet z białej fasoli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Pasztet z jajek

 Pasztet z jajek Zobacz przepis

Pasztet z jajek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Wegański pasztet z zielonej soczewicy

 Wegański pasztet z zielonej soczewicy Zobacz przepis

Wegański pasztet z ]soczewicy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Wegański pasztet z fasoli i grzybów leśnych z glazurą

 Wegański pasztet z fasoli i grzybów leśnych z glazurą Zobacz przepis

Wegański pasztet z fasoli i grzybów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Pasztet wegański z białej fasoli i buraków

 Pasztet wegański z białej fasoli i buraków Zobacz przepis

Pasztet wegański z fasoli i buraków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Jak zrobić surówkę z kapusty pekińskiej? »

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto cytrynowe bez pieczenia

Ciasto przygotowane z przepisu Moje domowe jedzenie. oto link do przepisu; h...

Odsłon: 216

60 min
3
30 min
2
Sałatki Sałatka z surowych warzyw

Polecam bardzo smaczną ,zdrową i szybką sałatkę z warzyw surowych.

Odsłon: 367

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Przywołuje smaki dzieciństwa. Jest niskokaloryczna, ale najzdrowiej jeść ją z jajkiem

Zupa szczawiowa to dla wielu osób smak z dzieciństwa. Jedni wspominają ją nostalgią, inni najchętniej zapomnieliby o jej istnieniu. Dziś spróbujemy...

0
Informacje Napój kolagenowy to hit. W stawach przestanie trzeszczeć, skóra odzyska dawny blask

Regularne picie napojów kolagenowych odżywia skórę, włosy i paznokcie oraz pozytywnie wpływa na zdrowie ludzkiego organizmu. Odkryj, jak działają t...

3
Informacje Dlaczego kotlety mielone rozpadają się podczas smażenia? Wystarczy zastosować prostą zasadę

Choć niemal we wszystkich polskich domach to często przyrządzana potrawa, nie każdy wie, jak smażyć mielone, żeby wyszły miękkie i soczyste. Dla ni...

1
Informacje Kruszarka do lodu dla zastosowań gastronomicznych – jaką wybrać?

Kruszarka do lodu to jedno z bardziej niepozornych urządzeń, które jednocześnie jest koniecznym wyposażeniem każdego profesjonalnego baru, restaura...

0