Spis treści:
- Czy dzbanek z filtrem usuwa kamień?
- Jak usunąć kamień z dzbanka filtrującego wodę?
- Dlaczego na dnie dzbanka filtrującego pojawia się zielony nalot?
Chociaż w wielu miastach w Polsce woda kranowa bez problemu nadaje się do picia, może nie mieć zadawalającego smaku. Wpływają na to chlor, żelazo, związki organiczne, metale ciężkie, a nawet piasek. Wówczas warto wykorzystać dzbanek z filtrem węglowym, który pozwoli oczyścić wodę, oraz poprawi jej smak i zapach.
Mechanizm działania dzbanka filtrującego wodę jest bardzo prosty, wystarczy nalać wodę do pojemnika umieszczonego nad filtrem. Następnie jest ona przez niego oczyszczana, przelewając się do komory z czystą wodą. Czasami jednak na dnie dzbanka filtrującego pojawia się zielony nalot, czy wiesz, czym jest on spowodowany? Drugim istotnym, często pojawiającym się pytaniem jest to, jak usunąć kamień z dzbanka filtrującego wodę?

Sprawdź także: Jak często wymieniać gąbki kuchenne, czyli wszystko o gąbkach do zmywania naczyń!
Czy dzbanek z filtrem usuwa kamień?
Jeśli chcesz prawidłowo użytkować dzbanek filtrujący wodę, nie możesz zapomnieć o jego czyszczeniu oraz regularnym usuwaniu wody. Zanim dolejesz świeżą wodę, najlepiej wylej tę, która pozostałą w dzbanku, szczególnie jeśli znajduje się tam dłużej niż 12 godzin. Bardzo ważna jest również zmiana filtra węglowego, powinno odbywać się to raz na cztery tygodnie.
Nie można zapomnieć również o dokładnym umyciu wszystkich części dzbanka. Dzbanek filtrujący wodę pomoże ci pozbyć się nie tylko metali ciężkich, związków organicznych i chloru, ale także kamienia. Filtr zawarty w dzbanku usuwa sole magnezu i wapnia, dzięki czemu zmiękcza wodę. Jeśli więc podczas przygotowywania herbaty, czy kawy często widziałeś nalot lub osad, wystarczy, że następnym razem użyjesz przefiltrowanej wody.
Jak usunąć kamień z dzbanka filtrującego wodę?
Raz w miesiącu, podczas wymiany filtra koniecznie umyj, każdą część dzbanka ciepłą wodą z płynem do naczyń. Zanim ponownie złożyć wszystkie elementy dzbanka oraz włożysz nowy filtr, dokładnie wszystko wysusz. Większość dzbanków filtrujących można również myć w zmywarce, wystarczy rozłożyć go na części i w ten sposób umieścić w urządzeniu. Jeśli pokrywka dzbanka ma wyświetlacz, należy myć ją jedynie ręcznie.
Raz na jakiś czas może być potrzebny zabieg, który pomoże usunąć kamień z dzbanka filtrującego wodę. Nalej do dzbanka filtrującego wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego, soku z cytryny, sody lub octu. A następnie odstaw na godzinę, w ten sposób z łatwością powinieneś pozbyć się kamienia. Na koniec warto pamiętać o tym, aby dzbanek filtrujący dokładnie wypłukać i wytrzeć.
Dlaczego na dnie dzbanka filtrującego pojawia się zielony nalot?
Zauważyłeś, że na twoim dzbanku filtrującym pojawił się zielony nalot? To nic innego jak glony, które tworzą się w naczyniu pod wpływem wilgoci i kontaktu z wodą. Proces rozwoju glonów może być przyspieszony, jeśli dzbanek stoi w nasłonecznionym miejscu. Dlatego należy pamiętać o regularnym myciu dzbanka filtrującego gorącą wodą z płynem do naczyń oraz wymianie filtra. Do jego czyszczenia równie dobrze sprawdzi się roztwór z dodatkiem kwasku cytrynowego, sody lub octu.
Zobacz także:
Jak zbierać nasiona ogórków? Poradnik krok po kroku »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »