Jak wykorzystać wodę po makaronie? 7 sposobów

Po ugotowaniu makaronu większość z nas po prostu wylewa mętną wodę do zlewu. Tymczasem okazuje się, że można ją jeszcze wykorzystać i osiągnąć ciekawe rezultaty, nie tylko te kuchenne. Wypróbuj siedem sposobów na użycie wody spod makaronu.

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:


- Jak zachować wodę spod makaronu?

- Dlaczego woda po makaronie jest mętna?

- Jak wykorzystać wodę po makaronie?

 

Makaron to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów w kuchni. Właśnie dlatego tak chętnie wykorzystujemy go jako dodatek do zup albo baza do obiadów i kolacji.

Na uwagę zasługuje jednak nie tylko makaron, ale też woda, w której go gotujemy, ponieważ może ona być użyta na wiele ciekawych sposobów. Co więcej, jeśli z niej skorzystamy, to przyczynimy się do popularnego i bardzo pozytywnego trendu zero waste, czyli do niemarnowania resztek.

Jeśli do tej pory wylewałeś mętny płyn, przekonaj się, do czego może ci się przydać. Zdradzamy siedem sposobów na wykorzystanie wody spod makaronu.

 

Woda po makaronie - jak ją zachować?

Czy planujesz wykorzystać wodę po gotowaniu makaronu? Skup się zatem na właściwym odcedzeniu pasty. Oczywiście możesz postawić oddzielny garnek, a na nim durszlak i w ten sposób oddzielić płyn.

Jeśli jednak nie chcesz brudzić dodatkowego naczynia, zaopatrz się w specjalne sitko do gotowania makaronu. Możesz też wykorzystać łyżkę cedzakową lub szczypce i w ten sposób wyłowić pastę.

Woda po makaronie - co się w niej kryje?

Zastanawiasz się, do czego przyda ci się woda po makaronie? I dlaczego właściwie jest nieprzejrzysta? Już wyjaśniamy.

Za mętną konsystencję cieczy odpowiedzialna jest mąka, która wypłukuje się z makaronu. To właśnie ona sprawia, że taka woda będzie idealna do przygotowania kolejnych pysznych rarytasów.

Co więcej, woda spod makaronu przez doświadczonych kucharzy nazywana jest wręcz płynnym złotem. Nie bez przyczyny. Po ugotowaniu produktu, w płynie pozostaje wiele składników odżywczych, które wytrącają się w trakcie przyrządzania posiłku (m.in. witaminy i cenne mikroelementy). Woda po makaronie zawiera też skrobię, czyli węglowodan.

Zobacz: Makaron zapiekany z bakłażanem i pomidorami

Jak wykorzystać wodę po makaronie?

Już wiesz, jak skutecznie oddzielić wodę od makaronu i jakie składniki się w niej kryją. Sprawdź, do czego możesz ją wykorzystać. Zastosowań jest naprawdę wiele!

 

Baza do sosów

Popularną praktyką stosowaną we Włoszech do przygotowania spaghetti bolognese lub carbonara jest użycie wody spod makaronu do przyrządzenia aromatycznego sosu. Wystarczy więc, że dodasz odrobinę tego płynu podczas tworzenia sosu, aby nabrał on gęstej, aksamitnej konsystencji i wyjątkowego smaku.

 

Zagęszczenie zupy

Taka woda świetnie sprawdzi się podczas przygotowania zup. Jeśli nie zdążyłeś przyrządzić bulionu lub po prostu gotowałeś wcześniej makaron, to z powodzeniem możesz użyć płynu jako bazy do zupy. Polecamy też wykorzystać wodę do zagęszczenia ulubionej potrawy. Podobnie, jak w przypadku sosu, obecność mąki spowoduje, że konsystencja będzie nieco bardziej zwarta.

 

Dodatek do ciast

Miłośnicy wypieków również znajdą zastosowanie płynnego złota. Warto dodać je zamiast zwyczajnej wody podczas pieczenia domowego chleba lub pizzy. Dzięki tej zamianie, pieczywo czy ciasto wyjdzie jeszcze bardziej pulchne i wyrośnięte.

 

Woda na ryż lub do moczenia

Kolejnym pomysłem będzie po prostu ponowne użycie tej samej wody do przyrządzenia innych produktów. To najlepszy przykład na less waste, czyli wykorzystywanie resztek w kuchni. Śmiało możesz więc ugotować ryż w wodzie po makaronie albo moczyć w niej fasolę czy groch. Nie stracą na swoim smaku.

 

Gotowanie na parze

Jeśli nie przekonuje cię ponowne gotowanie produktów w wodzie po makaronie, to zachęcamy, żebyś wykorzystał ją w nieco inny sposób. Jeśli na obiad podajesz pyszną pastę, to na kolację skuś się na warzywa lub rybę na parze. Do przyrządzenia tych potraw rewelacyjnie nada się właśnie płyn spod makaronu. Nie musisz drugi raz napełniać garnka czystą wodą, a to sprawi, że nie tylko zjesz coś zdrowego i zaoszczędzisz czas, ale też zmniejszysz rachunki.

 

Pielęgnacja

Wodę po gotowaniu makaronu możesz też użyć do poza kuchennych przyjemności. Choćby do pielęgnacji stóp. Jeśli są opuchnięte i zmęczone po całym dniu, podgrzej płyn do letniej temperatury i zanurz w nim nogi. Cenne składniki, które się w nim kryją, złagodzą przykre dolegliwości. Taki płyn poradzi sobie też z ze słabymi i zniszczonymi włosami. Delikatnie wetrzyj w nie wodę po gotowaniu i zostaw na ok. 10 minut. Następnie dokładnie spłucz i umyj szamponem. Kuracja odżywi włosy i sprawi, że będą przyjemne w dotyku.

 

Podlewanie kwiatów

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, woda po gotowaniu makaronu ma naprawdę wiele zastosowań - nie tylko tych kulinarnych. Warto wykorzystać ją choćby do podlania kwiatów. Ze względu na zawartość minerałów w płynie, rośliny zyskają dodatkowe, odżywcze substancje. To z pewnością pomoże im się rozwinąć.

 

Zdecydowanie nie warto wylewać wody spod makaronu, ponieważ kryją się w niej wartościowe składniki odżywcze. Wykorzystaj ją do przygotowania kolejnych pyszności lub do zrobienia sobie domowego spa.

 

 

Zobacz także:

Jak przygotować łazanki? »

Soki nie tylko do picia »

Japońskie wypieki. Popularne ciasta po japońsku »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

0
Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3