Sprawdzone przepisy na karnawał

Celiaklia długo była kojarzona jako schorzenie małych dzieci, z którego z wiekiem się wyrasta. Nic bardziej mylnego. To poważna nietolerancja pokarmowa, która może się objawić w każdym wieku.

Fot. 123RF/Picsel

Celiakia (choroba trzewna) to immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu ( białka zapasowego zawartego w zbożach). Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Celiakia może wywoływać anemię, bóle kości i stawów, kurcze mięśni, mrowienie w stopach i nogach, obrzęki, nieregularność mięsiączek oraz impotencję. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Nieoczywiste produkty, w których gluten może występować

Problemem wszystkich osób z celiakią jest bezpieczna żywność bezglutenowa. Na naszym rynku jest coraz więcej polskich producentów oferujących bezglutenowe produkty. Jeżeli sięgamy po produkt nieoznaczony znakiem Przekreślonego Kłosa, zawsze bardzo uważnie czytajmy skład - najlepiej jeszcze w sklepie. Szukajmy wyrobów pozbawionych glutenu od sprawdzonych firm i dokładnie czytajmy etykiety. Informacja, że produkt może zawierać gluten, czasem umieszczona jest na spodzie lub z boku opakowania. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany produkt nie zawiera glutenu, najlepiej zrezygnować z zakupu. Im bardziej znany jest producent, tym większa jest szansa na wiarygodną etykietę. Największe zdziwienie u osób dopiero rozpoczynających dietę bezglutenową budzi fakt, że w sosie sojowym oprócz soi znajdziemy również pszenicę, że „kawa śniadaniowa" może być mieszanką kawy prawdziwej z kawą zbożową. Jak się okazuje, produkty typu ser żółty (z niższej półki), mielone ziarniste przyprawy, keczup, mielone mięso garmażeryjne, a nawet wędliny, również mogą zawierać gluten. Jedną z pierwszych firm wędliniarskich, która zwróciła uwagę na potrzeby osób na diecie bezglutenowej, była firma Konspol.

Jak zacząć żyć bez glutenu? Abc dla osób, które dowiedziały się, że chorują

Dieta bezglutenowa zdecydowanie nie jest łatwa w stosowaniu. Osoby nietolerujące glutenu muszą szczególnie zwracać uwagę na składniki, jakich używają podczas przygotowywania posiłków. Co ważne - muszą wykreślić z jadłospisu nie tylko oczywiste produkty zawierające gluten, lecz także uważać na te, w których jest on ukryty.  Przestrzegając ściśle kilku zasad, można tę chorobę oswoić, a życie na diecie bez glutenu wcale nie musi oznaczać końca świata.

Będąc na diecie bezglutenowej:

  • Nie spożywaj produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień, odmiany tych zbóż (pszenżyta, orkiszu, kamutu, płaskurki) oraz zwykłego owsa.
  • Pamiętaj, że produkty naturalnie bezglutenowe mogą być zanieczyszczone glutenem (np. mąki, kasze, przyprawy, bakalie). Nawet śladowe ilości glutenu mogą wywołać dolegliwości.
  • Zawsze przed zakupem jakiegokolwiek produktu zapoznaj się z informacjami na etykiecie i sprawdź, czy produkt nie zawiera glutenu. Wybieraj produkty od sprawdzonych firm, które oferują bezglutenowe produkty. Na etykietach produktów widnieją wyraźne oznaczenia informujące o fakcie, że produkty nie zawierają glutenu (napis; przekreślony kłos).
  • Nie używaj produktów, na etykietach których widnieje informacja: „może zawierać gluten" lub „w zakładzie stosowany jest gluten". Jak pokazują badania prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, produkty tak opisane rzeczywiście mogą zawierać gluten i to wcale nie w ilościach śladowych.
  • Pamiętaj, że leki również mogą zawierać gluten. Niestety producenci leków nie są zobowiązani do umieszczania informacji o zawartości alergenów w swoich produktach.
  • Pod żadnym pozorem nie przerywaj diety bezglutenowej i nie podjadaj glutenowych produktów od czasu do czasu. Nawet minimalne ilości glutenu działają na organizm toksycznie. Mimo że chory może pozornie nie odczuwać żadnych dolegliwości z tym związanych, wcześniej czy później glutenowe „grzechy" doprowadzą do stanu zapalnego i dużego spustoszenia organizmu.
  • Miej na uwadze, że jedynie bezwzględne przestrzeganie diety bezglutenowej spowoduje odbudowę kosmków i powrót do zdrowia.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Ciasta Ciasto biszkoptowe z kremem śmietankowym z mascarpone

Dzisiaj ciasto które moja rodzinka bardzo lubi, jest to biszkopt czekoladowy...

Odsłon: 33096

60 min
100
30 min
1
Przekąski Jajka na pieczarkach

Jajka na pieczarkach to idealna propozycja na śniadanie czy kolację. Stanowi...

Odsłon: 3279

15 min
9
Dodatki Pasta jajeczna z serkiem mascarpone

Naszło nas na pastę jajeczną, a że lubię kombinować w kuchni postanowiłam do...

Odsłon: 2105

15 min
11

Polecane artykuły

Informacje Dieta dla cukrzyków. Co jeść, żeby cukier był w normie

Dieta odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Odpowiedni dobór produktów spożywczych oraz ich umiejętne łączenie mogą...

2
Informacje Orkiszowa, grochowa, z płaskurki. Co zrobić z nietypowej kaszy manny?

Kasza manna w nowej odsłonie - orkiszowa, grochowa i z płaskurki to nietuzinkowe wersje tego tradycyjnego produktu, które zaskakują swoimi właściwo...

11
Informacje Po trzech dniach będzie wiadomo, jak pracuje twoja trzustka. Zastosuj dietę Schmidta

Masz problemy trawienne i szukasz diety, która pomoże w ocenie pracy twojej trzustki? Dieta Schmidta to precyzyjny sposób na analizę zdrowia układu...

4
Informacje Owsianka na odchudzanie. Z tymi dodatkami kilogramy szybciej polecą

Szukasz pomysłu na pożywne, a przy tym pyszne śniadanie? Owsianka to doskonały pomysł. Możesz przygotować ją na kilka sposobów, zawsze urozmaicając...

20