Grill - temat specjalny

Jej zapach potrafi odurzyć, ale owoce i kora mają lecznicze działanie. Co zrobić z owoców i kory czeremchy?

Czeremcha należy do nieco zapomnianych roślin, niegdyś wykorzystywano ją w ziołolecznictwie i medycynie ludowej. Wiele osób błędnie uważa, że nie nadaje się ona do spożycia, podczas gdy można zrobić z niej przetwory, leczniczy napar lub nalewkę. Sprawdź, jakie właściwości mają owoce czeremchy oraz kiedy je zbierać.

Do czego stosować czeremchę? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Roślina ta znana jest również pod nazwami śliwa trzemcha oraz smrodynia, przyjmuje postać drzew lub sporych krzewów. Charakteryzują ją ciemne owoce, przypominające nieco czarną porzeczkę. Kwitnie w kwietniu białymi kwiatami, które wydzielają intensywny zapach. Występuje dziko w pobliżu jezior, rzek i terenów podmokłych, można spotkać ją także w parkach, gdzie sadzona jest jako roślina ozdobna. W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno liście, owoce, jak i korę drzewa. W poniższym artykule podpowiemy ci, co można zrobić z owoców czeremchy oraz jakie ma wartości odżywcze. 

Sprawdź także: Jest jak ukryty klejnot. Mało znana i niedoceniania herbata, która chroni przed cukrzycą i chorobami serca

Owoce czeremchy – wartości odżywcze

W owocach czeremchy znaleźć można sporo witaminy C, która ma działanie przeciwutleniające oraz wspierające odporność. Nie brakuje w niej minerałów, takich jak: wapń, potas i fosfor. Kwas jabłkowy znajdujący się w jej owocach pomaga zwalczać bakterie i grzyby, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne.  

Ponadto zawiera antyoksydanty, takie jak karotenoidy, które wspierają walkę ze szkodliwym wpływem na organizm wolnych rodników oraz wykazują działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe, antocyjany, które pomagają zapobiegać cukrzycy oraz flawonoidy, skutecznie wspierające układ nerwowy oraz działające przeciwzakrzepowo. 

Jakie właściwości mają owoce czeremchy?

Owoce czeremchy przydadzą się, kiedy dopadnie cię przeziębienie lub grypa, ponieważ pomagają zwalczyć uporczywy kaszel oraz zaleca się je do stosowania w przypadku leczeniu chorób układu oddechowego. Dzięki działaniu antybakteryjnemu pomaga zwalczać infekcje. Mogą pomóc przy gorączce, zapaleniu oskrzeli, a nawet astmie. 

Napar z czeremchy działa moczopędnie, pomaga usuwać toksyny z organizmu oraz zwalczyć infekcje układu moczowego. Będzie także odpowiedni do stosowania dla kobiet, które mają problemu z bólami miesiączkowymi. Natomiast suszone owoce lub napar z czeremchy sprawdzą się w przypadku kłopotów z układem pokarmowym, takich jak niestrawność czy biegunka. Owoce czeremchy mogą przyspieszać przemianę materii, między innymi dzięki zawartości kwasu cytrynowego.

Kora z czeremchy jest polecana do stosowania dla osób, które cierpią z powodów bóli reumatycznych. Co więcej, ma korzystny wpływ na układ nerwowy, łagodzi stres, stany lękowe, a nawet może pomóc przeciwdziałać depresji. 

Liście, kora, owoce i kwiaty czeremchy mogą być wykorzystywane również do przygotowania maceratów oraz okładów na skórę. Mają działanie antybakteryjne, pomagają w przypadku atopowego zapalenia skóry oraz przyspieszają gojenie się ran. 

Kiedy zbierać owoce czeremchy?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zrywać owoce czeremchy? Początek września to idealny moment, w którym owoce są idealne dojrzałe i gotowe do zbiorów. Warto pamiętać, aby nie spożywać pestek owoców, które podobnie jak nasiona jabłek mogą być toksyczne. Ponadto nie należy przesadzać z ilością spożywanych owoców, ponieważ mogą wywołać biegunkę. 

Co można zrobić z owoców czeremchy?

Nie wszyscy wiedzą, że owoce czeremchy nadają się do spożycia na surowo, można dodać je do deserów, ciast, lodów lub dań na słodko. Bez trudu zrobisz z nich również przetwory, możesz przygotować pyszne soki, konfitury dżem i galaretki, które doskonale sprawdzą się w jesienno-zimowych miesiącach. Ponadto susz z liści czeremchy można dorzucić od swojej ulubionej herbaty. 

Nalewka i wywar z kory czeremchy – na co pomaga?

Korę czeremchy najczęściej wykorzystuje się do przygotowania leczniczej nalewki oraz wywaru. 

Nalewka z kory czeremchy 

Będziesz potrzebować kilku świeżych lub wysuszonych gałązek czeremchy, włóż je do szklanego słoja, a następnie zalej mocnym alkoholem, np. wódką. W proporcjach jeden do pięciu. Miksturę odstaw na minimum czternaście dni, następnie odcedź ją i przelej do butelki. Dodawaj łyżeczkę do herbaty lub stosuj odrobinę zewnętrznie na skórę. 

Wywar z kory czeremchy 

Do przygotowania wywaru będziesz potrzebował 50 g kory czeremchy oraz 350 ml wrzątku. Gotuj ją na niewielkim ogni przez pięć minut, a następnie odstaw na 30 minut do zaparzenia. Pij dwa razy dziennie po 50 ml naparu. Wywar warto przygotować w przypadku przeziębienia, kaszlu, czy bólu głowy. Napar możesz parzyć przez dwie godziny, wówczas może pomóc przy biegunkach lub niestrawności. Pij jednąż łyżkę trzy do czterech razy na dzień. 

Źródła: medonet.pl, sekrety-zdrowia.org, smaker.pl

Autorka: Anna Hutek

Zobacz także:

To danie jest jak wehikuł czasu. Tylko babcia robiła najlepsze »

Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »

Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 205

30 min
8
30 min
9
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17