Jest jak ukryty klejnot. Mało znana i niedoceniania herbata, która chroni przed cukrzycą i chorobami serca

Do najzdrowszych napojów na świecie bez wątpienia należy herbata, jej dobroczynne właściwości wykorzystywano już w tradycyjnej medycynie chińskiej. Dziś przyjrzymy się bliżej herbacie oolong, która wykazuje szczególne działanie na organizm. Sprawdź, jakie ma właściwości oraz jak parzyć i pić herbatę oolong.

Dlaczego warto pić herbatę oolong? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co to jest i jak powstaje herbata oolong? To rodzaj herbaty podfermentowanej pochodzącej z Chin oraz Tajwanu, uznaje się ją za herbatę pomiędzy czarną a zieloną. Można znaleźć ją również pod nazwą Czarny Smok oraz ulung. W języku chińskim słowo Wu-loung oznacza właśnie mitycznego potwora, czyli smoka. Jej smak można określić jako lekko słodki o delikatnym, kwiatowym aromacie. W składzie herbaty oolong znajdują się liście rośliny zwanej Camellia sinensis. Rosnące na słońcu liście utleniają się, następuje niepełna oksydacja enzymatyczna, przez co brzegi liści robią się czarne, natomiast ich środek pozostaje zielony. Liście zbierane są do specjalnych wiklinowych koszy, którymi potrząsa się, aby wykruszyć brzegi listków. Następnie poddawane są procesowi ocieplenia oraz schładzania, dzięki czemu osiągają swój niezwykły smak i właściwości. W poniższym artykule opowiemy ci o tym, jak herbata oolong wpływa na organizm oraz sprawdzimy, jak parzyć ją w prawidłowy sposób. 

Sprawdź także: Jeśli walczysz z oponką na brzuchu i krągłymi udami, ten pomarańczowy koktajl jest dla ciebie. Spala tłuszcz raz-dwa

Jakie właściwości ma herbata oolong?

Zastanawiasz się, czy herbata oolong jest zdrowa? Jak najbardziej, zawiera kompleks witamin, m.in.: A, witaminy z grupy B, C, E i K, a także substancje mineralne, takie jak: mangan, miedź, fosfor, potas, wapń czy selen. Znajduje się w niej również kwas foliowy oraz karotenoidy.  Wyjątkowe właściwości herbata oolong zawdzięcza polifenolom, które wykazują działanie antyoksydacyjne, chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, ma działanie przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne oraz antynowotworowe. Picie tego rodzaju herbaty korzystnie wpływa także na układ sercowo-naczyniowy. 

Herbata oolong polecana jest również diabetykom oraz osobom borykającym się z insulinoopornością, ponieważ pomaga regulować ciśnienie krwi. Ponadto dzięki bogactwu witamin i minerałów herbata ma pozytywny wpływ na zdrowie kości, zębów oraz kondycję skóry. Napój ten polecany jest również osobom uprawiającym sport, ponieważ wspiera regenerację mięśni po wysiłku fizycznym.

Ma także wpływ na przyspieszenie metabolizmu, co będzie pomocne podczas procesu odchudzania. Pozytywnie działa na układ pokarmowy, reguluje pracę jelit oraz wspiera prawidłową przemianę materii. 

Picie tej herbaty oolong wpływa pozytywnie na układ nerwowy, wspiera pamięć, pomaga utrzymać koncentrację, a nawet wpływa korzystnie na pracę mózgu. Ma także działanie obniżające poziom kortyzolu, dlatego jest polecana osobom, które mają problemy ze stresem, pomaga również łagodzić stany lękowe. Polecana jest także w profilaktyce choroby Alzheimera.

Jak parzyć i pić herbatę oolong?

Oczywiście możesz herbatę oolong możesz zaparzyć, tak jak inne rodzaje herbat po prostu zalewając ją wrzątkiem. Jeżeli jednak w pełni chcesz cieszyć się jej dobroczynnymi właściwościami oraz walorami smakowymi, warto zastosować się do poniższej instrukcji. 

Wybierz dobrej jakości liściastą herbatę oolong. Wsyp susz do kubka lub filiżanki, wystarczy płaska łyżeczka do herbaty. Możesz użyć specjalnego zaparzacza. Następnie dolej gorącej wody, warto jednak chwilę odczekać, aż wrzątek nieco ostygnie i osiągnie temperaturę 80 - 90 stopni. Herbatę należy parzyć od dwóch do trzech minut. Po tym czasie wyciągnij herbaciany zaparzacz lub przecedź napar. 

Nie wszyscy wiedzą o tym, że herbatę oolong można zaparzyć kilka razy. 

Kto nie powinien pic herbaty oolong?

Herbata oolong jest bezpieczna dla zdrowia, jednak ze względu na dosyć wysoką zawartość teiny, w dużych ilościach może być niewskazania dla kobiet w ciąży. Należy również pamiętać, że herbata oolong pita do posiłku może zmniejszać wchłanianie żelaza, dlatego warto pić ją samodzielnie. W szczególności tyczy się to osób borykających się z anemią. 

Źródła: poradnikzdrowie.pl, bonavita.pl, express.co.uk,  smaker.pl

Autorka: Anna Hutek

Zobacz także:

To danie jest jak wehikuł czasu. Tylko babcia robiła najlepsze »

Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »

Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo bułki

ważna rada - ciasto ugniatać około 15-20 minut

Odsłon: 23898

60 min
54
Desery Ciasto z masą sernikową

Proste w przygotowaniu i szybkie ciasto. Połączenie czekoladowego spodu z mas...

Odsłon: 494

15 min
7
Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 266

15 min
13

Polecane artykuły

Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1
Informacje Zrób niezawodny syrop na kaszel z kuchennej przyprawy. Kiedyś nazywano go penicyliną dla ubogich

Tymianek to przyprawa, która genialnie podkreśla smak mięs, czy pieczonych ziemniaków. Jego właściwości warto wykorzystać nie tylko podczas gotowan...

2
Informacje Zielono mi, czyli szpinak do makaronu. Te dania smakują nawet niejadkom

Szpinak to bardzo zdrowy produkt, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawiera on mnóstwo cennych substancji. Ja...

4
Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0