Dietetyczna jajecznica
Jajka zawierają świetnie przyswajalne białko (które zaspokaja apetyt i zwiększa uczucie sytości), przyspieszają przemianę materii i ułatwiają spalanie tłuszczu. Są również bogatym źródłem witamin A, D, E, K, witamin z grupy B oraz cynku, wapnia, fosforu i potasu.
Jednak wszystkie zalety jajek znikają, kiedy serwujemy je w postacie jajecznicy smażonej na maśle z chrupiącym boczkiem. Jajecznica to dobry pomysł, ale jeśli chcemy nieco odchudzić nasze menu, powinniśmy zrezygnować z tuczących i szkodliwych dla zdrowia dodatków. Zamiast klasycznego masła, wybierz zdrowe masło klarowane, a tłusty boczek zastąp pomidorami. Sól zamień na zioła, które nie tylko poprawią smak jajecznicy, ale również podniosą jej wartość odżywczą. Polecamy: pieprz, zioła prowansalskie, oregano lub kurkumę. Na koniec jeszcze świeży szczypior i gotowe.
Panierka: Kaloryczny dodatek
Nie trzeba rezygnować ze schabowego, żeby zdrowo się odżywiać. Wystarczy inaczej go przyrządzić. Okazuje się, że to nie mięso jest problemem, a chrupiąca panierka z bułki tartej, która kilkukrotnie zwiększa kaloryczność potraw podczas smażenia. Tak chętnie stosowana bułka tarta to jedynie zbędny „pochłaniacz" kalorii. A jeśli dodatkowo smażymy na zniszczonej i podrapanej patelni, narażamy na niebezpieczeństwo nasze zdrowie. Patelnia powinna być zrobiona z materiałów, które pozwalają zdrowo smażyć, dusić i zapiekać - najlepiej przy minimalnym użyciu tłuszczu. Struktura naczynia powinna być odporna na zadrapania, dzięki czemu unikniemy przywierania i przypalania się potraw.
Na szczęście coraz chętniej szukamy alternatywy dla tradycyjnej panierki przygotowanej z mąki, jajek i bułki tartej. Ciekawym pomysłem może być dodanie to niej sezamu, orzechów włoskich i arachidowych. Doskonale sprawdzi się również siemię lniane i suszone zioła. Kotlety możemy obtoczyć również w ziarnach dyni i słonecznika oraz płatkach owsianych lub kukurydzianych. Dzięki tej niewielkiej zamianie odejmiemy kotletom sporo kalorii, a sobie kilogramów. „Nowoczesna" panierka nie tylko dobrze smakuje, ale również doskonale prezentuje się na talerzu, dlatego tak przyrządzone kotlety z pewnością będą hitem na każdym domowym przyjęciu.
Warto również pamiętać o zaleceniach dietetyków, którzy radzą, aby produkty panierowane nie były spożywane częściej niż raz w tygodniu.
Warzywa w roli głównej
Tradycyjne polskie menu obfituje w mięso przyrządzone na setki sposobów: pieczone, smażone, duszone, wędzone. Mało popularne są natomiast warzywa. Jeżeli już się pojawiają, zostają poddane obróbce - przez to ich kaloryczność rośnie, a wartości odżywcze spadają. Tak jest w przypadku kapusty zasmażanej, bigosu, marchewki z groszkiem (z dodatkiem masła i mąki), fasolki z zasmażką itp. To wszystko brzmi pysznie, ale i bardzo niezdrowo. Pamiętajmy, że warzywa najlepiej serwować w postaci kiszonek, surówek lub świeżo wyciskanego soku. Nie rezygnujmy również z ziemniaków, które, jeśli nie są podane z sosem, są niskokaloryczne, bogate w potas, oraz śladowe ilości witaminy C. Zbawienne dla naszego zdrowia są także kasze. Jako dodatek do smażonego mięsa szczególnie polecamy jaglaną, jęczmienną i gryczaną.
Wśród ulubionych smażonych potraw Polaków znajdziemy także pierogi zasmażane lub okraszone skwarkami i placki ziemniaczane podawane z gęstym sosem. Tradycyjna kuchnia polska nie zapomina też o rybach. W wielu staropolskich przepisach obecny jest karp, sandacz, węgorz i inne ryby słodkowodne - pieczone lub smażone. Wszystkie te potrawy są pyszne, ale i bardzo kaloryczne. Dlatego jedzmy je z umiarem i smażmy z głową - na odpowiedniej patelni i na niewielkiej ilości tłuszczu.
Pobierz bezpłatny e-book ze świątecznymi przepisami. Kliknij!
Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.