Plebiscyt - przepisy, które zawsze się udają

Krótka historia pierogów ruskich

Pierogi zna każdy Polak i niemal każdy turysta odwiedzający nasz kraj. Skąd się wzięły?

Fot. 123RF/Picsel

W Polsce pojawiły się około XIII wieku, przywędrowały ponoć z Dalekiego Wschodu, a sprowadzono je przez Ruś Kijowską.

 

Najstarszy zapis przyrządzania pierogów znalazł się na kartach pierwszej polskiej książki kucharskiej, czyli Compendium ferculorum z 1682. Znalazł się tam przepis na pierogi z mięsem, a konkretnie z farszem z nerek, łoju oraz „zieloności".


Kolejne przepisy to już pierogi na słodko - nadziewane konfektem, czyli marmoladą lub owocami - nie gotowane, a pieczone. Innym rodzajem pierogów na słodko były „pierożki z konfektem bzowym". Co ciekawe, słodkie nadzienie zawijano w ciasto drożdżowe - a pierogi albo pieczono, albo smażono na oleju. Końcowy efekt przypominał zatem dzisiejsze pączki.


Wydany kilka lat później zbiór przepisów z Wielkiego Księstwa Litewskiego zdradza upodobanie naszych sąsiadów, a także współobywateli, do pierogów z serem. Pierwszy przepisem tym razem są pierogi bez farszu, zrobione z twarogu - czyli znane nam leniwie, które anonimowy kuchmistrz zalecał wysmażać na maśle.


Kolejne to już pierogi z farszem, spośród których wyróżnia się propozycja zawinięcia drożdżowego pieroga, nadzianego serem, w kapuściany liść. Po upieczeniu liść usuwano, a na powierzchni ciasta pokazywał się wyrzeźbiony wzór, całość przenikał zaś aromat pieczonej kapusty. A jak to wygląda dziś?

 

Sezonowo podajemy pierogi z owocami, tradycyjnie z kapustą i grzybami, a na co dzień - ruskie. Pierogów ruskich próżno jednak szukać w Rosji - tam potrawa ta jest praktycznie w ogóle nie znana. I nic dziwnego, pierogi ruskie, to nie przysmak rosyjski, a tradycyjna potrawa kresowa, ugotowana po raz pierwszy na terenach Rusi Kijowskiej, czyli na Ukrainie.

 

A gdy tereny obecnej Ukrainy należały do Polski - pierogi z serem i ziemniakami były pierogami polskimi. I tak dziś, szukając na Ukrainie „ruskich" - musimy zamówić „polskie". Dopiero po II wojnie światowej - i utracie Lwowa - pierogi polskie stały się ruskimi, często goszcząc w politycznych anegdotach z barów mlecznych.

- Kto zamawiał ruskie?

- Nikt, same przyszły...
Dla młodszych czytelników wyjaśnienie: anegdota nawiązuje do ówczesnej sytuacji politycznej.

 

Co ciekawe, nazwa „ruskie" przyjęła się najpóźniej we Wrocławiu. Tam przez dłuższy czas zwano je lwowskim, a to za sprawą repatriantów - dla których te pierogi nie były „ruskie", ale swojskie, domowe, lwowskie właśnie.

 

Książka kucharska! Poznaj 25 przepisów na pierogi. Kliknij!

 

Czytaj też:

Można je piec, smażyć lub faszerować na wiele sposobów. Oto pierogi z całego świata! Kliknij!

Bób - smaczna przekąska, która odchudza. Kliknij!

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przetwory Ogórki na ostro z chilli i czosnkiem

Ogórki na ostro z chili i czosnkiem to prawdziwy rarytas dla wielbicieli wyra...

Odsłon: 132

60 min
0
30 min
0
60 min
3
Napoje Odmładzający zakwas z buraków

Dziennikarka Anna Popek przyznała kiedyś w wywiadzie, że sekretem jej urody j...

Odsłon: 571

>60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Jabłka dzieciństwa, tego smaku się nie zapomina. Co zrobić z papierówek?

Każdy, kto w dzieciństwie spędzał letnie wakacje u babci lub rodziny na wsi, z pewnością ma w pamięci ich smak. Papierówki, chrupiące, soczyste, kw...

0
Informacje Uprawiasz sport? Sprawdź, jakie suplementy diety warto stosować

Regularne uprawianie różnych dyscyplin sportowych, nawet rekreacyjne, sprawia, że organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na wiele mikro i mak...

0
Informacje Koktajle na piękną i lśniącą cerę

Na wygląd skóry wpływ mają nie tylko stosowane kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, ale przede wszystkim to, co jemy. Sprawdź, jakie pokarmy warto wp...

0
Informacje Ekspresowe ciasta z kilku składników. Poznaj sprawdzone przepisy na tanie wypieki

Stale rosnące ceny skłaniają Polaków do poszukiwania oszczędności. Jednym ze sposobów jest rozsądne planowanie budżetu oraz przygotowywanie dań z s...

15