Kupujesz grzyby na targu? Koniecznie to sprawdź

Targi, ryneczki i bazary - to właśnie one zaopatrują nas w świeże warzywa, owoce, ale również przetwory przygotowywane przez domowe przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie możemy również nabyć to, co ktoś zebrał na niewielkim polu czy w lesie. Dowiedz się, jak kupować grzyby na targu?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Grzybiarze często starają się sprzedawać leśne skarby przy drogach bądź na niewielkich rynkach. Dzięki temu możemy cieszyć się smakiem grzybów bez konieczności zbierania ich. Czy jednak kupowanie tych produktów na targu bądź od zbieraczy jest zawsze bezpieczne? Koniecznie dowiedzcie się, jak kupować grzyby na targu.  

Sprawdź także: Kanie na 5 sposobów. W takim wydaniu jeszcze ich nie jadłeś!

Jak kupować grzyby na targu? 

Coraz częściej na targach, czy nawet przy drogach, zauważyć można osoby, które kupują grzyby we dwójkę, zamiast w pojedynkę. Jest to związane oczywiście z bezpieczeństwem. Jeśli nie posiadacie odpowiedniej wiedzy na temat grzybów, zdanie doświadczonego grzybiarza, który od lat samodzielnie zajmuje się wyszukiwaniem prawdziwków czy borowików, może okazać się naprawdę bardzo pomocne.

Kupowanie grzybów w tandemie to jednak tylko jeden z pomysłów, jak możemy zaopatrzyć się w pyszne i świeże leśne dary. Kolejnym jest posiłkowanie się pomocą telefonu. Kiedyś na wyprawy po grzyby i na targ chodziło się z niewielkim atlasem grzybów. Obecnie rolę tych książeczek spełniają aplikacje, które za pomocą jednego zdjęcia są w stanie wskazać, jaki grzyb mamy przed oczami i czy jest on jadalny, czy też trujący. Jeśli nie macie zielonego pojęcia na temat grzybów, jednak kochacie je jeść, taka aplikacja z pewnością wam się przyda.

To również dobry sposób na sprawdzenie, czy sprzedawca was nie oszukuje – aplikacja może na podstawie zdjęcia wskazać zupełnie inny okaz, niż proponuje osoba na targowisku. Niewprawne oko można przecież oszukać, ale z algorytmem sprawa nie jest już tak prosta. Kupowanie grzybów na targu to jednak nie tylko sztuka rozpoznania odpowiednich gatunków. Konieczna jest również wiedza na temat tego, czy grzyby są zdrowe i prawidłowo przechowywane. Nawet jadalny grzyb, jeśli nie jest trzymany w odpowiednich warunkach, może okazać się trujący.  

Na co zwracać uwagę, kupując grzyby na targu 

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na przechowywanie grzybów. Nierzadko zauważyć je można w plastikowych torebkach bądź wiaderkach - już gotowe do zabrania. Niestety to bardzo prosty sposób na zepsucie dobrego grzyba. Wszystkie grzyby należy przechowywać w pojemnikach, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Duża ilość wody sprawia bowiem, iż w worku czy wiaderku grzyb zaczyna się psuć. Nie jest to jednak widoczne gołym okiem - przynajmniej przez pierwszych kilka dni. Te okazy, które widoczne są na wierzchu, mogą sprawiać wrażenie idealnych, jednak te w środku i na samym dnie prawdopodobnie nie będą odpowiednie do zjedzenia.

Co dzieje się z grzybem w foliówce? Brak tlenu sprawia, że grzyby zaczynają kisnąć - białko ścina się i zaczyna rozkładać. To samo może wydarzyć się podczas przechowywania grzybów w domu (nie w lodówce) przez kilka dni. Pamiętajcie, że należy spożywać je jak najszybciej po zakupie. Im większe są wybrane przez was grzyby, tym jego trwałość jest krótsza. Możecie również włożyć je do lodówki na kilka dni, jednak najlepszym sposobem na uniknięcie zepsucia się produktu jest przetworzenie go.  

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest ogólny stan grzybów. Sprawdźcie koniecznie, czy nie są one zbyt wilgotne lub suche - może to bowiem oznaczać, że są zepsute lub stare. Oczywiście pleśń, nawet niewielka jej ilość, zawsze dyskwalifikuje produkt spożywczy - dotyczy to również grzybów.  

Zobacz: Schabowy z boczniaka

Grzyby – certyfikat, na który warto zwrócić uwagę 

Jak kupować grzyby? Certyfikat jest jedną z tych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Stosowny atest z wiadomością dla kupujących, że grzyby są bezpieczne i możliwe do spożycia. Znajduje się w nim informacja na temat gatunków grzybów, które dopuszczone są do obrotu, dacie dokonanej oceny i miejscu, w jakim grzyby zostały zebrane. 

Oznacza to, że sprzedawca nie może robić mieszanek - musi sprzedawać w danej partii jedynie grzyby tego samego gatunku. Atest dotyczy nie tylko grzybów świeżych, ale i tych suszonych. Dlatego, jeśli kupujecie je na straganie czy targu, koniecznie zapytajcie sprzedawcę o certyfikat. Według prawa ma on obowiązek go okazać. 

Czy kupować grzyby od zbieraczy przy lesie? 

Nierzadko proponują oni lepsze ceny niż sprzedawcy na targach. Grzyby wyglądają również na świeżo zebrane i kuszące. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, iż sprzedaż grzybów przy drogach czy lasach jest nielegalna. Podobnie jak sprzedawanie tych produktów bez atestu. Najbezpieczniejszym sposobem na znalezienie dobrych grzybów, jest zatem szukanie sprzedawców z atestem na targowiskach. 

Co się może stać po zjedzeniu trującego grzyba? 

Zatrucie grzybami może spowodować wiele objawów - od tych w miarę łagodnych, takich jak ból brzucha i biegunka, po te naprawdę niepokojące, jak zaburzenia widzenia i duszności. Toksyny zawarte w grzybach są niezwykle niebezpieczne, gdyż mogą mieć przeróżny wpływ na organizm. Wiele zależy od samego grzyba, ale również od tego, jaką jego ilość spożyliśmy.

Najczęstszym objawem, po którym możemy rozpoznać, iż doszło do zatrucia organizmu, są nudności, bóle brzucha i wymioty. Ten ostatni symptom, podobnie jak biegunka, jest uznawany za oczyszczanie się organizmu. Może jednak być bardzo niebezpieczny, gdyż prowadzi do odwodnienia organizmu.

Grzyby mogą powodować nawet uszkodzenie narządów, takich jak wątroba, trzustka, nerki i serce. Należy również pamiętać, że do pojawienia się pierwszych objawów zatrudnia po spożyciu grzybów dojść może nawet na kilka dni po ich zjedzeniu. Alarmująca powinna być nawet podwyższona temperatura, suchość w ustach oraz rozszerzone źrenice. Pamiętajcie, że zatruć można się również gatunkami grzybów, które są jadalne. Jeśli nie były one przechowywane odpowiednio, również stanowią one zagrożenie dla zdrowia. Wiecie już zatem, co się może stać po zjedzeniu trującego grzyba. Co zrobić, by innych nie spotkała taka sytuacja? 

Trujące grzyby - Sanepid musi zostać poinformowany 

Co zrobić, gdy natraficie na trujące grzyby? Sanepid powinien być drugą placówką, która dowiaduje się o takiej sytuacji. Pierwszą jest oczywiście przychodnia lub szpital. Sanepid może zebrać bowiem próbkę trującego produktu i sprawdzić, jaka substancja zadziałała na niekorzyść chorego. Dodatkowo Główny Inspektorat Sanitarny ma możliwość ukarania sprzedawcy oraz wycofania produktów, które przyczyniły się do zatrucia. 

Jeśli kupujecie grzyby na targu, koniecznie zwracajcie uwagę nawet na drobnostki. To one mogą sprawić, że uchronicie się przed nieprzyjemnościami, a nawet narażeniem zdrowia.  

Reklama

Zobacz także:

Jakie grzyby możesz wyhodować w domu? »

Grzybowe rekordy z Polski i świata. Okazy-giganty robią wrażenie! »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
Pieczywo Chleb wiejski

Domowy chleb wiejski to pyszne i proste pieczywo jakie przygotujesz w domu. C...

Odsłon: 87

60 min
2
15 min
7
15 min
15

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1