Fot. materiały prasowe/Ipla
Na początek siła nierozerwalnego związku, czyli marchewka i jej natka. Liście młodej marchwi mają pikantny smak, ale jest na nie sposób. Sok z pomarańczy świetnie komponuje się z nacią, a z dodatkiem orzechów, zblendowany smakuje wyśmienicie jako baza do pesto czy zielonego koktajlu. Natka ma więcej witaminy K niż inne warzywa.
Następnie niezwykłe kotlety schabowe w wersji bezmięsnej z boczniaków, grzybów o licznych właściwościach leczniczych. Są w nich związki, które obniżają poziom cukru i cholesterolu, a nawet niszczą komórki nowotworowe.
Boczniaki zawierają białko przyswajalne w 70%, sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają komplet witamin z grupy B, witaminę C, a także wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, cynk, sód.
Na koniec sposób na połaczenie lżejszego talerza z potrzebą niemarnowania! W tym zestawie serwujemy burgery z warzyw z rosołu. To propozycja na wykorzystanie pozostałości w zupełnie innej formie niż sztampowa sałatka.
Przepis na spaghetti z marchewki i z pesto z natki
- 5 marchewek
- natka marchewki
- garść orzechów włoskich
- kawałek twardego sera
- 4 łyżki oliwy
- łyżeczka chili
- ząbek czosnku
- pieprz/sól
- sok z pomarańczy
Sposób przygotowania spaghetti:
Marchewkę obierz ze skórki, umyj, osusz, a następnie obieraczką potnij na wstążki. W garnku zagotuj wodę, wrzuć wstążki marchewki i blanszuj przez 30 sekund, wyjmij i włóż od razu do lodowatej wody. Odsącz i wymieszaj z pesto - gdy chcesz, żeby makaron był gorący - podgrzej go razem z pesto przez chwilę na patelni.
Sposób przygotowania pesto:
Natkę umyj, posiekaj i wrzuć do blendera. Dodaj orzechy, starty ser, oliwę, czosnek, sól, pieprz oraz sok z pomarańczy. Zmiksuj.
Czy wiesz, z jakich warzyw można zrobić makaron? Idealnie do tego celu nadają się: cukinia, pietruszka, dynia, burak oraz seler. Warzywny makaron cudownie smakuje polany sosem pomidorowym, z natki pietruszki i oliwy, z suszonych pomidorów lub świeżych ziół.
Przepis na schabowy z boczniaka
- 100 g boczniaków
- 50 g orzechów włoskich
- jajko
- 3 łyżki mleka
- 2 kromki czerstwego pieczywa
- oliwa
Sposób przygotowania:
Boczniaki umyj i osusz. Jajka wbij do miseczki, wymieszaj z mlekiem, solą i pieprzem. Orzechy i pieczywo rozdrobnij w blenderze. Wysyp mieszankę na talerz. Boczniaki zamocz w jajku z mlekiem i obtocz w orzechowo-chlebowej panierce. Ułóż je na blaszce wysmarowanej oliwą i skrop delikatnie oliwą z góry. Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Wstaw blachę i piecz przez 15 minut, aż nabiorą złotego koloru.
Przepis na burger z warzyw z rosołu
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- mały seler
- por
- cebula
- czosnek
Dodatkowo:
- surowa cebula
- 3 ząbki czosnku
- szklanka ugotowanej ciecierzycy lub soczewicy lub 1,5 szklanki ugotowanej kaszy
- 2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego
- 2 łyżeczki kurkumy
- 1 łyżeczka wędzonej ostrej papryki
- 3 łyżki bułki tartej + 3 łyżki do obtoczenia
- natka pietruszki
- 2 łyżki oliwy
- sól, pieprz
- sałata, szpinak
Sposób przygotowania:
Czosnek i cebulę posiekaj. Na patelni rozgrzej oliwę i smaż je do zarumienienia. Pozostałe ugotowane warzywa przełóż do blendera. Dodaj ciecierzycę i zmiksuj, ale nie rozdrabniaj ich na puch, żeby nie powstała papka. Gdy wykorzystujesz kaszę, wmieszaj ją do zmiksowanych warzyw. Dodaj bułkę tartą, siemię, przyprawy, posiekaną natkę i podsmażoną cebulę z czosnkiem. Wymieszaj. Z masy uformuj grubsze kotlety. Każdy obtocz w bułce tartej.
Wszystkie przełóż na blachę do pieczenia. Piekarnik nagrzej do 200 stopni. Piecz burgery przez 20 minut. Potem obróć każdy na drugą stronę i piecz kolejne 20 minut.
Pod koniec pieczenia do piekarnika włóż przekrojone bułki. Ciepłe posmaruj sosem pomidorowym lub lekkim jogurtowym. Włóż zielone liście i dodatki. Na nich ułóż gorące burgery i przykryj drugą częścią bułki.
Jakie dodatki do burgera? Dobrze jest przełamać smak burgera czymś kwaśnym, np. kiszonymi ogórkami. Można dodać kimchi, karmelizowaną kapustę lub kiszone rzodkiewki.
Inne klasyki do lżejszego serwowania
Macie ochotę na frytki? Zamiast ziemniaków przygotujcie je z batatów, marchewki, selera, pietruszki lub dyni. Zabrakło w waszej kuchni tradycyjnego ryżu? Możecie go zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego celu kalafior lub brokuły. Do wegetariańskiego steka użyjcie selera lub kalafiora. Sos boloński w wersji wege najlepiej smakuje z soczewicy. Popularne chili sin carne można przyrządzić z udziałem fasoli tak samo jak wegański smalec.
Co podkręci smak warzyw?
Świeże zioła - do pomidorowych sosów i warzywnych makaronów,
kurkuma, imbir - do warzywnego risotto i steków,
papryka wędzona - do gulaszy, bolognese, chili con carne,
sos rybny, sos sojowy - warzywne kotlety, pulpety,
czosnek, por, szczypiorek, cebula - do uzyskania wyrazistości dań ze szpinakiem, sałatą,
płatki drożdżowe nadają serowy smak potrawom - warzywnym pastom, smalcom,
wodorosty - do zup, sosów, gulaszy,
kapary, oliwki - rozdrobnione są mocnym akcentem w potrawie,
ocet balsamiczny - idealny do sałatek, lekkich sosów i deserów,
czarna sól - ma delikatny smak jajka i ciekawie się komponuje w dipach i zupach,
pestki i orzechy - szczególnie podprażone konkretnie wieńczą potrawy.
Weź udział w naszym konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne!