Musisz słodzić kawę? Jest coś dużo zdrowszego od cukru!

Kawa z mlekiem i cukrem to mała przyjemność, która wielu osobom co rano dodaje energii. Chociaż mówi się, że dla zdrowia i smukłej figury, najzdrowsza jest kawa czarna. Warto pamiętać, że w odpowiednio zbilansowanej diecie znajdzie się miejsce również na tę w wersji słodkiej. Czym jednak słodzić kawę, aby było zdrowiej? Istnieje dużo lepszy wybór niż cukier!

Syrop klonowy do kawy | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Poranny rytuał picia kawy to nie tylko sposób na to, żeby się rozbudzić, ale i świetna metoda na zadbanie o zdrowie. Kawa oprócz właściwości pobudzających, które zawdzięcza kofeinie, jest również źródłem antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co więcej, ma właściwości antynowotworowe, a także działają przeciwstarzeniowo.

Kawa wpływa pozytywnie na układ krwionośny, poprawiając ciśnienie krwi, wspiera także pracę układu nerwowego, działając przeciwdepresyjnie oraz chroniąc organizm przed chorobą Parkinsona. Ma również wpływ na regulowanie poziomu cukru we krwi. Picie czarnej kawy poleca się również na diecie odchudzającej, ponieważ przyspiesza metabolizm, a także pomaga spalić tkankę tłuszczową. Jak widać, filiżanka kawy to doskonały sposób, aby wesprzeć organizm. Jeśli nie wyobrażasz sobie wypicia gorzkiej kawy, możesz oczywiście ją dosłodzić. Zamiast cukru, warto jednak wybrać... syrop klonowy, które nie tylko świetnie smakuje, ale i pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie. 

Sprawdź także: Kawa, która może leczyć. Naukowcy mówią wprost: działa przeciwzapalnie

Syrop klonowy – właściwości

Ma piękny złocisty kolor, pozyskuje się go z pni klonów. Syrop klonowy, podobnie jak cukier, zawiera również sacharozę, w jego składzie znajdziemy jednak wiele innych substancji, które świetnie wpłyną na zdrowie. Ma on właściwości bakteriobójcze, dlatego polecany jest do stosowania podczas infekcji. Między innymi jest bogatym źródłem substancji mineralnych, magnezu, potasu, wapnia, manganu i fosforu. Korzystnie wpływa także na pracę układu nerwowego, wspierając prawidłową pracę mózgu. 

W syropie klonowym znajduje się także kwas abscysynowy, który może być pomocny w procesie utraty zbędnych kilogramów, przyspiesza przemianę materii, a także stymuluje wydzielanie insuliny, przez co mięśnie pobierają większą ilość glukozy. Ma także pozytywne działanie na pracę wątroby, dodatkowo wykazuje właściwości obniżające poziom "złego" cholesterolu we krwi. 

Kto nie powinien używać syropu klonowego?

Syrop klonowy pomimo tego, że w swoim składzie zawiera sporo cennych wartości, nie dla wszystkich będzie produktem polecanym. Przede wszystkim powinny na niego uważać osoby, które chorują na cukrzycę. Ma on wysoki indeks glikemiczny, przez co będzie podnosił poziom cukru we krwi. Spożywanie syropu klonowego odradza się także osobom zmagającym się z kandydozą (inaczej drożdżycą, chorobą wywołaną przez grzyby), a także tym, które chorują na PCOS, zwane inaczej zespołem policystycznych jajników.

Cukier a syrop klonowy

Czym więc posłodzić kawę, cukrem, czy syropem klonowym? Warto pamiętać, że syrop klonowy chociaż zdrowy, jest produktem dosyć kalorycznym, w 100 g  znajduje się ok. 330 kcal. Warto również zwrócić uwagę, jaki syrop klonowy ląduje w naszym koszyku. Powinniśmy wybierać jedynie w pełni naturalny syrop, jedynie wtedy będzie miał przestawione wyżej właściwości korzystnie wpływające na zdrowie. Natomiast w cukrze, oprócz pożądanej słodyczy na próżno szukać właściwości odżywczych. Co więcej, częste spożywanie dużej ilości cukru może mieć wpływ na wzrost wagi, rozwój cukrzycy, czy chorób układu krążenia. Dlatego, jeśli lubisz słodką kawę, znacznie zdrowszym wyborem będzie dolanie do niej odrobiny syropu klonowego. Ważne, żeby pamiętać o umiarze, a także o tym, by nie wlewać go do wrzątku, przez co mógłby utracić swoje wartości! 

Zobacz także:

Zapobiegają stłuszczeniu wątroby, łagodzą stany zapalne. Masz je w kuchni »

Jak wykorzystać resztki z ugotowanych ziemniaków? 3 sprawdzone przepisy »

Najzdrowszy zamiennik ryżu czy ziemniaków. Mnóstwo witaminy B, mało kalorii »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto bez pieczenia

Ciasto bez pieczenia przygotowane na 1 maja. Ciasto na spodzie z podłużnych b...

Odsłon: 197

60 min
8
Desery Puszysty sernik 3 składnikowy

Sernik który można przygotować z trzech składników i jest bardzo puszysty i s...

Odsłon: 813

15 min
21
Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 467

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 120

15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4