Spis treści:
- Na jakim tłuszczu smażyć kotlety mielone?
- Jak przygotować kotlety mielone do smażenia?
- Co zrobić, żeby kotlety mielone były soczyste?
Jedni wybiorą kotlety mielone z cebulą, inni bez. Jedni wolą dodatek mleka, inni obstają przy wyrabianiu masy z wodą. Jednak wszyscy preferują mielone z chrupiącą skórką i soczystym, miękkim wnętrzem, które rozpływa się w ustach. Niestety nie zawsze udaje się osiągnąć taki efekt w naszych kuchniach. Jeżeli też miewasz z tym problem, sprawdź nasze najlepsze sposoby na soczyste kotlety mielone. Już nigdy nie będziesz musiał obawiać się podania twardego i suchego dania.
Sprawdź także: Kotlety z przepisów gwiazd. Tak robią je Gessler, Makłowicz, Strzelczyk i inni
Na jakim tłuszczu smażyć kotlety mielone?
Zacznijmy od składnika fundamentalnego dla każdego smażenia. Tłuszcz, który najlepiej nadaje się do przygotowania mielonych to tłuszcz zwierzęcy. Najlepiej sprawdzi się smalec, tłuszcz gęsi lub masło. Nie wydarzy się jednak nic strasznego, jeżeli do smażenia kotletów użyjesz oleju roślinnego. Uważaj tylko, żeby nie przypalić oleju.
Pamiętaj również, aby sprawdzić temperaturę dymienia oleju, który zamierzasz wykorzystać do smażenia. Jeśli jest ona niska, tłuszcz nie powinien być podgrzewany, gdyż wówczas zaczną wydzielać się z niego rakotwórcze substancje. Istnieje spora grupa tłuszczów, które są przeznaczone wyłącznie do spożywania na zimno (np. w sałatkach) - należą do niej chociażby olej lniany lub z pestek dyni. Wykorzystywanie ich do smażenie jest absolutnie niewskazane. Tłuszczami o wysokiej temperaturze dymienia są m.in. smalec, olej rzepakowy lub słonecznikowy.
Podczas smażenia kotletów mielonych wyczucie w kwestii temperatury jest bardzo ważne. Tłuszcz na patelni musi być dobrze rozgrzany, aby w kontakcie z mięsem od razu je zamknąć i uniemożliwić sokom wyciekanie na patelnię. Nie możemy jednak doprowadzić oleju do punktu dymienia, wtedy kotlety bardzo łatwo się przypalą i nabiorą charakterystycznego zapachu spalenizny, który zepsuje radość z jedzenia, nawet jeśli wyjdą soczyste jak nigdy.
Jak przygotować kotlety mielone do smażenia?
Zbyt wiele tłuszczu w mięsie spowoduje, że ten wytopi się, a kotlety stwardnieją. Przy mieszaniu masy mięsnej najlepiej zastosować proporcje 70 proc. mięsa chudego i 30 proc. mięsa tłustego, w tej roli najlepiej sprawdzi się boczek. Warto też zmieszać ze sobą dwa rodzaje mięsa, np. wieprzowe i wołowe.
Jeżeli chcesz uchronić swoje kotlety przed wyschnięciem, do masy mięsnej dodaj czerstwe pieczywo. W ten sposób podczas smażenia soki wydzielające się z mięsa nie wyciekną na patelnię, tylko zostaną wchłonięte przez chleb i pozostaną wewnątrz. Udział pieczywa w całej mieszance nie powinien przekraczać 25 proc., na kilogram mięsa mielonego wystarczy jedna starta kajzerka. Zamiast bułki możesz też użyć ziemniaków lub kaszy.
Przygotowując kotlety mielone do smażenia, pamiętaj też, aby jak najdokładniej wyrobić całą masę. Dobrze wyrób zmieszane mięso, jajka i bułkę tartą. Jeżeli mieszanina jest zbyt zbita, dodaj odrobinę mleka i wody aż do uzyskania idealnej konsystencji.
Co zrobić, żeby kotlety mielone były soczyste?
Jeżeli nie chcesz, żeby twoje kotlety wyschły w trakcie smażenia, musisz pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Po pierwsze, odpowiednia temperatura oleju. Nie wszyscy mają na wyposażeniu termometr umożliwiający dokładny pomiar. Żeby sprawdzić, czy tłuszcz rozgrzał się wystarczająco, wrzuć na patelnię kawałek chleba, jeżeli po chwili zacznie się rumienić, to znaczy, że można zaczynać smażenie kotletów mielonych.
Aby kotlety przyozdobiły się chrupiącą skórką, a jednocześnie zachowały wilgotny środek, musisz ułożyć je w odpowiedniej odległości od siebie. Nie układaj kotletów zbyt ciasno. W przeciwnym razie para wodna uchodząca z mięsa będzie rozmiękczała powierzchnię kotletów obok i nie pozwoli nabrać skórce pożądanej chrupkości.
Jak idealnie usmażyć kotlety mielone? Kluczowy jest tutaj czas i wielkość płomienia pod patelnią. Na początku, aby zamknąć mięso, kotlety smażymy na dużym ogniu po około półtorej minuty z każdej strony. Kiedy cała skórka się zarumieni, zmniejszamy ogień i powoli smażymy cztery-pięć minut z każdej strony. Dobrze uformowany kotlet mielony nie powinien być grubszy niż dwa centymetry.
Źródła: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Borowik amerykański - nowy grzyb w polskich lasach. Jak go rozpoznać? »
Przez miesiąc piła czternastogodzinny rosół kolagenowy. Efekty przerosły oczekiwania »
Przysmak dzieciństwa wraca do łask. Ewa Wachowicz zdradza idealny przepis »