Dania jednogarnkowe

W Polsce raczej rzadko zdarza nam się jeść kwiaty, tymczasem na świecie staje się to bardzo popularnym trendem. W Ameryce Południowej nasturcja jest tradycyjną przyprawą. Może więc i my powinniśmy ją lepiej poznać?

Fot. 123RF/Picsel

Nasturcja zwykle upiększa ogrody i parapety, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że można jej używać w kuchni. Roślina ta pojawiła się we Europie najprawdopodobniej w XVI wieku za sprawą botanika Nicolása Monardesa, który przywiózł ją z regionów dzisiejszego Peru, gdzie jest ona nie tylko ozdobnym kwiatem, ale również popularną przyprawą. Zanim jednak zaserwujemy ją naszym bliskim, powinniśmy mieć na uwadze, że niektóre jej odmiany są niejadalne (np. nasturcja wielka). Do odmian, które możemy spokojnie włączyć do naszej diety, należy nasturcja bulwiasta, której liście, owoce oraz bulwy wykorzystuje się do produkcji przypraw, a w niektórych zakątkach świata traktuje się jako pyszne warzywo.

Przysmak wprost z Ameryki Południowej

Nasturcja bulwiasta pochodzi z Ameryki Południowej i to tam jest najbardziej popularna. Najczęściej uprawia się ją w Ekwadorze, Peru, Boliwii oraz Kolumbii. Jest to długoletnia bylina, dorastająca nawet do 4 metrów wysokości. Posiada ona szczególne, żółto-pomarańczowe kwiaty, kwitnące od kwietnia aż do pierwszych przymrozków. Jej utrzymanie raczej jest łatwe i nie przysporzy problemu nawet początkującym ogrodnikom. Ważnym jest jednak, aby miejsce uprawy było odpowiednio nasłonecznione oraz osłonięte przed wiatrem.

Właściwości nasturcji bulwiastej

Dawniej wierzono, że ta jadalna roślina ma znaczny wpływ na potencję u mężczyzn. Badania jednak wykazały, że nasturcja raczej nie powinna być zaliczana do afrodyzjaków, gdyż jej częste spożywanie może obniżyć ilość testosteronu w organizmie. Roślinę tę powinniśmy jednak cenić ze względu na inne właściwości.

Co bardzo ważne, nasturcja stanowi bogate źródło witaminy C oraz luteiny - substancji odpowiedzialnej m.in. za prawidłowe widzenie. W nasturcji znajdziemy również duże ilości beta-karotenu. Naukowcom udało się udowodnić, że beta-karoten ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, odpowiedzialnych za szybsze starzenie się organizmu oraz powstawanie zmian nowotworowych. Zdaniem badaczy, przyjmowanie odpowiednich porcji beta-karotenu może uchronić nas m.in. przed rakiem skóry, wątroby oraz mózgu.

W medycynie wykorzystuje się również nasiona nasturcji większej. Medykamenty przygotowane na bazie tej rośliny mają silne działanie antybakteryjne i zwykle są wykorzystywane w leczeniu chorób układu moczowego.

Jej niezwykłe właściwości mogą pomóc nam w uporaniu się np. z chorobami dróg oddechowych. Co więcej, udowodniono, że nasiona tej rośliny mają działanie uspokajające oraz doskonale wspomagają metabolizm, stymulując produkcję soków trawiennych.

Nasturcja to także wspaniały środek poprawiający kondycję naszych włosów. Przygotowując domowy szampon na bazie tej rośliny uzyskamy środek, który je doskonale wzmocni, wygładzi oraz zagwarantuje im blask. Mieszając ją z tatarakiem lub skrzypem polnym, otrzymamy niezwykle skuteczny środek przeciwłupieżowy.

Sernik z prawdziwymi kwiatami na INTERIA.TV.

Zastosowanie nasturcji w kuchni

W naszym kraju spożywanie nasturcji, tak samo jak innych kwiatów, nie jest popularne. Jednak powoli ten trend kulinarny zaczyna wkraczać także i do naszych kuchni. Dodanie kwiatów do potraw, to jeden z najprostszych sposobów, aby wasze dania nabrały oryginalnego, a wręcz restauracyjnego charakteru. Kwiaty nasturcji mają lekko ostry, pieprzowy smak, dzięki czemu świetnie podkreślają smak mięs i nabiału. Doskonale nadają się również jako piękny dodatek do sałatki. W podobny sposób możemy również wykorzystać liście tej rośliny.

W przypadku nasturcji na naszych talerzach mogą zagościć nie tylko jej kwiaty, ale również bulwy, które mają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Mieszkańcy Ameryki Południowej zwykle spożywają je samodzielnie, jako smażone lub gotowane warzywo. Z powodzeniem możemy również przygotować z nich sałatki oraz pikle. Kłącza nasturcji zawsze powinniśmy poddać obróbce termicznej, aby zniwelować ich ostry i gorzki smak.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Roladki z chleba tostowego

Chciałam podzielić się z Wami prostym przepisem na pyszne roladki które przyg...

Odsłon: 3585

15 min
17
Dania główne Tradycyjne rolady wołowe

Rolady przygotowałam według przepisu Smaker, są bardzo smaczne, mięsko kruche...

Odsłon: 170

30 min
4
15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

3
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8
Ewa gotuje Szybkie dania na każdą okazję. Ewa Wachowicz zachwyca nowymi przepisami

W 527. odcinku programu "Ewa Gotuje" autorka programu zaprezentowała proste i efektowne przepisy, które przygotujecie z łatwo dostępnych i niedrogi...

5