Najlepsze przepisy na ogórki

Naturalnie barwione jajka na Wielkanoc

Podczas przygotowań świątecznych nie może zabraknąć czasu na zrobienie kolorowych pisanek. Jajka można ozdobić na różne sposoby, np. za pomocą farbek, specjalnych naklejek czy tasiemek.

Fot. 123RF/Picsel

Kolorowe pisanki można zrobić również w naturalny sposób, barwiąc je za pomocą składników, które często znajdują się w kuchni. Barwienie jajek może być okazją do spędzenia wspólnie czasu i świetną zabawą, nie tylko dla dzieci. Jak w naturalny sposób zabarwić jajka?

Do barwienia jajek będą potrzebne: jajka, najlepiej z białą skorupką i garnek do przygotowania wywaru. Po zagotowaniu wody ze składnikiem, który ma nadać kolor, można dodać trochę octu dla utrwalenia koloru, następnie odcedzić wywar i włożyć do niego wcześniej ugotowane jajka. Im mocniejszy będzie wywar i im dłużej będzie leżeć w nim jajko, tym intensywniejszy kolor uzyska skorupka.

Dzięki burakowi można uzyskać jajka w kolorze różu i czerwieni. Natomiast kolor żółty można otrzymać z wywaru zrobionego z kurkumy, curry, rumianku. Łupiny żółtej cebuli nadadzą skorupce kolor brązowy lub pomarańczowy, w zależności o tego, jak długo jajko będzie leżało w wywarze. Do uzyskania niebieskiego koloru skorupki będzie potrzebny wywaru z czerwonej kapusty lub borówki amerykańskiej. Szpinak i pokrzywa pomogą uzyskać zielony kolor skorupki jajka.


Reklama

 

W celu uzyskania różnych wzorków na skorupce można wypróbować kilka technik. Jedną z nich jest rysowanie po skorupce kredką świecową. W miejscu rysunku skorupka nie zafarbuje się od wywaru. Drugim sposobem uzyskania ciekawych wzorów jest nałożenie płatków kwiatów lub listków (np. natkę pietruszki, gałązkę paprotki) tak, by przylegały gładko do skorupki. Następnie należy owinąć całości kawałkiem pończochy i zabezpieczyć pończochę gumką recepturka, by się nie zsunęła. Po wyjęciu takiego jajka z wywaru, w miejscu, gdzie była gałązka, zostanie niezabarwiony wzorek.

Po uzyskaniu pożądanego koloru skorupki, jajka można dodatkowo natłuścić olejem, by podkreślić barwę. Należy robić to delikatnie, by nie odbarwić skorupki.
Tak przygotowane pisanki możemy włożyć do wielkanocnego koszyczka lub ułożyć na paterze na jajka albo połączyć z kolorowymi figurkami wielkanocnymi, które można znaleźć, np. w sklepie Home&You. W ten sposób można stworzyć niepowtarzalne ozdoby wielkanocne, które można wykorzystać do dekoracji stołu.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety de volaille

Dzisiaj pyszne kotlety z wyciekającym masłem i rozpływającym serem żółtym. Py...

Odsłon: 282

15 min
8
Ciasta Ciasto budyniowe smerfowe

Budyniowce na petitkach to nasze ulubione ciasta. Trochę takie awaryjne, czyl...

Odsłon: 303

30 min
6
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

10
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9