Nazywany jest „eliksirem długowieczności”. Ma tylko 3 składniki, możesz pić go codziennie

Czy wiesz o tym, że wiele ziół, które znajdują się w twojej szafce kuchennej, możesz wykorzystać nie tylko do przyprawiania potraw? Świetnie sprawdzą się również do przygotowania prozdrowotnego naparu. Dziś opowiemy ci o śródziemnomorskim „eliksirze długowieczności”. Sprawdź, jak zrobić ten napój oraz jakie ma właściwości.

"Eliksir długowieczności" | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czym jest prozdrowotny napar o tajemniczej nazwie „eliksir długowieczności”? To nic innego jak kompozycja ziół, które z pewnością znajdziesz w swojej szafce kuchennej. Aby, go przygotować będziesz potrzebować oregano, szałwii oraz rozmarynu. Jakie lecznicze właściwości mają te zioła? Kto nie powinien spożywać „eliksiru długowieczności”? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym materiale.

Sprawdź także: Herbata ze skórek jabłek na bezsenność, wzmocnienie i stres

Oregano – właściwości

Ta aromatyczna roślina z pewnością kojarzy ci się z daniami kuchni śródziemnomorskiej. Przede wszystkim oregano podkreśla doskonały smak włoskich klasyków, takich jak pizza czy spaghetti bolognese. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oregano warto stosować również w celach zdrowotnych. Świetnie wpływa na pracę układu trawiennego – wspiera trawienie, pomaga przy niestrawności, zapobiega wzdęciom, działa także przeciwbiegunkowo. Polecane jest również osobom, które borykają się ze zgagą. Co więcej, może pomóc pozbyć się pasożytów z układu pokarmowego.

W oregano znajdują się witaminy A, C, E i K, a także minerały takie jak potas, żelazo, magnez i cynk. Nie brakuje w nim również olejków eterycznych, które odpowiadają za jego zapach oraz właściwości prozdrowotne. Oregano ma także działanie przeciwzapalne i rozkurczowe, dlatego może być stosowane jako środek wspomagający przy różnych dolegliwościach bólowych oraz przy reumatyzmie.

Te suszone zioła są polecane również wtedy, kiedy dopadnie nas przeziębienie. Zawarte w nich olejki eteryczne, karwakrol i tymol mają właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu pomaga pozbyć się infekcji. Oregano jest także źródłem przeciwutleniaczy, które wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, działają przeciwstarzeniowo i antynowotworowo.

Oregano korzystnie wpływa także na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy – ma działanie przeciwdepresyjne oraz uspokajające.

Szałwia – właściwości

Jakie są dobroczynne właściwości szałwii? Roślina zawiera witaminę A, C oraz te z grupy B, a także substancje mineralne: potas, żelazo, magnez, wapń, sód czy cynk. Dzięki zawartości olejków eterycznych działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, grzybobójczo antyseptycznie oraz korzystnie wpływa na układ trawienny. Stosowanie szałwii pomaga także zapobiegać cukrzycy oraz zbija wysoki poziom „złego” cholesterolu.

Płukanka z szałwii to znany i lubiany sposób na ból gardła. Pomaga także na stany zapalne w jamie ustnej oraz w przypadku anginy. Szałwia wspiera organizm przy przeziębieniu i grypie – pomaga zbić wysoką temperaturę oraz pozbyć się wydzieliny z oskrzeli.

Stosowana na skórę ma właściwości kojące i łagodzące – pomaga zapobiegać łuszczycy, a także działa tonizująco, dlatego warto stosować ją, jeśli masz problemy z trądzikiem. Co więcej, okłady z szałwii mogą pomóc na nadmierną potliwość. Można używać jej również w przypadku lekkich oparzeń.

Szałwię lekarską poleca się także do stosowania w celu wsparcia wątroby. Polecana jest także w przypadku łagodzenia obfitych miesiączek, a także nieprzyjemnych objawów menopauzy.

Rozmaryn – właściwości

Roślina o pięknym, charakterystycznym zapachu, która swoje zastosowanie znalazła w kuchni, kosmetyce oraz ziołolecznictwie. Rozmaryn z terenów basenu Morza Śródziemnego. W jego składzie znajdują się cenne olejki eteryczne oraz flawonoidy – które mają działanie antyoksydacyjne – wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, wspierają walkę z wolnymi rodnikami, działają przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. Rozmaryn zawiera także witaminy A, C oraz te z grupy B, a także minerały, takie jak: magnez, żelazo, mangan, selen, cynk czy wapń.

Roślina ta ma również właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze, dlatego będzie pomocna podczas walki z infekcjami. Co więcej, wykazuje działanie korzystne dla układu pokarmowego, wspiera prawidłowe trawienie, a także chroni organizm przed rozwojem choroby wrzodowej. Rozmaryn warto stosować również w celu wsparcia wątroby – wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn oraz układu nerwowego – pomaga redukować stres oraz działa stymulują na proces zapamiętywania. Wpływa także na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Jak zrobić napar z oregano, szałwii i rozmarynu?

„Eliksir długowieczności” to napar na bazie oregano, szałwii i rozmarynu. Roślin, które rosną w okolicach basenu Morza Śródziemnego. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy tych terenów, którzy regularnie korzystają z dobrodziejstwa natury, cieszą się dobrym zdrowiem i długim życiem. Ten ziołowy napar pomaga obniżyć ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie, moczopędnie, reguluje poziom cukru we krwi oraz ma właściwości odprężające, oraz redukujące stres.

Przygotowanie tego napoju jest bardzo proste, będziesz potrzebować: suszonego oregano, rozmarynu i szałwii. Zioła zmieszaj w równych proporcjach, np. po 100 g, a następnie umieść wszystkie w czystym i suchym słoiczku, który dokładnie zamkniesz. Teraz wystarczy jedynie wsypać dwie łyżeczki mieszanki, zalać je 250 ml gorącej wody i gotowe. Jak pić „eliksir długowieczności”? O ile nie występuję przeciwskazania, napar można spożywać nawet codziennie.

Napar z oregano, szałwii i rozmarynu – przeciwwskazania

Należy pamiętać, że jeśli regularnie stosujesz leki, pomysł picia ziół warto skonsultować z lekarzem. Ponieważ niektóre rośliny mogą zaburzać wchłanianie substancji aktywnych z lekarstw. Rozmaryn u niektórych osób może także powodować reakcje alergiczne. Warto wspomnieć także, że kobiety w ciąży oraz te, które karmią piersią mogą stosować zioła jedynie pod kontrolą lekarza. Naparu nie poleca się także przy ostrych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego oraz zakrzepicy.

Zobacz także:

Fasolka po bretońsku w niecodziennym wydaniu. Jeden składnik zmienia wszystko »

Farbowanie to ostateczność. Tak pokonasz siwiznę domowymi sposobami »

Warzywa z niskim indeksem glikemicznym. Sprawdź, które warto jeść »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka wiosenna rzodkiewkowa

Prosta sałatka z rzodkiewki, ogórka i sałaty strzępiastej polana sosem majone...

Odsłon: 323

15 min
4
60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0
Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0