Dania jednogarnkowe

Rozróżniamy cztery smaki – słodki, ostry, kwaśny i słony. Z ich połączenia powstają tysiące odcieni, które sprawiają, że jedzenie nas zachwyca lub, przeciwnie, odrzuca. Jak łączymy smaki i czy warto wyjść poza tradycyjne połączenia?

Fot. 123RF/Picsel

Smaki najczęściej łączymy na zasadzie podobieństw, kojarząc je w kompozycje słodkie, pikantne, słone bądź kwaśne. Takie potrawy są klasyczne w smaku, ponadczasowe, ale jednocześnie przewidywalne. Przygoda kulinarna zaczyna się, gdy wyjdziemy poza standardowe łączenia i spróbujemy pogodzić ze sobą smaki na pozór do siebie nie pasujące.

 

Z Azji czy z Polski?

Wydawałoby się, że to kuchnia azjatycka otworzyła nas na nietypowe łączenia. To z orientu przywędrowały sosy słodko-kwaśne czy słodko-ostre oraz takie dania, jak wołowina w pięciu smakach. Jednak jeśli przyjrzymy się rodzimej kuchni to zauważymy, że klasyczne polskie dania, również obfitują w pozornie nieprzystające do siebie połączenia smakowe. Ot, choćby kaczka z jabłkami, wątróbka z gruszkami, bigos z suszoną śliwką, czy śledź z rodzynkami.

 

Te smaki łączymy na zasadzie kontrastu i uzupełnienia, bądź przełamania jednego wyrazistego smaku innym, przeciwnym. I to naprawdę działa. Dlatego śledź skomponuje się dobrze nie tylko z rodzynkami, ale także z winogronami, które złamią jego słoność. Winogrona doskonale pasują także do serów - dokładnie na tej samej zasadzie.

 

Słodka ostrość

Słodycz podkreśla pikantność. Dlatego gdy rozetrzemy strączek chili z solą i miodem uzyskamy wyjątkowo mocną marynatę lub glazurę do mięs. Miodem możemy także dosłodzić pikantne dania, nadając im jednocześnie mocnego charakteru. Z ostrościami możemy także łączyć smaki czekoladowe. Zaskakującym dodatkiem może być szczypta kakao dodana pod koniec gotowania chili con carne. Uzyskamy wówczas charakterystyczny, dymny posmak.

 

Klasyczną gorącą czekoladą, podawaną już przez starożytnych Azteków, była mieszanka kakao i chili - dziś jest to coraz popularniejszy, rozgrzewający napój, któremu przypisuje się właściwości afrodyzjakalne. Na rynku dostępne są także tabliczki czekolady z chili, choć prawdziwym zaskoczeniem może się okazać czekolada z solą morską.To jednak nic nowego dla tych, którzy zajadają się kanapkami z nutellą i słonymi orzeszkami ziemnymi. Cóż, w końcu klasyczne masło orzechowe jest słone, więc czemu by nie połączyć słodkiej czekolady ze słonymi fistaszkami?

 

Nietypowe warzywa i owoce

Słodycz może zmienić oblicze klasycznych warzyw. Dzięki szczypcie cukru możemy odkryć na nowo smak prozaicznej cebuli. Wystarczy, że przesmażając ja na maśle, czy oliwie dodamy nieco cukru i pozwolimy się jej skarmelizować. To nic nowego - klasycznym francuskim dodatkiem jest marmolada z karmelizowanej cebuli, z tym że powstaje ona poprzez długotrwałe smażenie cebuli na wolnym ogniu, aż puści swój naturalny cukier i skarmelizuje się sama z siebie. Karmelizować możemy także pory - w ten sposób stworzymy słodki dodatek do pikantnych, czy kwaśnych sosów.

 

Ze smakami wytrawnymi warto połączyć owoce. Znaną staropolską przekąską są suszone śliwki owinięte plastrami boczku, a następnie zapieczone. Nowoczesną i elegancką przekąską są plastry melona z szynka parmeńską. Ananas dobrze smakuje na pizzy, truskawki doskonale komponują się z serem feta czy octem balsamicznym, a maliny z pomidorami, w chłodniku, który podają w Norwegii. Cytryna do ryby to standard, ale ryba może równie dobrze wypaść w towarzystwie mango, czy sosu jabłkowego. By połączyć takie smaki musimy obrać jabłka, pokroić w ćwiartki i dusić do miękkości na maśle, doprawiając solą, pieprzem, cukrem i ewentualnie tartym imbirem.

 

Dziwne napoje

Są ludzie, którzy nie przełkną choćby łyka bawarki - herbaty z mlekiem. Rozumiemy to, ale gorąco namawiamy do spróbowania herbaty po indyjsku. W Indiach liście herbaty gotuje się w mleku, trzykrotnie doprowadzając do wrzenia. Napar taki doprawia się sporą ilością cukru lub miodu oraz zestawem przypraw składającym się z cynamonu, goździków, imbiru, kardamonu i wanilii.

 

Także kawa może zaskoczyć nowym smakiem. O najdziwniejszym połączeniu smakowym w filiżance kawy pisał Wojciech Cejrowski, który ponoć raczył się mała czarną z serem pleśniowym. Miała smakować jak skarpety... Być może tak było, nie wiemy, ale wiemy na pewno, że kawa z cytryną jest pijalna, smaczna i pomaga na kaca. Wystarczy, ze do porannej filiżanki wyciśniemy ćwiartkę cytryny lub wkroimy plasterek i dosłodzimy ją miodem. Kawa doskonale smakuje też ze szczyptą czarnego pieprzu.

 

Piliście piwo o smaku czosnku? Zajadacie się żółtym serem z dżemem lub piernikami z musztardą? Czego nigdy byście nie połączyli, a co łączycie chętnie? Zapraszamy do dzielenia się swoimi pomysłami!

Jak wykorzystać kwiaty w kuchni? Kliknij!

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Ciasta Tort czekoladowo-orzechowy

Polecam. Duży tort o wyrazistym smaku. Pasuje na każdą okazję.

Odsłon: 2112

>60 min
39
Ciasta Ciasto czekoladowe korzenne

Proste ciasto mieszane rózgą, polane czekoladą, lekko korzenne, gotowe w godz...

Odsłon: 37

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Nie tylko frytki, gofry i najlepsze na świecie czekoladki. Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej

Belgia kojarzy ci się głównie z moules et frites? Nic w tym dziwnego – w końcu to jej narodowe danie. Wiedz jednak, że słynie ona również z wielu i...

2
Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

7
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8