Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Anyż gwiaździsty jest stosowany od stuleci, nie tylko ze względu na swoje lecznicze właściwości. To również doskonały dodatek do dań. Wiedzą o tym zarówno Chińczycy, którzy tej przyprawy używają na potęgę, jak i Europejczycy, stosując go w dżemach, pieczywie, ciastach i likierach.

Fot. 123RF/Picsel

Mieszkańcy Azji od setek lat wykorzystują tzw. "ośmiokątny koper" nie tylko w kuchni, ale również w celach leczniczych. Za sprawą kupców, przyprawa ta w XVII wieku dotarła do Europy i bardzo szybko podbiła serca mieszkańców Starego Kontynentu. W Polsce została spopularyzowany przez benedyktynów, którzy wykorzystywali go do sporządzania leczniczych mikstur.

Czym jest anyż gwiaździsty?

Anyż to wysuszone owoce drzewa o nazwie badian, które występuje głównie w Azji. W łupinkach przypominających gwiazdki kryją się szaro-zielone ziarenka, o charakterystycznym smaku zbliżonym do lukrecji oraz kopru włoskiego. Znajdziemy w nich prawdziwe bogactwo prozdrowotnych substancji, takich jak chociażby cenne olejki eteryczne, kumaryny, flawonoidy, a także sterole roślinne. Warto jednak pamiętać, że ziarenka anyżu łatwo wietrzeją i tracą swoje właściwości, dlatego powinniśmy kruszenie je bezpośrednio przed podaniem.

Zaskakujące właściwości anyżu

W medycynie naturalnej anyż bardzo często wykorzystuje się do leczenia chorób dróg oddechowych. Jest niezastąpiony w przejściowej utracie głosu, przy chrypkach, zapaleniu oskrzeli i suchym kaszlu. Co więcej, ma silne działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze, dlatego skutecznie i szybko leczy różnego rodzaju infekcje.

Warto wiedzieć, ze anyż jest przyprawą, która pozwoli nam w prosty sposób poradzić sobie z przykrymi skutkami przejedzenia. Przyprawa ta pobudza produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu ułatwia trawienie, niweluje wzdęcia, niestrawność oraz skurcze żołądka. Stosuje się go także w leczeniu kolek oraz bóli reumatycznych.

Na tym jednak nie kończą się zastosowania tej przyprawy, gdyż nadaje się ona również do stosowania zewnętrznego. Kąpiel z dodatkiem olejku anyżowego ma działanie odstresowujące, rozluźniające oraz przeciwbólowe. Na bazie anyżu oraz niezbyt silnego roztworu spirytusu możemy również przygotować płyn, który skutecznie zwalcza komary, pchły oraz kleszcze.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Zastosowanie w kuchni

Anyż gwiaździsty zbiera się na przełomie lipca i sierpnia. Dojrzałe i wysuszone owoce trafiają wtedy do naszych kuchni. Potem, w formie całych, rozdrobnionych albo zmielonych owoców, dodaje smaku wielu daniom. Przechowywany w szczelnych pojemnikach, zachowuje swój aromat na wiele miesięcy. Szczególnie popularny w kuchni chińskiej, wzbogaca azjatyckie dania z kurczaka i wołowiny. Stanowi również bardzo ciekawy dodatek do zup i sosów.

Jednak zastosowanie tej przyprawy nie ogranicza się wyłącznie do dań azjatyckich. Z biegiem lat Europejczycy nauczyli się wykorzystywać ją do przygotowywania własnych dań. Dlatego też nie powinna nikogo dziwić obecność anyżu w marynatach do mięs, kompotach owocowych, czy też likierach.

Anyż gwiaździsty jest chętnie wykorzystywany do produkcji pieczywa: bułek, ciast, ciasteczek. Doskonale aromatyzuje cukierki, budynie i sosy do ryb. Świetnie się komponuje zarówno z czerwoną kapustą, szpinakiem, jak i marchewką i burakami.

Sprawdź, jak wykorzystać anyż w przygotowaniu dań. Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Makowiec z czekoladą

Przepis ten pokazuje makowiec troszeczkę inaczej, ponieważ mak nie jest w tra...

Odsłon: 168

>60 min
3
Ciasta Murzynek

Ten murzynek przygotowałam według przepisu AnetaJR ; oto link do przepisu; ht...

Odsłon: 122

60 min
11
Ciasta Seromakowiec

Seromakowiec to nic innego jak kruche ciasto z serem i makiem. Mamy dwa w jed...

Odsłon: 361

>60 min
15
Desery Sernik z murzynkiem

Przepyszny sernik z warstwą kakaową. To tradycyjny przepis na Izaurę. Takie c...

Odsłon: 39

60 min
3
Dania główne Bigos świąteczny

Wyśmienity bigos to wizytówka każdego domu. Jest pracochłonny, ale raz w roku...

Odsłon: 431

30 min
7

Polecane artykuły

Informacje Co jeść podczas spożywania alkoholu? Tego częstego błędu wątroba nie wybacza

Wiele osób nie wyobraża sobie picia napojów wyskokowych bez solidnej zakąski. Najczęściej są to tłuste mięsa lub słone przekąski, które mają na cel...

2
Ewa gotuje Sylwestrowe i karnawałowe przekąski Ewy Wachowicz

To już ostatni odcinek programu Ewa Gotuje w tym sezonie. Ewa Wachowicz zaprosiła w nim widzów do wspólnego przygotowania czterech przekąsek sylwes...

4
Informacje Wyśmienite desery w pucharkach. Nikt im się nie oprze

Szukasz pomysłów na słodkie specjały, które przyrządzisz szybciej niż ciasta? Postaw na desery w pucharkach, które są proste w przygotowaniu, a do...

2