Spis treści:
- Jak wygląda guawa?
- Wartości odżywcze guawy
- Na co pomagają liście guawy?
- Jakie właściwości ma guawa?
- Jak jeść guawę?
- Jak wykorzystać guawę w kuchni?
W Polsce nie należy do najpopularniejszych produktów spożywczych, tymczasem nazywana jest superowocem i polecana m.in. osobom na diecie odchudzającej i kobietom w ciąży. Dowiedz się, jak jeść guawę i jakie ma właściwości.
Jak wygląda guawa?
Guawa nazywana jest też gujawą, psydią lub gruszlą. Jest drzewem lub krzewem rosnącym do sześciu metrów wysokości. Występuje na Karaibach, w Ameryce Środkowej i Południowej. Co ciekawe, istnieje aż 100 różnych odmian rośliny, charakteryzujących się odmiennymi właściwościami. Uprawiana jest dla celów kulinarnych i medycznych.
Jak wygląda guawa? Młode łodygi są zielone, nieregularne, z lekkim meszkiem. Starsze z kolei pokrywa kora o jasnobrązowej, lekko czerwonawej, barwie. Gdy kwitnie, wypuszcza niewielkie białe kwiaty.
Owoce gujawy są jadalne, przybierają okrągły lub gruszkowaty kształt i mają od 3 do 10 centymetrów średnicy. Cienka skórka cechuje się zielonawą barwą, która zmienia się w żółtą wraz z dojrzewaniem. W środku owoców guawy znajduje się różowy, biały lub żółtawy miąższ, z licznymi, twardymi nasionami. Wnętrze ma wyrazisty i charakterystyczny zapach.
Wartości odżywcze guawy
Owoc hoduje się nie tylko dla smaku, ale również wartości odżywczych. Guawa dostarcza organizmowi cenne witaminy, w tym głównie te z grupy B oraz A i C. Tej ostatniej posiada aż pięć razy więcej niż np. pomarańcza. Wśród substancji, które kryją się w gujawie, znajduje się też potas, żelazo, miedź i duża porcja błonnika pokarmowego. Owoc w większości składa się też z wody, dlatego będzie polecany wszystkim stosującym dietę odchudzającą. Co więcej, kryje w sobie też kwasy tłuszczowe omega-3, likopen i polifenole. Gujawa w 100 gramach ma ok. 68 kalorii. Choć nie jest zaliczana do kalorycznych, cechuje się wysokim indeksem glikemicznym (IG = 75).
Na co pomagają liście guawy?
Choć najpopularniejsze są owoce, to warto sięgać też po liście guawy. Na co pomagają i jakie właściwości prozdrowotne wykazują? W medycynie naturalnej używa się ich przede wszystkim przeciwbiegunkowo i antybakteryjnie. Wywar z liści stosuje się wewnętrznie i zewnętrznie. Popijanie łagodzi objawy zatrucia pokarmowego i pomaga zwalczyć przeziębienie. Płukanka zwalczy stan zapalny gardła i zmniejszy ból zębów. Przemycie włosów naparem zapobiega ich wypadaniu, a twarzy - złagodzi trądzik.
Jakie właściwości ma guawa?
Wartości odżywcze rośliny sprawiają, że nazywana jest superowocem. Warto pamiętać, że hoduje się ją też w celach leczniczych. Jakie właściwości ma guawa?
- Ze względu na dużą dawkę błonnika pokarmowego, owoc świetnie usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego,
- dzięki zawartości witaminy C wspiera pracę układu odpornościowego,
- obecność potasu korzystnie wpłynie na zdrowie serca i reguluje ciśnienie krwi,
- witaminy z grupy B poprawiają działanie układu nerwowego,
- witamina A wspiera funkcjonowanie narządu wzroku, zmniejszając ryzyko rozwoju zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej,
- superowoc, zawierający antyoksydanty, działa przeciwzapalnie, reguluje poziom cukru i cholesterolu w organizmie,
- guawa poprawia wygląd, odżywiając skórę, włosy i paznokcie.
Jak jeść guawę?
Sezon na guawę rozpoczyna się późną wiosną, a kończy wczesną jesienią. W sklepie kupuj te okazy, które nie mają żadnych uszkodzeń, a w domu - przechowuj je w lodówce. To wydłuży datę ich przydatności do spożycia.
Jak jeść guawę? Przed spożyciem zawsze dokładnie umyj owoc, ponieważ nie trzeba go obierać (choć można). Skórka jest jadalna, dlatego wystarczy przekroić owoc na mniejsze cząstki. Można go też przepołowić i wydrążyć łyżeczką.
Jak wykorzystać guawę w kuchni?
Owoc można jeść na surowo albo poddać go obróbce termicznej. Jak wykorzystać guawę w kuchni? Tę świeżą warto zajadać po prostu jako przekąskę lub użyć do sałatek czy koktajli.
Guawa nadaje się też do pieczenia, grillowania lub smażenia na maśle. Najlepiej sprawdzi się do przygotowania przetworów, czyli soków, kompotów, galaretek i konfitur. Choć dżem to świetne nadzienie drożdżówek czy rogalików, owoc może być też głównym składnikiem niskokalorycznego deseru - możesz przyrządzić z niego mus lub pastę.
Z czym łączyć guawę w kuchni? Choć najczęściej podaje się ją z odrobiną cukru, spróbuj doprawić ją też sosem sojowym, solą lub octem. Takie połączenie podkręci smak superowocu.
Źródło: Smaker.pl, dietetycy.org.pl, wylecz.to
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Zajadaj na diecie, bez obaw o efekt jojo. Mocno czekoladowe ciasto z kaszy jaglanej »
Herbata stulatków z niebieskich stref. Przygotujesz z trzech składników »
Najlepszy sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej. Chemia nie będzie potrzebna »