Obniża poziom glukozy we krwi, koi bolący żołądek. Jak przygotować napar z liści jeżyn?

Liście jeżyny dawniej często i chętnie wykorzystywane były w fitoterapii. Obecnie są już nieco zapomniane, a mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Jakie właściwości mają liście jeżyny i na co pomagają? Zbierz je z krzewów, wysusz i zaparz.

Dlaczego warto pić napar z liści jeżyn? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wszyscy doskonale znamy owoce jeżyny, są niezwykle smaczne, mają mnóstwo witamin i minerałów, można jeść je jako samodzielną przekąskę lub wykorzystać w przetworach. Okazuje się, że również liście tej rośliny można z powodzeniem wykorzystać w kuchni. Sprawdź, co znajdziesz w ich składzie, jakie mają właściwości oraz jak zbierać i suszyć liście jeżyn?

Sprawdź także: Jeśli walczysz z oponką na brzuchu i krągłymi udami, ten pomarańczowy koktajl jest dla ciebie. Spala tłuszcz raz-dwa

Liście jeżyny - skład

Liście jeżyny są bogate w składniki, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Przede wszystkim zawierają one garbniki, czyli inaczej taniny. Substancja ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie. Będzie też łagodzić podrażnienia skóry.

Liście jeżyny składają się także z kwasu kawowego o działaniu przeciwutleniającym. Wpływa również przeciwcukrzycowo i przeciwnowotworowo. Produkt może dostarczyć do organizmu także proantocyjanidynów oraz triterpenów.

Jakie właściwości mają liście jeżyny?

Liście jeżyn dzięki takiemu składowi mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Z tego powodu zalecane są podczas nieżytu gardła, wystąpienia chrypy czy kaszlu. Może pomóc także przy problemach z żołądkiem czy jelitami.

Liście jeżyny mają także właściwości regulujące ilość krwi podczas miesiączki. Pomagają uporać się z nadmiernym krwawieniem. Wesprze także leczenie białych upławów.

Co najważniejsze, liście jeżyn wpływają na zmniejszenie poziomu glukozy we krwi. Przyjmowanie naparu z nich jest więc zalecane dla osób cierpiących na cukrzycę. Będzie świetnym wsparciem leczenia choroby.

Jak zbierać i suszyć liście jeżyn?

Liście jeżyny najlepiej zbierać wiosną lub na początku lata. Wybieramy do tego suche i słoneczne dni. Najwięcej składników wspierających zdrowie zachowamy, zbierając dobro natury w południe. Należy także pamiętać o tym, żeby wybierane liście nie miały przebarwień czy plamek.

Liście jeżyny powinno się suszyć w naturalny sposób. Najlepiej, żeby odbywało się to w zacienionym, ale ciepłym pomieszczeniu. Produkt powinien mieć stały dostęp do powietrza. Po wysuszeniu rozdrabniamy je i przechowujemy w szczelnym opakowaniu.

Jak zrobić napar z liści jeżyny?

Napar z liści jeżyny wykonujemy z wcześniej zebranych i ususzonych roślin. Do szklanki wsypujemy od 1 do 2 łyżek suszonych liści i zalewamy je wrzącą wodą. Naczynie przykrywamy i w ten sposób parzymy przez 10 minut.

Napar z liści jeżyny należy pić małymi porcjami. Dziennie można spożyć nawet do 3 szklanek dziennie napoju z leczniczej rośliny.

Źródło: rozanski.li,  smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl 

Zobacz także:

To danie jest jak wehikuł czasu. Tylko babcia robiła najlepsze »

Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »

Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Bananowiec

Świetne ciasto bez pieczenia. Przepis pochodzi z książki którą dostałam kilka...

Odsłon: 9617

30 min
28
15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

0
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

5
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

1
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26