Spis treści:
- Płatki owsiane i siemię lniane na odchudzanie
- Odchudzający deser z płatków owsianych i siemienia lnianego – przepis
Odchudzanie nie musi oznaczać wyrzeczeń oraz nudnych i mdłych posiłków. Jeżeli chcesz schudnąć bez efektu jojo, musisz na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przede wszystkim liczy się równowaga, dlatego w twoim jadłospisie powinny znaleźć się również słodycze. Od czasu do czasu pozwalaj sobie na ulubione ciasta i sklepowe łakocie, na co dzień warto jednak postawić na zdrowe słodkości, które dostarczą ci wartościowych składników. Świetnie sprawdzi się tu odchudzający deser z płatków owsianych i siemienia lnianego.
Płatki owsiane i siemię lniane na odchudzanie
Płatki owsiane są świetnym źródłem energii, dlatego świetnie sprawdzą się jako posiłek na rozpoczęcie dnia, będzie także dobrą opcją dla osób, które są aktywne fizycznie, można zjeść je zarówno przed jak i po treningu. Mają one właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. W płatkach owsianych znajduje się błonnik pokarmowy, który zapewnia sytość, dzięki czemu zmniejsza się ochota podjadania pomiędzy posiłkami. To właśnie niepozorne przekąski często niweczą efekty diety i ćwiczeń, dlatego warto zadbać o zbilansowanie swoich dań w taki sposób, aby czuć się najedzonym. Błonnik jest także niezbędny do prawidłowej pracy układu pokarmowego, wspiera trawienie, pomaga pozbyć się zaparć, korzystnie działa na mikroflorę jelitową.
Jedzenie płatków owsianych to także sposób na zadbanie o układ krążenia, wspierają serce, obecny w nich potas reguluje ciśnienie krwi, pomagają także zbić wysoki poziom cukru oraz "złego cholesterolu". W płatkach owsianych znajduje się także sporo witamin z grupy B, które między innymi dbają o układ nerwowy i układ krążenia. Natomiast zawarta w nich witamina E, która ma właściwości antyoksydacyjne, wspiera walkę organizmu z wolnymi rodnikami, ma właściwości przeciwstarzeniowe i antynowotworowe, pomaga również zadbać o kondycję skóry, włosów i paznokci. Płatki owsiane to także bogate źródło substancji mineralnych: magnezu, który między innymi odpowiada za prawidłową pracę mięśni, układu krążenia i nerwowego, dobre samopoczucie, poprawę koncentracji i pamięci; żelaza, które pomaga zapobiegać anemii; cynku, wspierającego układ immunologiczny, a także miedzi, która jest niezbędna do prawidłowego przyswajania żelaza, działa przeciwutleniająco, a także zapewnia prawidłowe przesyłanie impulsów nerwowych.
Siemię lniane powszechnie znane jest ze swojego korzystnego wpływu na układ krążenia, zawdzięcza to przede wszystkim obecności zdrowych nienasyconych kwasów omega-3 i omega-6. Regularne spożywanie siemienia pozwala zmniejszyć zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL, ma także działanie przeciwmiażdżycowe. Korzystnie wpływa na zdrowie serca, pomaga chronić je przed chorobami, między innymi udarem i zawałem, warto stosować je także w przypadku wystąpienia choroby wieńcowej. Dodatkowo regularne spożywanie siemienia pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz reguluje poziom cukru. Spożywanie nasion lnu korzystnie wpływa także na pracę układu pokarmowego, przyspiesza przemianę materii, co wspiera proces utraty zbędnych kilogramów.
Nasiona lnu wspierają również zdrowie układu trawiennego, poleca się ja między innymi na problemy z zaparciami. Obecna jest tu witamina A, witaminy z grupy B, D, E i K, oraz substancje mineralne, magnez, potas, czy żelazo. Siemię zawiera także substancje śluzowe, które świetnie wpływa na podrażnioną błonę śluzową przewodu pokarmowego, działa przeciwzapalnie, dlatego może być pomocne w leczeniu choroby wrzodowej, czy refluksu.
Odchudzający deser z płatków owsianych i siemienia lnianego – przepis
Przygotowanie tego deseru jest niezwykle proste. Na pewno przypadnie do gustu osobom, które w kuchni nie lubią brudzić zbyt wielu naczyń, ponieważ zrobisz go w jednej misce. Przyda się również blender ręczny, dzięki któremu zmiksujesz wszystkie składniki. Ciasto z płatków owsianych i siemienia lnianego możesz piec w dowolnej formie, jednak my polecamy klasyczną keksówkę.
Warto przypomnieć również o tym, że nasiona lnu najlepiej wchłaniają się w formie zmielonej. Należy jednak pamiętać, aby zmielić je dopiero przed samym użyciem, dzięki czemu nie stracą swoich cennych wartości. Jeżeli chcesz przygotować ciasto wysokobiałkowe, część mąki możesz zamienić na odżywkę białkową.
Składniki
- 120 g płatków owsianych,
- 40 g siemienia lnianego,
- 3 jajka,
- 3 mniejsze banany lub dwa duże,
- 6 daktyli,
- 40 g masła orzechowego,
- 20 g kakao,
- 5 g proszku do pieczenia (1 łyżeczka),
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- odrobina wanilii lub aromatu waniliowego.
Zacznij od namoczenia daktyli w ciepłej wodzie przez około godzinę, łatwiej będzie je zblendować. Następnie zmiksuj płatki oraz siemię lniane. Do miski wrzuć banany, wsyp płatki i siemię, wbij jajka, wlej olej rzepakowy, dodaj daktyle odsączone z wody, kakao, proszek do pieczenia, aromat waniliowy, masło orzechowe i wszystko zmiksuj na gładką masę. Przelej ją do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w 180 stopniach przez około 40 minut, do suchego patyczka.
Źródło: medme.pl, youtube.com/@drbartekpl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Genialny domowy płyn do czyszczenia szyb i ram okiennych. Wyglądają jak z fabryki »