Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Słodkie przetwory przyrządzamy wówczas, kiedy w sklepach półki pełne są świeżych i pachnących owoców. Chcąc utrwalić smak lata, decydujemy się zamknąć go w słoiku razem ze słodyczą owocu.

Fot. 123RF/Picsel

Najbardziej popularny jest dżem, który przyrządza się z owoców, gotowanych z dużą ilością cukru, aż do uzyskania pożądanej gęstości. Niekiedy, aby osiągnąć lepszy efekt, używa się do tego procesu specjalnego cukru żelującego lub dodaje substancji żelującej. Najczęściej jest to pektyna bądź żelatyna. Wegetarianie używają też substancji o nazwie agar, wytwarzanej z krasnorostów.
Przywykliśmy do słodkich dżemów owocowych, którymi smarujemy chleb, lub które dodajemy do ciasta, ale w ostatnich latach pojawiają się u nas również dżemy warzywne. Z Portugalii przywędrował np. dżem marchewkowy, który zresztą sprawił, że marchewkę niektórzy traktują jako owoc. W Stanach Zjednoczonych produkuje się dżem z ostrych zielonych papryczek jalapeno - miłośnicy ostrych smaków używają go do smarowania kanapek, a czasem też do przyrządzania drobiu.

Dla wielbicieli cytrusów

Marmolada kojarzy nam się z takim twardawym dżemem. Tymczasem prawdziwa marmolada - wymysł Brytyjczyków - to doskonały przetwór owocowy z dodatkiem cukru, wody i skórek z owoców, do którego przyrządzenia używa się cytrusów. Ta najbardziej znana produkowana jest z gorzkich pomarańczy, importowanych z hiszpańskiej Sewilli.
Marmoladę znano już w starożytnej Grecji i Rzymie - przyrządzano ją z owoców pigwy, z dużą ilością miodu. Z czasem do marmolady zaczęto dodawać inne owoce: jabłka, gruszki, śliwki i wreszcie owoce cytrusowe, z których od XVII wieku produkuje się tradycyjną marmoladę brytyjską.

Jak pączki, to tylko z różą

Pączki z różą to specjał, o który dziś trudno, a którego smak wciąż pamiętamy i wspominamy z nostalgią. Pączki te nadziewane są konfiturą z płatków róży cukrowej, która jest idealnym dodatkiem do deserów.
Konfiturę taką przyrządza się przez gotowanie owoców w syropie cukrowym. Przeciętnie używa się dwa razy więcej cukru niż owoców - gotuje się go w wodzie aż do momentu uzyskania gęstego syropu cukrowego. Wtedy można powoli dodawać umyte i osuszone owoce.
Jednorazowo do syropu dodaje się tyle owoców, aby ustało wrzenie. Czynności te powtarzamy, aż dodamy wszystkie owoce. Gotujemy je, aż zajmą całą powierzchnię syropu cukrowego, usuwając co jakiś czas zbierającą się pianę.
Następnie całą masę przekładamy do małych słoików, wypełniając je po same brzegi, a zakrętkę od wewnątrz, dookoła, smarujemy koniakiem.
Aby nadać konfiturze ciekawego smaku, możemy ją wzbogacić odrobiną owocowego likieru, ewentualnie dodać do nich wanilii, cynamonu lub anyżu.

Śliwki w słoiku

Powidła charakteryzują się tym, że do ich wytworzenia nie używa się cukru ani środków zagęszczających. Śliwki zbiera się bardzo późno, już po pierwszych przymrozkach, aby zawierały wystarczającą ilość cukru. Powidła gotuje się kilka godzin, do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji i słodkości. Odpowiednio przygotowane, są pyszne - idealne do smarowania chleba.

Zimowa szarlotka

 

Miłośnicy szarlotki z pewnością znają smak prażonych jabłek. Ich przygotowanie jest bardzo proste: owoce należy obrać, pokroić na ćwiartki, wybrać gniazda nasienne i przełożyć do rondla o grubym dnie. Jabłka praży się z odrobiną wody, aż rozmiękną. Gotową masę przekłada się do słoików. Można doprawić ją cukrem bądź cynamonem.
Dokładnie zakręcone słoiki pasteryzujemy ok. 15 minut i gotowe! Otrzymujemy pyszną masę jabłkową, którą w zimie będziemy mogli "zamienić" w smaczne ciasto, dodać do ryżu z cynamonem czy po prostu zjeść z cukrem.


Słodkie napoje na zimę

Choć tradycja picia kompotu do obiadu powoli zanika, wszyscy znamy kompot z suszonych owoców spożywany w trakcie Wigilii. Warto jednak czasem przygotować też kompot ze świeżych owoców, który możemy potraktować jako deser po niedzielnym obiedzie.
W tym celu oczyszczone i osuszone owoce zalewamy wodą z cukrem, zamykamy szczelnie w słoikach i poddajemy pasteryzacji. Przechowujemy razem z innymi przetworami.


Gęste, słodkie soki używane do herbaty, bądź rozcieńczane samą wodą, również smakują znakomicie, a sok malinowy jest lekiem od dawna stosowanym w domowych warunkach. Soki takie można przyrządzać w różny sposób: surowe owoce można zasypać cukrem, a kiedy sok z nich wypłynie i cukier się rozpuści, przecedzić je i pasteryzować. Można też od razu gotować owoce z cukrem i odrobiną wody, po czym przecedzić mieszankę, kiedy będzie jednolita.

Owoce i alkohol

Innym sposobem na utrwalanie słodkich owoców jest marynowanie ich w alkoholu. Typowym przykładem jest niemiecki rumtopf, przygotowywany przez całe lato i spożywany w Boże Narodzenie.
Przyrządzanie tego deseru zaczynamy w czerwcu. Do glinianego lub kamionkowego naczynia wkładamy: w czerwcu - truskawki, w lipcu - wiśnie i maliny, w sierpniu - pokrojone brzoskwinie i morele bez pestek, we wrześniu - śliwki bez pestek, a w październiku - kawałki ananasów i gruszek. Każdą warstwę owoców zasypujemy cukrem i zalewamy rumem 54%, który powinien sięgać 1 cm ponad owoce.
Miksturę mieszamy dokładnie drewnianą łyżką i przykrywamy talerzem, co sprawi, że owoce nasiąkną równomiernie cukrem i rumem. Kiedy owoce zaczną fermentować, należy dodać do nich dwie łyżki spirytusu i przemieszać je, ale jeśli zdarzy się to więcej niż raz - trzeba je wyrzucić, bo jest to znak, że rumtopf jest zepsuty.
Deser rumtopf może być idealnym zwieńczeniem zimowego obiadu w gronie rodzinnym, choć dzieciom zdecydowanie nie powinno się go podawać.

Nie czekaj pobierz darmową książkę "55 pomysłów na przetwory" już teraz!


Krótki kurs robienia przetworów. Kliknij!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Ciasta Ciasto orzechowe (bezglutenowe)

Szybkie w przygotowaniu i pyszne ciacho z masa obłędnie orzechową. W mig znik...

Odsłon: 3173

>60 min
14
60 min
4
Pieczywo Świąteczne chałki z kruszonką

Chałki przygotowane dla rodzinki. Pyszne, puszyste i mięciutkie. Polecam

Odsłon: 912

>60 min
3
30 min
7
30 min
10
Ciasta Makowiec na kruchym spodzie

Przepis na ten makowiec jest b. prosty, nieskomplikowany , a makowiec pyszny....

Odsłon: 3098

60 min
18

Polecane artykuły

Informacje Deserki w pojemniczkach. 8 przepisów na pyszne mini desery

Szukasz efektownych i pysznych słodkich przysmaków, które zachwycą twoich gości? Mini desery na imieniny, imprezę urodzinową itp. to idealne rozwią...

1
Informacje Jak zrobić domek z piernika krok po kroku? Instruktaż, lukrowanie i ozdabianie

Marzysz o tym, aby święta były jeszcze bardziej magiczne? W takim razie rozważ wykonanie wyjątkowego domku z piernika – nie zapomnij zaangażować ca...

2
Informacje Zero Waste Smoothie. Wykorzystaj nadmiar owoców!

Nie marnujmy jedzenia, wykorzystujmy je z głową. Nadmiar owoców w kuchni to doskonała okazja, by przygotować zdrowe i pyszne smoothie w duchu Zero...

0
Informacje Co na obiad na Boże Narodzenie? Popisowe dania na świąteczny obiad. Z wołowiny, schabu i indyka

Co na obiad na Boże Narodzenie sprawi, że twoi goście na pewno poproszą cię o dokładkę? Poznaj inspirujące przepisy na dania ze schabu, wołowiny i...

3