Dania jednogarnkowe

Pięć błędów, przez które pozbawiasz warzywa witamin

Każdy, kto chce odżywiać się zdrowo, z pewnością ma świadomość, jak ogromne znaczenie dla naszego organizmu mają warzywa. To doskonałe źródło wielu witamin, jednak kilka niepozornych czynności może skutecznie pozbawić je wielu wartości odżywczych.

Fot. 123RF/Picsel

Chcąc jeść zdrowo, nie możemy wykluczyć ich z diety. Świeże warzywa to podstawa do stworzenia odpowiednio zbilansowanego posiłku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku odżywania liczy się nie tylko to, co zjadamy, ale również w jaki sposób jest to przygotowywane. Mogłoby się wydawać, iż usunięcie witamin z warzyw nie jest łatwym zadaniem. Tymczasem okazuje się, że kilka niepozornych czynności może sprawić, że zamiast zdrowego posiłku zaserwujemy naszym bliskim danie pozbawione większości składników odżywczych. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas przygotowywania warzyw?

1. Wybieramy zły olej do smażenia

Wyniki badań potwierdzają, że szybkie podsmażenie warzyw na patelni pozwala zwiększyć ilość fenoli oraz wzmocnić właściwości antyoksydacyjne zawartych w nich substancji. Takiego efektu nie uzyskamy gotując warzywa w wodzie lub w mieszaninie wody i oliwy. Jest to niezwykle cenna informacja, gdyż substancje te mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. W przypadku smażenia musimy jednak zawsze pamiętać o wyborze odpowiedniego tłuszczu. Musi mieć on odpowiednią „temperaturę dymienia", co pozwoli nam uniknąć spożywania szkodliwych substancji, powstających podczas palenia się oleju.

2. Źle grillujemy warzywa

Grillowanie jest zdecydowanie jednym z najzdrowszych sposobów przygotowywania jedzenia. Dotyczy to nie tylko warzyw, ale również wszelkiego rodzaju mięs. Warto jednak pamiętać, że chcąc przygotować naprawdę zdrowy posiłek na grillu, musimy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim powinniśmy unikać szkodliwych rozpałek, takich jak benzyna lub ropa, gdyż zawarte w nich substancje mogą dostać się także do naszego pożywienia. Ponadto, warto pamiętać o grillowaniu na odpowiednich tackach, co pozwoli uniknąć nam niezdrowych przypaleń na warzywach i mięsie.

Reklama

3. Przechowujemy je w niewłaściwy sposób

Wydaje się, że lodówka to najbardziej odpowiednie miejsce do przechowywania warzyw i owoców. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie jest to regułą. Niektóre z nich (jak np. pomidory) nigdy nie powinny trafiać do lodówki, gdyż w ten sposób tracą mnóstwo cennych substancji. Z kolei sałaty lub cięte zioła, już po kilku dniach w temperaturze pokojowej tracą ponad 50% wartości odżywczych. Warto jednak zwracać uwagę na oznaczenia, znajdujące się w naszych lodówkach. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że wszystkie produkty znajdą się w miejscach, gdzie będą panować warunki dla nich optymalne.

4. Zbyt długo je gotujemy

Zdecydowanie najzdrowszymi warzywami są te, zjadane na surowo. Wówczas bardzo trudno jest nam „zgubić" gdzieś cenne składniki odżywcze. Jednak nie zawsze możemy jeść je tylko w takiej formie. Jeśli zamierzamy ugotować warzywa, musimy koniecznie pamiętać o tym, aby nie robić tego zbyt długo, gdyż w ten sposób wszystkie witaminy pozostaną w wodzie. Bardzo dobrym sposobem jest również gotowanie warzyw na parze. Warto wiedzieć, że nie ma sensu wylewać do zlewu wody, w której gotowaliśmy warzywa - znajduje się w niej mnóstwo składników odżywczych. Z powodzeniem możemy wykorzystać ją do przygotowania zup lub sosów.

5. Obieramy je ze skórki

Jak przygotowujesz warzywa do sałatki? Większość z nas rozpoczyna od dokładnego obrania ich ze skórki. To duży błąd, bo to właśnie w tej części warzyw zgromadzone jest mnóstwo witamin i składników odżywczych. Tylko niektóre z nich wymagają usuwania skórki, a w większości przypadków możemy ją zjeść bez żadnych przeciwwskazań. Aby w pełni cieszyć się witaminami ukrytymi w warzywach, czasem wystarczy je jedynie dokładnie umyć lub wyszorować.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kopytka z ziemniaków, bez jajek.

Kopytka, zrobione z rozgniecionych, ugotowanych ziemniaków z mąką, bez użycia...

Odsłon: 660

30 min
8
15 min
15
Sałatki Skromna sałatka makaronowa

Ta niezbyt skomplikowana i bardzo smaczna sałatka z drobnym makaronem, żółtym...

Odsłon: 2716

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Ziołomiody. Na wzmocnienie odporności i walkę z infekcjami

Ziołomiód łączy w sobie właściwości miodu i ziół podawanych pszczołom jako pożywka. Stanowi on nie tylko istny nutraceutyk, ale również bardzo ciek...

2
Ewa gotuje Jesienne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz zaprosiła nas na wyjątkowy, jesienny obiad. Wbrew pozorom, aby przygotować imponującą ucztę wcale nie potrzeba wymyślnych i trudno do...

4
Informacje Wytrawne tarty na cieście francuskim. 5 pomysłów na oryginalny farsz

Należysz do grupy osób, które zawsze wybierają tarty w słodkiej odsłonie? W takim razie powinieneś chociaż raz spróbować wykonać wytrawną wersję. C...

4
Informacje Placuszki zamiast owsianki na śniadanie. Smakowitości na dobry początek dnia – poznaj najlepsze przepisy

Nie masz pomysłu na pożywne śniadanie, które zapewni ci długotrwałą sytość? Jeśli przejadła ci się owsianka, a na myśl o jajecznicy dostajesz gęsie...

5