Spis treści:
- Dlaczego pieczarki podczas smażenia wychodzą wodniste?
- Jak smażyć pieczarki, żeby były chrupiące i złociste?
Pieczarki z patelni to bardzo uniwersalny dodatek, który może być składnikiem wielu dań. Choć przyrządzenie warzyw w ten sposób początkowo nie wydaje się trudne, często - już w trakcie - stawia pewne wyzwania. Gdy pieczarki puszczą wodę podczas obróbki termicznej, bardziej duszą się, niż smażą. Wychodzą wodniste i bardzo miękkie. Choć także smakują pysznie, to już nie są złociste i chrupiące. Zastosuj prosty trik, który pomoże ci osiągnąć wymarzony efekt.
Dlaczego pieczarki podczas smażenia wychodzą wodniste?
Pieczarki są niskokaloryczne, głównie dlatego, że w ponad 90 proc. składają się z wody. Jeśli podczas przygotowania popełnisz kilka podstawowych błędów, cała ta woda wydostanie się na zewnątrz, a to spowoduje, że pieczarki po prostu się w niej ugotują.
Dlaczego pieczarki podczas smażenia wychodzą wodniste? Istnieje kilka przyczyn, które mogą na to wpłynąć. Najczęstszym powodem, dla którego warzywa duszą się, a nie smażą, jest przedwczesne ich solenie. Jeśli zaraz po obraniu i umieszczeniu pieczarek na patelni, doprawiasz je solą, spowodujesz, że bardzo szybko wypuszczą całą wodę. Przez to staną się miękkie i mogą stracić cały swój grzybowy smak.
Wodnistość pieczarek potęguje też zła obróbka przed smażeniem. Umyłeś pieczarki, ale niedokładnie je osuszyłeś? Może umieściłeś je na nierozgrzanej patelni? To również powody sprzyjające rozmiękaniu warzyw. Dowiedz się, jak smażyć pieczarki, żeby były chrupiące i złociste. Właśnie takie najlepiej smakują jako dodatek do wielu dań.
Jak smażyć pieczarki, żeby były chrupiące i złociste?
Jak wygląda idealna obróbka pieczarek? Większość osób nie zastanawia się nawet, jak krok po kroku smaży te warzywa, żeby nabrały idealnej konsystencji. Warto więc przy następnej okazji poobserwować, czy postępujesz według poniższych wskazówek. Jak smażyć pieczarki, żeby były chrupiące i złociste?
Na początku do wyboru masz dwie opcje - obrać pieczarki ze skórki lub nie pozbawiać ich wierzchniej warstwy, ale dokładnie wymyć pod bieżącą wodą. Jeśli wybierzesz drugą możliwość, pod żadnym pozorem nie płucz pieczarek zbyt długo (jedynie tyle, żeby oczyścić je z brudu czy ziemi). Następnie bardzo dokładnie je osusz ręcznikiem papierowym. Pieczarki mają tendencję do wchłaniania wody, więc przy smażeniu wypuściłyby jej jeszcze więcej.
Następnie pokrojone warzywa trzeba wrzucić na patelnię z dobrze rozgrzanym tłuszczem. Najlepiej sprawdzi się miks tłuszczowy, w postaci masła z odrobiną oliwy lub oleju. Jeśli dodamy tylko masło, pieczarki szybko się spalą. Jeśli tylko olej, nie będą miały wyjątkowego aromatu (masło podkreśla grzybowy smak). Gdy zastosujesz mieszankę, masz pewność idealnej chrupkości i złotego koloru. Mocno rozgrzany tłuszcz spowoduje, że pieczarki nie wypiją go, za to pięknie się zarumienią.
Nie wrzucaj na patelnię zbyt dużej porcji warzyw. Jeśli masz ich dużo, lepiej podziel na kilka naczyń. Duża liczba wrzuconych pieczarek też zwiększa ilość wypuszczanej z nich wody. Nie zależy ci przecież na zupie czy wywarze grzybowym. Oczywiście podstawową zasadą jest niesolenie pieczarek podczas smażenia. Jeśli boisz się o ich smak, popieprz je lub dodaj ulubionych ziół. Posolić możesz je najwcześniej po mniej więcej czterech minutach smażenia, a najlepiej po jego zakończeniu, a przed podaniem.
Wypróbuj tę metodę na to, jak smażyć pieczarki, żeby były chrupiące i złociste, a z pewnością już nie zamienisz ją na inną.
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Zdarza się nawet najlepszym. Oto jak pozbyć się kulinarnej wpadki »
To złodzieje odporności. Nie jedz i nie pij, bo organizm słabnie »
Jesienny skarb w ogrodzie. Uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »