Grill - temat specjalny

Pierwsza kucharka Rzeczpospolitej. Hanna Szymanderska – specjalistka od kuchni regionalnej

Hanna Szymanderska znana jest jako specjalistka od kuchni regionalnej. Z jej książek i felietonów kolejne pokolenia Polek oraz Polaków dowiadywały się ciekawostek o polskiej gastronomii. Warto zapoznać się z jej biografią i przepisami.

Kim była Hanna Szymanderska? | Fot. STACH ANTKOWIAK/REPORTER / Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Hanna Szymanderska – specjalistka kuchni regionalnej

Hanna Maria Szymanderska to polska publicystka i autorka licznych książek kulinarnych, w których popularyzowała kuchnię regionalną. Przyszła na świat 12 stycznia 1944 roku w Rykach, w województwie lubelskim. Tajniki gotowania kobieta zaczęła zgłębiać dopiero po ślubie z Witoldem Szymanderskim. Ówczesne czasy wymagały dużej kreatywności kulinarnej, z uwagi na skromny wybór dostępnych w sklepach produktów spożywczych.

Pierwszą książkę Hanna Szymanderska napisała w roku 1974, jednak cenzura dopuściła ją do druku dopiero 5 lat później. Była to książka „200 potraw z warzyw”, która została poddana licznym przeróbkom. Z jej treści usunięto wszystkie niedostępne na rynku produkty. Trudności, jakie napotkała, zniechęciły autorkę do dalszego pisania. Powróciła do niego dopiero w roku 1982 na skutek problemów finansowych. Tak ona, jak i jej mąż stracili wówczas pracę. Hanna Szymanderska zarabiała więc, pisząc na zamówienie kulinarne felietony.

Hanna Szymanderska łącznie napisała ponad 30 książek. Zginęła w wypadku samochodowym w Skarżysku-Kamiennej wraz z kucharzem Grzegorzem Komendarkiem. Miało to miejsce 21 września 2014 roku.

Kuchnia Hanny Szymanderskiej

W swoich felietonach Hanna Szymanderska skupiała się nie tylko na samych przepisach, ale też na historii i tradycji. Z jej publikacji czytelnicy mogli się naprawdę dużo dowiedzieć, gdyż okraszone były anegdotami, cytatami i ciekawostkami etnograficznymi. Często wyszukiwała ciekawostki w starych czy zagranicznych dokumentach i książkach.

Zwykle jej eksperymenty kulinarne degustował ze smakiem jej mąż. Specjalizowała się zwłaszcza w rybach zapiekanych i w galarecie. Przy jej stole toczyły się ożywione dyskusje dotyczące polskiej gastronomii, ale też kulinarnych tradycji.

Przepisy Hanny Szymanderskiej – kilka najciekawszych przepisów

Hanna Szymanderska była prawdziwym autorytetem kulinarnym. Specjalizowała się zwłaszcza w kuchni regionalnej naszego kraju. Oto kilka najciekawszych przepisów, jakimi podzieliła się z czytelnikami:

Lwowskie kluski ziemniaczane

Do przygotowania tego dania potrzebujemy następujących składników:

  • 700 g ugotowanych w mundurkach ziemniaków,
  • 100 g maku,
  • 2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany,
  • 150-200 g mąki pszennej,
  • 3 łyżki posiekanych drobno migdałów,
  • 3 łyżki cukru pudru,
  • 3 jajka,
  • pół szklanki mleka,
  • sól.

Jak przygotować potrawę? Mak należy umyć i odsączyć, a następnie wrzucić do rondelka i zalać gorącym mlekiem. Następnie gotujemy go na małym ogniu przez około 30 minut. Po odsączeniu mak razem z ziemniakami mielimy w maszynce, po czym dodajemy do składników śmietanę, mąkę, cukier puder, jajka i posiekane migdały. Wyrabiamy z nich ciasto, a następnie formujemy wałek, z którego wykrawamy ukośne kluski. Należy je gotować w osolonym wrzątku przez około 10 minut. Po wyjęciu ich z wody przy pomocy cedzaka, kluski lwowskie polewamy stopionym masłem. I gotowe!

Mazowieckie mendrzyki (placuszki) z sera

Do przygotowania tej prostej potrawy będziemy potrzebować:

  • 350 g białego sera,
  • 50 g mąki,
  • 60 g cukru,
  • 2 jajka,
  • 60 g masła,
  • 20 g rodzynek,
  • tłuszcz do smażenia.

Jak wykonać mazowieckie placuszki z sera? Najpierw należy biały ser przepuścić przez maszynkę. Możemy również przetrzeć go przez sitko. Następnie rozpoczynamy ucieranie jajek z cukrem. Jeszcze w trakcie ucierania dodajemy do nich ser, mąkę i rodzynki – róbmy to jednak stopniowo. Następnie wszystkie składniki dokładnie mieszamy i formujemy z nich okrągłe placuszki. Powinny mieć one w środku dziurkę. Placuszki smażymy na głębokim tłuszczu, a następnie wstawiamy do piekarnika, by do końca się upiekły. Podajemy je domownikom czy gościom z kwaśną śmietaną.

Wątroba po pułtusku

Ciekawa propozycja na danie mięsne. Czego potrzebujemy do wykonania tej potrawy? Potrzebne będą następujące składniki:

  • 500-600 g wątroby wieprzowej,
  • duża cebula,
  • 1 łyżeczka mąki,
  • 3 łyżki masła,
  • 2 duże jabłka,
  • połówka cytryny,
  • 1 łyżka majeranku,
  • sól,
  • pieprz.

Jak przygotować potrawę? Najpierw oczyszczamy wątrobę z błon, a następnie kroimy ją na plastry, oprószamy mąką i smażymy do momentu lekkiego zarumienienia. Już pod koniec smażenia doprawiamy mięso solą i pieprzem. Następnie myjemy i kroimy na połówki jabłka, po czym wykrawamy z nich gniazda nasienne. Tak przygotowane owoce oprószamy majerankiem, a następnie pieczemy w piekarniku. Cebulę kroimy w krążki i smażymy na maśle aż do jej zrumienienia. Wątróbkę po usmażeniu układamy na jabłkach, a na nią wykładamy cebulę. Wszystko polewamy masłem i wkładamy jeszcze na moment do piekarnika. Wątróbkę po pułtusku możemy podawać na przykład z frytkami, ryżem czy sałatką z pomidorów. Warto ją przybrać krążkami cytryny.

Zobacz także:

Sprawdź patent na twardą kapustę. Liście będą odchodzić od kiści bez trudu »

Częsty błąd podczas przyjmowania witaminy D. Nigdy nie bierz ich razem »

Magda Gessler dorzuca to do masy na mielone. Genialny patent na soczyste kotlety »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
11
Ciasta Czarna Mauka

Przepyszne ciasto a'la sernik na kakaowym spodzie. Idealne na deser oraz jako...

Odsłon: 2013

60 min
12

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2