Spis treści:
Jeśli pijesz kawę w ten sposób, lepiej zmień nawyk. Możesz w ten sposób doprowadzić organizm do poważnego rozstroju. O co chodzi? O połączenie kawy z aspiryną. Niektórym wydaje się skuteczne, zwłaszcza przy porannej migrenie lub po całonocnej zabawie. Są jednak w błędzie!
Sprawdź także: Napar z tej aromatycznej przyprawy obniża cukier, wspomaga wątrobę i działa przeciwbólowo
Co to jest aspiryna?
Aspiryna to lek dostępny bez recepty. Najczęściej stosuje się ją przy przeziębieniu, bólach mięśni i zapaleniach stawów. Skutecznie zmniejsza obrzęk i obniża temperaturę przy gorączce. Aspiryna wykazuje działanie przeciwzapalne i rozrzedzające krew. Najlepiej działa, gdy przyjmie się ją wraz z jedzeniem, np. podczas śniadania. Trzeba jednak uważać na napój, którym popije się lek.
Czy można łączyć kawę z aspiryną?
Kawa jest napojem, którego nie należy łączyć z wieloma lekami. Do grupy tych specyfików należą środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Tłuszcze zawarte w kawie mogą zwiększać stężenie leku we krwi, a to z kolei prowadzi do różnych niepożądanych objawów. Z drugiej strony, w kawie znajdują się też garbniki, które odpowiadają za gorzki posmak napoju. Mogą one wpływać z kolei na zmniejszenie skuteczności aspiryny, ponieważ zaburzają wchłanianie leku.
Aspiryna rozrzedza krew, działa przeciwzakrzepowo i chroni np. przed zawałem serca. Jednak w połączeniu z kawą, jej działanie może być dodatkowo wzmocnione i skutkować zwiększonym ryzykiem krwawienia. Co więcej, zarówno w napoju, jak i leku znajdują się salicylany, redukujące stany gorączkowe. Jeśli ich ilość w organizmie będzie zbyt duża, również mogą pojawić się skutki uboczne, w tym dolegliwości ze strony układu pokarmowego i trawiennego.
Czym popijać aspirynę? Najlepsza oczywiście okaże się woda. W dniu, w którym przyjmujesz lek przeciwgorączkowy czy niesteroidowy lek przeciwzapalny, lepiej odstaw kawę!
Zobacz także:
Siedem nieoczywistych oznak osłabionej odporności »
Nie mleko i nie maślanka. Teraz do racuchów dodaje się ten produkt »
Jedna zmiana robi wielką różnicę. Rosół zyska lepszy smak i aromat »