Najlepsze przepisy na dania z dyni

Przyrządzamy pieczoną szynkę na święta, by była soczysta i krucha

Na wigilijnym stole króluje karp, ale w święta Bożego Narodzenia nie może zabraknąć pieczonej szynki wieprzowej. Już w starożytności spożywano ją podczas uroczystych przyjęć. Jako wykwintne danie, które obowiązkowo musi się znaleźć na naszych stołach na święta, przetrwała do dziś. Jak ją przyrządzić by była idealnie soczysta i krucha?

Fot. Szynka powinna się z wierzchu przyrumienić, ale nie może się przypiec /123RF/PICSEL

Świąteczne danie

Szynka pieczona na Boże Narodzenie jest dla nas jak indyk na Święto Dziękczynienia dla Amerykanów - jest hitem świąt i nie może jej zabraknąć na stole. Tego rodzaju mięso jest nieodzownym elementem naszej kulinarnej tradycji, w dodatku prezentuje się wykwintnie i elegancko. By oddać świąteczny charakter tego dania, musimy przygotować je z najwyższej jakości składników. Mięso powinno pochodzić od godnego zaufania producenta. Świąteczną szynkę w swojej ofercie ma firma Sokołów. Jest ona dostępna w popularnych marketach i sklepach własnych marki. Przygotowanie tego dania jest dziecinnie proste, powinniśmy jednak poznać sposoby na przyrządzenie szynki idealnie kruchej i soczystej.

Przygotowanie mięsa

Szynkę należy zacząć przygotowywać odpowiednio wcześnie. Mięso, z którego będziemy przyrządzać danie, musi być świeże i najwyższej jakości. To przeznaczone do upieczenia na święta nie może być wędzone. Jeśli zdecydujemy się na surowy kawałek mięsa, będziemy musieli go podgotować i przetrzymywać przez co najmniej dwa dni w solance z dodatkiem czosnku, ziela angielskiego, liści laurowych i majeranku. Co jakiś czas szynkę trzeba będzie wyciągnąć z lodówki i ugnieść rękami, by mięso wchłonęło smak przypraw. Jest to zajęcie czasochłonne i jeśli nie przyłożymy się do niego odpowiednio, szynka wyjdzie sucha i bez smaku, dlatego zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest zakup gotowej szynki parzonej i z wierzchu pokrytej skórą takiej jak Szynka Świąteczna Sokołów.

Przepis na świąteczną szynkę z żurawiną

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z intensywnymi korzennymi przyprawami, a także słodkimi pomarańczami i konfiturą z żurawiny, którą podajemy do mięs i serów. By nadać naszej pieczeni świątecznego charakteru, musimy ją odpowiednio doprawić.

Składniki:
1 opakowanie szynki świątecznej Sokołów
3 łyżeczki miodu
sok z ½ cytryny
sok z ½ pomarańczy
1 łyżka goździków
3 łyżki cynamonu
½ łyżeczki pieprzu kolorowego
½ łyżeczki soli
200 g żurawiny
75 g cukru
130 ml wody

Mięso wyjmujemy z kartonika, ale nie ściągamy folii do pieczenia. Kładziemy na blasze i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 100 stopni Celsjusza. Pieczemy 1,5 godziny. W tym czasie przygotowujemy marynatę z miodu, soku z cytryny i pomarańczy oraz przypraw: cynamonu, goździków, pieprzu i soli. Szynkę wyciągamy, zdejmujemy z niej osłonkę i siatkę. Nacinamy z wierzchu skórę, wsadzamy ją do rękawa do pieczenia i zalewamy marynatą. Zapinamy rękaw klipsem i nakłuwamy go w kilku miejscach widelcem. Następnie wsadzamy mięso do naczynia żaroodpornego, ale nie przykrywamy z wierzchu pokrywką. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni Celsjusza 20-30 minut. Dzięki takiemu przygotowaniu szynka nabiera kruchości i soczystości. W tym czasie przygotowujemy sos. Żurawinę przekładamy do rondelka, zalewamy wodą i dosypujemy cukier. Gotujemy na małym ogniu, aż owoce zaczną pękać. Przed podaniem kroimy szynkę na plastry i polewamy sosem. Można serwować ją na ciepło, a po świętach na zimno, jako wędlina na kanapki lub składnik sylwestrowej sałatki.

Co zrobić, by szynka nie wyschła?

Szynka powinna być z wierzchu zarumieniona, ale nie może się przypiec. Jeśli widzimy, że zbyt szybko zmienia swój kolor, należy nieco niżej przełożyć blaszkę, na której się piecze. Można również zmniejszyć temperaturę: dłuższe pieczenie w niskiej temperaturze zapewni jej kruchość i soczystość. Nie powinniśmy stosować programu grzania z góry czy grillowania. Lepiej również nie przeciągać czasu pieczenia w wysokiej temperaturze, ponieważ mięso może stać się suche. Problem osób niedoświadczonych w przyrządzaniu mięsa powinien rozwiązać rękaw do pieczenia. Szynka przyrządzana w rękawie z pewnością nie przypali się z wierzchu, a mięso nie wyschnie w środku. W dodatku smak dodanej marynaty będzie intensywniej wyczuwalny.


Artykuł z ekspozycją partnera

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przetwory Marynowane gruszki

Marynowane gruszki na słodko to zupełnie coś innego niż dynia marynowana na o...

Odsłon: 85

>60 min
3
60 min
14
Zupy Zupa kalafiorowa

Zupa z kalafiorem, selerem naciowym, marchewką i ziemniaczkami, na drobiowym...

Odsłon: 240

30 min
6
Desery Domowy budyń czekoladowy

Budyń waniliowy robiony domowym sposobem z dodatkiem czekolady to deser nasze...

Odsłon: 277

15 min
3
Przetwory Papryka czerwona w solance

Dzisiaj zrobiona przyda się później do zup, sosów, innych potraw. Polecam.

Odsłon: 142

30 min
11

Polecane artykuły

Informacje Sosy do makaronu. Aromatyczne, zdrowe i szybkie do zrobienia

Pyszny i aromatyczny sos to podstawa każdego makaronu. To on decyduje o ,,być albo nie być” tego dania – odpowiednio skomponowane i przyprawione sk...

0
Informacje Sklepy Dino w Polsce – niesamowity rozwój w krótkim czasie

Polski sklep Dino to jedne z niewielu marketów należących do rodzimych firm. Jak Dino radzi sobie na rynku, jaką ma ofertę i czy jest ona opłacalna...

0
Informacje Rozgrzewające zupy na jesienne dni. Witaminowa bomba, wybitny smak

Zupa najlepiej smakuje w chłodne dni, gdy za oknem hula jesienna pogoda. Stanowi ona wspaniały dodatek do zdrowej diety, zwłaszcza gdy bazuje na ro...

0
Informacje Dobra kawa ziarnista – jak ją odróżnić?

Jeśli jest jedna rzecz, która łączy ze sobą większość ludzi na całym świecie, to jest to zamiłowanie do dobrej kawy. Jednak czarny napar ma to do s...

0