Sprawdzone przepisy na karnawał

Pobudzają wyobraźnię, wspaniale pachną i jeszcze lepiej wyglądają. Kwiaty bezsprzecznie są jednymi z najpiękniejszych darów natury, lecz poza walorami estetycznymi świetnie sprawdzają się również...na talerzu. Poznajcie zatem ich kulinarne zastosowanie.

Pojęcie „kwiatów jadalnych" zaczyna być coraz bardziej powszechne, a możliwości ich nabycia również przybywa. Najlepiej oczywiście wyhodować je we własnym ogródku. Wtedy trzeba pamiętać, że na smak rośliny wpływa pora zbioru - najlepiej robić to w południe w słoneczny dzień, by nie były wilgotne od rosy. Można je także kupić w sklepie ekologicznym lub od dostawcy kwiatów jadalnych. Co ważne, nie wolno ich nabywać w kwiaciarniach oraz sklepach ogrodniczych, ponieważ stosuje się tam odżywki oraz specjalnie utrwalacze. Jednak które kwiaty można jeść, a które są trujące?

1. Nasturcja

Pomarańczowy kolor jej kwiatów sprawia, że nasturcja świetnie urozmaica wygląd sałatek, a liście mogą stać się zamiennikiem sałaty. W smaku przypomina rzeżuchę lub rukolę, wobec tego można jej śmiało używać jako dodatku do pasztetów, serów i jajek. Co ciekawe, z jej dojrzałych nasion przygotowuje się polską wersję kaparów. Nasturcja posiada dużo błonnika, soli mineralnych, pomaga zwalczać przeziębienia, a nawet zapalenia oskrzeli i płuc.

Posiada ziołowy zapach oraz cytrynowo-kwiatowy smak. Kwitnące gałązki oraz liście wykorzystuje się jako przyprawę do mięs, ryb, warzyw oraz dekorację do sałatek czy deserów. Co ciekawe, wchodzi w skład przyprawy prowansalskiej, więc lawendę stosuje się wszędzie tam, gdzie pasuje cząber, tymianek, liść laurowy, bazylia, oregano czy mięta. Można ją dodać również do oliwy czy octu lub zgnieść w moździerzu z solą lub cukrem, by uzyskać nowe, aromatyczne przyprawy. Lawenda pobudza trawienie, działa odprężająco, kojąco na skórę, a także łagodzi stres oraz pomaga przy łagodnych bólach głowy. Przyspiesza gojenie ran i oparzeń.

Posiada słodko-cierpki smak. Dodaje się go jako kolorowy dodatek do sałatek. Bratka można również zaserwować w towarzystwie krewetek w risotto lub obtoczyć w jajku i bułce, a następnie usmażyć na patelni. Doskonale się sprawdza w produkcji konfitur fiołkowych oraz syropów do herbaty. Bratek zawiera flawonoidy, które odtruwają organizm, wobec tego stosuje się go w leczeniu chorób skórnych. Jest również źródłem witaminy C, pomaga zwalczyć przeziębienie oraz zakażenie dróg moczowych

Ma lekko miętowy smak. Sporządza się z niej herbaty oraz koktajle. Płatki stokrotki dodaje się do sałatek czy omletów. Na bazie pąków oraz liści można stworzyć zupy, sosy czy pasty do chleba. Dodatkowo, pąki można kandyzować oraz marynować. Stokrotka jest źródłem beta-karotenu, flawonoidów, a także pomaga leczyć zapalenie pęcherza.

Nadaje potrawom pikantny smak. Jest też zamiennikiem kosztownego szafranu, wobec tego nagietek dobrze komponuje się z rybami, owocami morza, a także z jagnięciną oraz białym mięsem. Co więcej, podobnie jak kurkumą, można nim barwić ryż. Nagietek wzmacnia serce, a także posiada właściwości gojące oraz antynowotworowe.

Na bazie płatków różanych można sporządzić dżemy czy marmolady, a także używać ich jako dodatek do deserów, takich jak ciasta lub lody. Sprawdza się również jako przyprawa do mięs oraz składnik miodu lub octu. Róża posiada właściwości wzmacniające podczas osłabienia organizmu. Zawiera także olejki eteryczne, które pomagają ukoić nerwy.

Ważne, by zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z kwiatów w kuchni. Należy wcześniej dokładnie zapoznać się z tymi jadalnymi jak i trującymi odmianami, by uniknąć poważnych schorzeń. Kwiaty mogą uczulać nie tylko alergików, zaleca się więc, by zacząć od konsumpcji ich niewielkich ilości. Do kwiatów trujących zalicza się m.in.: barwinka, glicynię, groszek pachnący, azalię (tj. rododendron lub różanecznik), hiacynta, irysa, hortensję, konwalię, kaczeńca, krokusa jesiennego, oleandra, ostróżkę, powojnika, lobelię, zawilca, żonkila oraz narcyza.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Domowy Koreański Kimbap

Kimbap to nic innego jak smakowite połączenie ugotowanego, kleistego ryżu, św...

Odsłon: 103

60 min
1
Desery Poduszeczki z ciasta francuskiego

Ciasto francuskie to prawdziwa klasyka, która zawsze zachwyca twoją lekkością...

Odsłon: 2996

15 min
7
30 min
1
Śniadania Pasztet rybny na kanapki

Jeśli lubicie pasztety rybne, ten z pewnością przypadnie wam do gustu. Jest p...

Odsłon: 6618

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Garstka ziaren może zastąpić drugie śniadanie. Obniżają poziom cukru, łagodzą skutki stresu

Drugie śniadanie to z jednej strony chwila wytchnienia w biegu dnia, z drugiej - moment, żeby zjeść coś sycącego. Nie oznacza to jednak koniecznośc...

3
Informacje Lekki obiad na szybko. Smaczne, syte i zdrowe dania

Lekki obiad na szybko to idealne rozwiązanie dla zapracowanych oraz tych, którzy nie mają ochoty spędzać długich godzin w kuchni, a jednocześnie db...

9
Informacje Jak schudnąć, jedząc jajka. Na czym polega dieta jajeczna?

Dieta jajeczna to model odżywiania popularny wśród osób, którym zależy na uzyskaniu spektakularnych efektów odchudzania w krótkim czasie. Jest ona...

5
Informacje Oryginalne sałatki z brokułem. Sycące, dla dbających o wagę

Jeśli szukacie pomysłu na lekkie, a jednocześnie sycące danie, które doskonale wpisze się w waszą dietę, sałatki z brokułem będą strzałem w dziesią...

10