Spis treści:
Smukłe, ułożone w bok, nogi Elżbiety Jaworowicz i duża egzaltacja stały się jej znakami rozpoznawczymi. Od prawie 40 lat prowadzi autorski program interwencyjny „Sprawa dla reportera", który przyniósł jej największą popularność i który nieraz już budził kontrowersje. Wielu Polaków nieprzerwanie od 1983 roku śledzi poczynania Jaworowicz i jej występy w telewizji.
Sprawdź także: Sekret wyglądu Ani Popek. Wzmacnia odporność i odmładza
Dieta Elżbiety Jaworowicz
Wielu telewidzów obserwuje nie tylko program dziennikarki, ale również jej zgrabną sylwetkę. Reporterka od lat kreuje swój charakterystyczny wygląd - czarną i krótko ściętą fryzurę oraz długie, smukłe nogi. Te stały się wręcz symbolem Jaworowicz i były żywo komentowane przez wiele pokoleń widzów.
Tymczasem 76-letnia już pani Elżbieta zdradziła, jak wygląda jej dieta i codzienna rutyna. Okazuje się, że reporterka przez całe życie stawiała na aktywność i sport. Dzięki temu cieszyła się dobrym zdrowiem przez lata. To jednak niejedyny sekret dobrego wyglądu Jaworowicz.
Prowadząca „Sprawę dla reportera" przyznała też, że istnieje jeden produkt, który ogranicza lub wręcz eliminuje w jadłospisie. Dziennikarka nie je mięsa i opiera swoje menu przede wszystkim na warzywach. Uważa, że dzięki zawartym w nich witaminom jej cera jest błyszcząca i młodzieńcza. Elżbieta Jaworowicz najczęściej sięga po potrawy kuchni azjatyckiej i śródziemnomorskiej.
Co jeść po pięćdziesiątce?
Dieta osób w tym wieku powinna być przede wszystkim zbilansowana i dostosowana do potrzeb organizmu oraz aktywności fizycznej.
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet po 50-tce wynosi:
- 1700 kcal – dla kobiet, które nie są aktywne fizycznie,
- 2000 kcal – dla kobiet, których styl życia jest mniej aktywny,
- 2200-2500 kcal – dla kobiet aktywnych fizycznie.
Podobnie jest z mężczyznami, którzy ukończyli 50. rok życia:
- 2000 kcal – mężczyźni z grupy o niskiej aktywności fizycznej,
- 2200-2400 kcal – mężczyźni średnio aktywni,
- 2400-2800 kcal – mężczyźni aktywni fizycznie.
Co powinno się znaleźć w diecie osób po 50-tce?
Przede wszystkim, do czego stosuje się sama Elżbieta Jaworowicz, warzywa i owoce (najlepiej o niskim indeksie glikemicznym). Te dostarczają antyoksydanty i witaminy organizmowi. W codziennym jadłospisie konieczne będą też produkty pełnoziarniste, np. kasze, pieczywo czy makarony, które są źródłem błonnika.
Ważne będą również produkty mleczne - podstawowy materiał budulcowy kości i zębów oraz tłuste ryby morskie - bogate w kwasy omega-3 (obniżające cholesterol oraz sprzyjające profilaktyce chorób serca). Mięso mogą natomiast zastąpić rośliny strączkowe, w których znajduje się wartościowe białko. Nie można też zapomnieć o orzechach i przyprawach (np. cynamonie i kurkumie).
Zobacz także:
Jedna z najzdrowszych polskich ryb. Zbije ciśnienie i cholesterol, powstrzyma anemię »
Co na obiad? Sprawdzone przepisy na szybkie i tanie zapiekanki ziemniaczane »
Prosty przepis na chleb, który zawsze się udaje. Już nigdy więcej zakalca »