Najlepsze przepisy na ogórki

Śniadanie w pytaniach i odpowiedziach

Bez śniadania ani rusz – to hasło, powtarzane nam od dziecka jak mantra, jest głęboko zakorzenione w naszej świadomości. Pierwszy poranny posiłek to jednocześnie pierwszy solidny zastrzyk energii na cały nadchodzący dzień.

Fot. 123RF/Picsel
Ważne, by zawsze o nim pamiętać, spożywać je regularnie, w odpowiedniej formie i zrównoważonych proporcjach. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań i dowiedzieć się, jak wygląda nasze podejście do śniadań. Czy jest prawidłowe, czy może przyda się mały rachunek sumienia, bo jednak wciąż należymy do grona osób, które zapominają o tym najważniejszym posiłku?

Dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia?

Noc to czas, w którym mamy pełne prawo do całkowitego odpoczynku. Kiedy jednak już się obudzimy, każda część naszego ciała oczekuje zastrzyku energii do działania. Organizm w czasie nocnego odpoczynku ciężko pracuje, aby pozwolić nam się zregenerować. Dlatego liczy na to, że rankiem dostarczymy mu odpowiedniej dawki energii i podwyższymy poziom glukozy. Świadomie rezygnując ze śniadania możemy mieć pewność, że już w godzinach przedpołudniowych odczujemy zmęczenie, osłabienie, spadek nastroju - mówi Iwonna Niegowska, żywieniowiec współpracujący z marką Rama.

Czy Polacy spożywają śniadania regularnie?

Większość z nas (86%) deklaruje, że poranny posiłek spożywa regularnie, każdego dnia . 73% robi to przed godziną 8:00. Zdecydowana większość, 85% je śniadania w domu, co pozwala zachować kontrolę nad składnikami i odpowiednio zbilansować posiłek. Mając jednak świadomość, że śniadania stanowią główną siłę napędową naszego organizmu, 14% osób, które ich nie jedzą, to wciąż zbyt dużo. Powinniśmy więc nieustannie zachęcać zapominalskich do zmiany nawyków żywieniowych. Jedząc regularnie śniadania, regulujemy swój metabolizm, co sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała - przypomina Iwonna Niegowska, żywieniowiec.

Co najczęściej jemy na śniadanie?

Zazwyczaj śniadanie składa się z kanapek popijanych herbatą (61%), rzadziej kawą (36%) . 66% wskazuje na kanapki z wędliną, 55% z serem żółtym lub topionym, 46% z twarogiem lub serem białym. Bywają to także dania na ciepło, takie jak jajecznica, parówki lub płatki z mlekiem. W ciągu tygodnia stawiamy na wygodę i przygotowujemy to, co mamy pod ręką. Ponieważ rano zależy nam na czasie, warto o śniadaniu pomyśleć już poprzedniego dnia. Doskonałym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie wartościowych past kanapkowych, pokrojenie przydatnych dla urozmaicenia składników, aby szykując śniadanie przełożyć je tylko na chleb, bułkę czy bagietkę.

Kiedy powinno się zjeść śniadanie?

Po pierwszy posiłek w ciągu dnia należy najlepiej sięgnąć do 1 godziny po przebudzeniu - odpowiada Iwonna Niegowska, żywieniowiec współpracujący z marką Rama.

Z czego powinno się składać odpowiednio zbilansowane śniadanie?

Przede wszystkim, przygotowując śniadanie powinniśmy pamiętać, że odpowiednio zbilansowany posiłek sprzyja pracy mózgu i korzystnie wpływa na poprawę koncentracji oraz pamięć. Jak przekonuje żywieniowiec, Iwonna Niegowska: Śniadanie powinno dostarczyć naszemu organizmowi 20-25% całodobowej energii, będąc drugim po obiedzie posiłkiem względem liczby kalorii (500-700 kcal). Jego wartościowość zagwarantują nam:

- węglowodany złożone - pełnoziarniste pieczywo, otręby, płatki owsiane

- nienasycone kwasy tłuszczowe - ryby, dobrej jakości margaryny, zawierające wysokiej jakości olej rzepakowy, jak Rama Classic czy Rama 100% Roślinna
- białko - mleko, jogurt, twaróg, sery, jaja
- warzywa i owoce.
Należy pamiętać, że warzywa i owoce są podstawowym poziomem Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, co oznacza, że powinniśmy spożywać ich jak najwięcej . Co istotne, szczegółowe zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia mówią o minimum 5 porcjach warzyw i owoców zjadanych każdego dnia. Dlatego powinny one stanowić obowiązkowy dodatek do śniadania, np. do pysznych kanapek.

Jak dobrze dobierać składniki na kanapki?

Okazuje się, że przygotowywanie kanapek to prawdziwe pole do kulinarnych popisów. Śmiało możemy powiedzieć, że chociaż wciąż królują w kuchni klasyki w postaci kanapek z serem czy szynką, to co raz częściej sięgamy po bardziej odważne kombinacje. Co ważne, nawet takie klasyczne propozycje można urozmaicić w prosty sposób dodając do nich m.in. warzywa, świeże lub suszone owoce, kiełki, orzechy, dipy czy sosy.

Jak długo powinniśmy jeść śniadanie?

Pamiętajmy, że śniadanie to podstawa efektywnego funkcjonowania w ciągu dnia, źródło naszej energii, dlatego nie powinno być spożywane w nadmiernym pośpiechu. Postarajmy się wstawać codziennie 10 minut wcześniej, aby przeznaczyć ten czas na uważne zjedzenie pierwszego posiłku. Ranek to także doskonała okazja do tego, aby na chwilę usiąść przy stole całą rodziną, rozpocząć wspólnie dzień i zaplanować działania. To możliwość budowania i pogłębiania więzi rodzinnych, a także przekazywania najmłodszym właściwych nawyków i wzorców żywieniowych.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
1
30 min
1
Desery Naleśniki z serem

Moje ulubione naleśniki z serem. Proste , szybkie i smaczne . Polecam

Odsłon: 15213

15 min
35
Zupy Biwakowa grochówka

Kiedy przebywamy na świeżym powietrzu, pod namiotem czy pod gołym niebem, zaw...

Odsłon: 55

15 min
0

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

3
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26