Soja - czy się jej bać?

Z jednej strony wiemy, że soja jest źródłem bardzo ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Z drugiej - słyszymy o jej "dziwnym" wpływie na hormony i na rozwój raka. Czy warto jeść soję?

Soja to kontrowersyjna roślina.     Fot. 123RF.COM

Soja zawiera pełnowartościowe białko, podobne do tego zawartego w mięsie. Jest jednym z najlepszych jego źródeł roślinnych, nawet wśród innych roślin strączkowych. Zawiera także kwas foliowy, błonnik, beta-karoten, witaminy C, E i te z grupy B.


Jak to jest z tymi hormonami?

Soja zawiera fitoestrogeny, czyli substancje zachowujące się w organizmie podobnie do hormonów żeńskich. Ich ilość w soi niefermentowanej jest duża, po fermentacji jednak znacząco spada. Fitoestrogeny, według niektórych badaczy, mogą wpłynąć negatywnie na działanie męskiego organizmu, gdyż mogą nieco ograniczać działanie męskich hormonów płciowych, szczególnie testosteronu.


Trzeba jednak pamiętać, że fitohormony, czyli hormony roślinne, działają sto razy słabiej na ludzki organizm niż hormony ludzkie. Według części badaczy soja jest nieszkodliwa, szczególnie dla osób dorosłych. Nie ma jeszcze wystarczającej ilości badań, aby stwierdzić, czy na pewno soja jest zdrowa dla dzieci.


Soja a rak

W tym momencie nie ma jednoznacznego dowodu ani na to, że soja wywołuje raka, ani na to, że zmniejsza jego ryzyko. Wśród wyników badań można znaleźć zarówno takie sugerujące, że soja przyspiesza rozrost guzów piersi, jak i takie, według których zmniejsza ryzyko ich pojawienia się. Badanie kohortowe przeprowadzone w Japonii na ponad 15,5 tys. kobiet sugeruje, że spożycie soi zmniejsza ryzyko raka po menopauzie (źródło nr 2 poniżej). Kilka badań w krajach zachodnich z kolei mówi, że spożycie soi nie ma większego wpływu na występowanie raka (źródło nr 3 poniżej). Z badań na myszach wynikałoby, że soja stymuluje wzrost raka (źródło nr 3 poniżej). Badacze tłumaczą tę rozbieżność tym, że organizmy myszy reagują w inny sposób niż ludzkie na zawarte w soi substancje.

Książka kucharska: 10 przepisów na soję. Kliknij!

Faktem jest, że soja zawiera korzystne dla zdrowia substancje. Jeśli chodzi o jej szkodliwość, to nadal nie jest ona dowiedziona u ludzi. Na ten moment nikt nie zaleca wykreślania soi z diety osoby dorosłej. Ważne jednak, aby dietę planować z rozwagą.


Ile jeść soi?

Zalecenia mówią, że soi nie należy jeść więcej niż 50 g dziennie. To około 3 i 1/3 łyżki. Obecnie dość trudno jest jednak stwierdzić, ile tak naprawdę soi jest w naszej diecie. Dlaczego? Dlatego, że stała się dodatkiem do wielu produktów spożywczych, np. mięs i wędlin. Dzięki niej i jej chłonności, produkty są po prostu... cięższe.

Często zamiast wykorzystywać soję w naturalnej postaci, sięgamy po produkty sojowe. Jeśli jednak chcemy rzeczywiście dostarczyć organizmowi zdrowych składników zawartych w soi, sprawdźmy lepiej etykiety. W wielu produktach zawartość soi to zaledwie kilka procent! Więcej jest w nich np. wody. Dodatki i wypełniacze to częste składniki takich produktów.

 

Zobacz też: Skarby ze strączka

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła:
1. scientificamerican.com
2. ncbi.nlm.nih.gov
3. nature.com

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Szparagi w cieście francuskim

Szparagi w cieście francuskim to bardzo efektowna i smaczna przekąska, której...

Odsłon: 1015

15 min
0
Dodatki bób z boczkiem

Bób posypany boczkiem oraz cebulką to doskonały letni smakołyk. Bób jest źród...

Odsłon: 30

30 min
1
Dania główne Pierogi ruskie

Pyszny pierogi które każdy pokocha .

Odsłon: 40

>60 min
2
30 min
6
Ciasta Brzoskwiniowa nuta

Delikatne, subtelne ciasto , pięknie wygląda i super smakuje.

Odsłon: 108

60 min
6
Dania główne Ogórki z papryką

Ogórki, papryka i cebula, a wszystko w aromacie czosnku i ziół – oto przepis...

Odsłon: 21609

60 min
33

Polecane artykuły

Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

5
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

1
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

24
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

320