Najlepsze przepisy na dania z dyni

Sprawdź, dlaczego mleko szkodzi człowiekowi

Chroni przed osteoporozą, zawałami i jest źródłem cennych witamin. Z drugiej strony przyczynia się do powstania alergii, cukrzycy i raka. Krytykowane i cenione jednocześnie. Wywołuje niekończące się spory wśród naukowców, lekarzy i zwykłych ludzi. Poznaj prawdę o mleku.

Fot. 123RF

Mleko w Polsce jest produktem uważanym za niemalże święty. Nasze babcie nie wyobrażały sobie śniadania bez szklanki tego białego napoju. Wynika to z rolniczej tradycji Polski, gdzie mleko jest podstawą diety. Nic zatem dziwnego, że pod względem jego produkcji nasz kraj zajmuje czwarte miejsce w Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy. Zaskakującym więc wydaje się fakt, że około połowa Polaków nie ma enzymu, umożliwiającego trawienie laktozy. Nie miała go również większość Słowian na ziemiach polskich, którzy go nie pili, a oddawali w ofierze bogom. Mleka - ze względu na słabe przystosowanie do jego trawienia - nie pija się również w Chinach i Japonii, a w Afryce spożywa się je w niewielkich ilościach.

Dlaczego mleko wywołuje alergie?

Laktaza - enzym umożliwiający rozkład laktozy - powstał w wyniku mutacji genów, około 7, 5 tysiąca lat temu. Współcześnie uważa się, że mutacja ta znacznie zwiększyła przewagę rolników, którzy wygrali konkurencję z ludami zbieracko-łowieckimi Europy Środkowej i Północnej. Nie zmienia to jednak faktu, że u większości osób, już w 4 roku życia, produkcja laktazy spada zwykle o 90%.

Mleko bywa często krytykowane, ponieważ oprócz ciężkiego do strawienia dwucukru, ma aż cztery składniki, które mogą nam zaszkodzić: β-lakto-globulinę, kazeinę, α-lakto-albuminę i albuminy surowicy krwi. Alergie na te białka występują najczęściej u dzieci, powodując stany zapalne jelit i żołądka i zanikają najpóźniej w 3 roku życia.

 

Zobacz też: Soki, nektary i napoje - które wybrać?

Soki, nektary i napoje - które wybrać?

 

Czy na pewno nam służy?

Obrońcy mleka sięgają po argument, że mleko stanowi źródło wapnia, chroniącego przed łamliwością kości. Przeczą temu wyniki badań naukowców, które wskazują, że najwięcej zachorowań na osteoporozę obserwuje się w częściach świata o wysokim spożyciu mleka, np. w Europie Północnej, Kanadzie i USA. Natomiast w krajach azjatyckich, gdzie nie pije się tego napoju, odnotowuje się bardzo małą liczbę chorych na tę chorobę.

Według obserwacji szwedzkich uczonych, przeprowadzonych na grupie 3000 kobiet, panie, które przez 20 lat piły 3 szklanki mleka miały, w porównaniu z niepijącymi osobami, nie tylko słabsze kości, ale także żyły kilka lat krócej.

Jak wyjaśnić szkodliwość mleka wśród osób, którym żadna alergia nie zagraża? Mleko samo w sobie, nie jest szkodliwe dla zdrowej osoby. Wręcz przeciwnie, to źródło witaminy A, D, E oraz B, a także źródło wapnia. Winnym chorób jest tu proces pasteryzacji, który sprawia, że mleko staje się zupą pełną martwych, toksycznych bakterii, które zatruwają organizm i są przyczyną alergii niezwiązanych z naturalnym składem mleka. Ponadto, pasteryzacja zamienia wapń bioprzyswajalny w wapń, którego nasz organizm nie wchłonie. Zarówno mleko odtłuszczone, jak i 3,2-procentowe jest pozbawione składników odżywczych. Pasteryzacja bowiem niszczy to, co w mleku najbardziej wartościowe - białka, które w wysokiej temperaturze zostają ścięte.

Rozwiązanie sugerował już w XIX wieku doktor Max Bircher-Benner , który twierdził, że łatwiej przyswajalne dla człowieka jest mleko pełne, prosto od krowy karmionej trawą. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie dla osób z nietolerancją laktozy. W ich przypadku poleca się jedzenie serów, kefirów, maślanek oraz jogurtów, gdzie - w trakcie przetwarzania - bakterie rozłożyły już ten dwucukier.

Z wiekiem ilość enzymu laktazy w organizmie człowieka maleje, co doprowadza do zmniejszenia tolerancji laktozy. Wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, wysypka to typowe objawy alergii na laktozę. Dorośli, którzy przez kilka lat w swojej diecie nie uwzględniali mleka, mają podobne dolegliwości. Po prostu enzym nie używany zanika.

W przypadku tego produktu sprawdza się stara zasada - co za dużo, to niezdrowo. Codzienne picie bardzo dużych ilości mleka zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika i prostaty. Może także wywołać cukrzycę insulinozależną, alergie, wysypki, zapalenie jelita grubego i zatok. Nadużywanie tej substancji może doprowadzić do wielu chorób oczu, m. in. zapalenie rogówki.

Nie popadajmy jednak w panikę. Picie niepasteryzowanego mleka z umiarem pozytywnie wpływa na trawienie oraz stanowi świetne źródło wapnia i witamin.

Do pobrania: Darmowey e-book: W 20 przepisów dookoła Włoch. Kliknij!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Chleb gryczany na zakwasie

Chleb gryczany z mąki białej gryczanej na zakwasie. Zakwas zrobiłam z mąki ow...

Odsłon: 1261

>60 min
9
Zupy Krem z borowików

Krem z borowików z aromatyzowaną oliwą. Ta zupa jest wyborna:)

Odsłon: 266

15 min
6
Dodatki Masełko pomidorowe

Tak proste w przygotowaniu a tak smaczne. Wyobraź sobie grzankę posmarowaną t...

Odsłon: 55

15 min
6
Zupy Żurek z piure

Żurek to idealna zupa na jesienne chłody:zaspokoi głód największego łasucha o...

Odsłon: 18

30 min
1
Dodatki Sos z maślakami i mozzarellą

Ten sosik to prawdziwy "sztosik":) Tak naprawdę to możemy go przygotować z do...

Odsłon: 68

30 min
3
15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Rozgrzewające zupy na jesienne dni. Witaminowa bomba, wybitny smak

Zupa najlepiej smakuje w chłodne dni, gdy za oknem hula jesienna pogoda. Stanowi ona wspaniały dodatek do zdrowej diety, zwłaszcza gdy bazuje na ro...

0
Informacje Dobra kawa ziarnista – jak ją odróżnić?

Jeśli jest jedna rzecz, która łączy ze sobą większość ludzi na całym świecie, to jest to zamiłowanie do dobrej kawy. Jednak czarny napar ma to do s...

0
Informacje Rolady z mięsa mielonego. Sekretem smaku jest nadzienie i przyprawy

Rolady z mięsa mielonego to idealna opcja na obiad, zwłaszcza jeśli szukasz alternatywy dla kotletów lub innych mięsnych przekąsek. Są one proste w...

14
Informacje Cukinia na trzy sposoby. Te pyszności mogą jeść nawet cukrzycy

Cukinia jest zdrowym i lekkostrawnym warzywem, w dodatku, co ważne dla cukrzyków, ma niski indeks glikemiczny, co czyni ją idealnym składnikiem dla...

6