Spis treści:
- Jakie właściwości ma imbir?
- Na co pomaga picie wody z imbirem?
- Imbir – przeciwskazania
- Ile razy dziennie można pić wodę z imbirem?
Wiele osób po obfitym posiłku skarży się na wzdęcia oraz niestrawność. Na takie dolegliwości naturalnym i bezpiecznym rozwiązaniem może być wprowadzenie do diety imbiru, np. w postaci imbirowej wody. Sprawdź, ile razy dziennie można pić wodę z imbirem, komu zaleca się ten napój oraz jakie są przeciwwskazania do jego picia.
Sprawdź także: Nawadnia lepiej niż woda. Jak zarobić domowy izotonik?
Jakie właściwości ma imbir?
W kłączach imbiru kryje się wiele substancji korzystnie wpływających na organizm, znajdziesz w nich witaminy: A, tych z grupy B, C, E, K, a także substancje mineralne: żelazo, wapń, potas, czy fosfor.
Imbir znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowe, przez co często polecany jest na przeziębienie i grypę. Ma właściwości przeciwgorączkowe i napotne, dzięki czemu pomaga zbić wysoką temperaturę. Pomaga również zwalczać stany zapalne w organizmie. Ma również działanie rozgrzewające, co pobudza metabolizm do pracy.
Ponadto imbir świetnie wpływa na układ pokarmowy, wspiera prawidłowe trawienie, korzystnie działa na jelita. Co więcej, jest również prostym sposobem na pozbycie się wzdęć i gazów. Dodanie imbiru do wody to również znana metoda na nudności, chętnie stosowana na przykład przez kobiety w ciąży.
Warto wspomnieć również, że imbir ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, chroni organizm przed zatorami, zakrzepami, pomaga obniżyć wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi oraz poprawia pracę serca.
Na co pomaga picie wody z imbirem?
Wiele osób nie potrafi wprowadzić nawyku picia wody do codziennej rutyny. Dodanie do niej imbiru, nie tylko będzie korzystne na jej walory smakowe, ale i pozytywnie zadziała na zdrowie organizmu. Wesprze działanie układu immunologicznego, a także zapewni prawidłowe trawienie. Po wodę z imbirem warto sięgnąć po obfitym posiłku, pomoże radzić sobie z gazami.
Co więcej, imbirowa woda to dobry wybór dla osób, które chcą schudnąć. Imbir ma działanie rozgrzewające, dzięki czemu przyspiesza przemianę materii oraz spalanie tłuszczu.
Woda z imbirem – przeciwskazania
Pomimo tego, że picie wody z imbirem ma wiele korzyści dla zdrowia, nie dla wszystkich będzie ona odpowiednia. Tyczy się to przede wszystkim osób, które borykają się z refluksem lub wrzodami żołądkowymi. Warto również ostrożnie spożywać go, jeżeli masz wysokie ciśnienie krwi, ponieważ imbirowa woda może je dodatkowo podnieść. Imbirowy napój nie powinien być także podawany malutkim dzieciom.
Ile razy dziennie można pić wodę z imbirem?
Wodę z imbirem możesz przygotować na dwa sposoby, jednym z nich jest dodanie plastrów lub startego imbiru do zimnej wody. Taki napój możemy popijać przez cały dzień. Warto dorzucić do niego: świeże liście mięty, plastry cytryny, limonki lub kilka truskawek.
Kawałki obranego (lub starego) imbiru możesz również zalać gorącą wodą i odstawić na kwadrans. Taki napój warto pić na czczo, świetnie wesprze trawienie oraz odporność. Możesz również sięgnąć po niego po posiłku.
Źródła: medonet.pl
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »