Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Szpinak, dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom, uznawany jest za jedno z najzdrowszych warzyw. Bogaty w przeciwutleniacze, kwas foliowy, magnez czy żelazo zalecany jest osobom zmagającym się z anemią, kobietom w ciąży, a także dzieciom w okresie wzrostu. Jak przygotować szpinak, by czerpać z niego nie tylko właściwości prozdrowotne, ale przede wszystkim smakowe? Przedstawiamy trzy składniki, z którymi szpinak tworzy parę idealną.

 

Szpinak mrożony czy surowy - jaki wybrać?

 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szpinaku: szpinak mrożony rozdrobniony, szpinak mrożony w całości i szpinak surowy. Należy pamiętać, że nie zawsze można je stosować wymiennie!
O ile szpinak surowy jest dość uniwersalny, można go spożywać na surowo, na przykład w sałatkach, a po obróbce termicznej może stanowić bazę do sosów, dodatek do mięs, makaronów czy farszu do pierogów lub krokietów, o tyle szpinak mrożony jest produktem do zadań specjalnych. Potrzebuje krótszej obróbki termicznej. Już przy zakupie możemy zdecydować, czy potrzebujemy go w formie drobno posiekanej, czy w całych liściach, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę czasu. Poza tym dostępny jest o każdej porze roku i po zakupie może być przechowywany w zamrażarce o wiele dłużej niż jego surowy odpowiednik. Zastanów się zatem - już na etapie przygotowania listy zakupów - do czego wykorzystasz szpinak i zdecyduj, który wybrać. Jeśli będziesz spożywać go na surowo - wybierz świeży szpinak. Jeśli jednak przygotowujesz danie poddawane obróbce termicznej - zdecyduj się na propozycję od Prostych Historii - szpinak siekany lub liście szpinaku.

Szpinak i masło - najlepszy duet!

 

Tłuszcze to jedne z najlepszych nośników smaku znane w kuchni. Nie bez powodu suche przyprawy poleca się rozpuszczać w odrobinie oleju, co wydobywa i podkreśla ich aromat. Masło zaś, ze względu na swoją kremową i delikatną konsystencję, nie dość, że wydobywa najlepsze nuty smakowe szpinaku, to dodatkowo nadaje mu kremowej, delikatnej konsystencji, tworząc tym samym proste, dwuskładnikowe danie! Tak przygotowany szpinak na maśle wystarczy oprószyć solą i pieprzem, zyskując tym samym potrawę idealną na drugie śniadanie.
To jednak nie wszystko! Jeśli do tak przygotowanego szpinaku z masłem dodamy odrobinę białego, wytrawnego wina i kilka pomidorków koktajlowych - zyskamy bazę sosu do makaronu. Możesz ją urozmaicić duszonymi z czosnkiem krewetkami bądź pokrojonym w kostkę i obsmażonym filetem z kurczaka.

Jak przygotować szpinak z czosnkiem?

 

Czosnek to od wieków znany naturalny antybiotyk o wyrazistym, delikatnie ostrym smaku. Jest idealnym dodatkiem do różnego rodzaju mięs, sosów, ale jest również nierozłączną parą ze szpinakiem. Wystarczy do delikatnie zblanszowanych liści szpinaku dodać kilka ząbków czosnku, następnie całość zblendować na gładką, jednolitą masę, dodać kilka łyżek śmietany (pamiętaj, że im wyższa zawartość tłuszczu w śmietanie, tym lepiej!), by otrzymać śmietanowo-szpinakowy sos, idealnie pasujący do roladek z polędwicy wieprzowej czy jako dressing do sałatki. Ważne jest jednak, by po dodaniu do szpinaku śmietany - całość przez chwilę podgrzewać, co pozwoli na połączenie się smaków.

Szpinak z migdałami - jak i z czym podać, by zaskoczyć najbardziej wybrednych?

 

Migdały, pomimo że popularnie nazywane orzechami, tak naprawdę są nasionami migdałowca. Na rynku migdały występują w trzech postaciach: migdały łuskane, w płatkach bądź blanszowane, pozbawione skórki. Migdały ze względu na dużą zawartość wapnia, fosforu czy magnezu mają zbawienny wpływ na układ nerwowy, są także bogatym źródłem kwasu foliowego i witamin z grupy B, dlatego polecane są jako przekąska dla osób prowadzących wyjątkowo stresujący tryb życia. Jakie migdały wybierać w kuchni? Do ciast poleca się te w formie płatków, jako przekąska zaś najlepiej sprawdzą się w całości i łupinkach. Do szpinaku najlepiej pasują migdały blanszowane, bez skórki - są delikatniejsze w smaku, łatwiejsze w obróbce i dają ładniejszy efekt w daniu. Jak połączyć szpinak z migdałami i z czym go podawać? Wystarczy drobno posiekać migdały, delikatnie zarumienić je na suchej patelni. Gdy nabiorą ładnego, złotego koloru - dodać szpinak i poczekać, aż ten zmniejszy swoją objętość. Do czego pasuje szpinak z migdałami? Najlepiej sprawdzi się jako farsz do krokietów. Migdały w szpinaku nie dość, że nadadzą delikatnego słodkiego smaku, to wpłyną również na dodatkowe doznania - będą przyjemnie chrupać!

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Bigos świąteczny

Wyśmienity bigos to wizytówka każdego domu. Jest pracochłonny, ale raz w roku...

Odsłon: 130

30 min
4
30 min
3
>60 min
4
>60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

0
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

8
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5