Warto stosować przy cukrzycy, wysokim cholesterolu i nadciśnieniu. Jak działa i do czego używać ogórecznika w kuchni?

Ogórecznik lekarski to niepopularne zioło, które jest hodowane jako ozdoba ogrodu. Niewiele osób wie, że można je wykorzystać w kuchni. Roślina nie tylko zmieni smak potraw nie do poznania, ale także pozytywnie wpłynie na działanie organizmu. Sprawdź, jak wykorzystać ogórecznika lekarskiego w kuchni oraz jak przygotować z niego napary i nalewki.

Dlaczego warto pić napar z ogórecznika? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Niewielkie, niebieskie kwiaty, które kryją w sobie moc leczniczych właściwości. Ogórecznik lekarski to roślina powszechnie uprawiana w przydomowych ogrodach, dobrze czuje się w nasłonecznionych miejscach. W jej składzie znajdziemy wiele wartościowych substancji, takich jak flawonoidy, witamina C, sole mineralne i garbniki. Podpowiemy ci, jakie właściwości ma ogórecznik lekarski oraz jak wykorzystać go do przygotowania nalewki, oraz prozdrowotnego naparu.

Sprawdź także: W starożytności pili z niej napar, by pozbyć się migreny, jest niezastąpiona przy bólach żołądka. Właściwości i zastosowanie mięty pieprzowej

Ogórecznik lekarski – charakterystyka

Ogórecznik lekarski pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Roślina charakteryzuje się niebieskimi kwiatami w kształcie gwiazdy, po których ją najłatwiej rozpoznać. Łodyga jest szorstko owłosiona i urasta do około 60 centymetrów wysokości.

W Polsce ogórecznik lekarski jest uprawiany. Występuje też jednak w formie dzikiej jako chwast. Roślinę wykorzystuje się przede wszystkim w kuchni, ze względu na to, jak odmienia smak potraw. Warto jej również używać z powodu właściwości leczniczych ogórecznika.

Właściwości lecznicze ogórecznika lekarskiego

Ogórecznik lekarski ma liczne właściwości lecznicze, gdyż jest bogactwem flawonoidów, saponinów, kwasów organicznych i dużej ilości witaminy C. Ma on przede wszystkim właściwości przeciwzapalne. Spożywanie go pomoże uporać się z infekcjami dróg moczowych czy żołądka.

Ogórecznik lekarski załagodzi również stany zapalne jamy ustnej i gardła, zwalczy krwawienie dziąseł lub zapobiegnie mu. Ziele wspomoże organizm podczas przeziębienia. Udrożni drogi oddechowe i zbije gorączkę. Na przyszłość wzmocni odporność.

Właściwości ogórecznika lekarskiego wpłyną na obniżenie cholesterolu, ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru. Z organizmu usunie toksyny, poprawi samopoczucie i wesprze pracę mózgu.

Jak wykorzystać ogórecznika lekarskiego w kuchni?

Ogórecznik lekarski ma wiele zastosowań w kuchni. Można go między innymi dodawać do sałatek jako dodatek. Wystarczy, że świeże liście rośliny posiekamy i wrzucimy do warzywnej mieszanki.

Ziele sprawdzi się też jako przyprawa do zupy. Ogórecznik świetnie skomponuje się z rosołem, chłodnikiem czy barszczem ukraińskim. Najlepiej dodać go pod koniec gotowania lub przed samym podaniem.

Ogórecznik może być też dodatkiem do sosów. Sprawdzi się w dressingach sałatkowych, ale także w sosach do mięs czerwonych i białych. Liście rośliny sprawdzą się w masłach ziołowych, którymi również można przyprawiać mięso.

Jak wykonać napar z ogórecznika lekarskiego?

Przygotowanie leczniczego naparu z ogórecznika lekarskiego jest bardzo proste. Wystarczy dwie łyżeczki suszonej rośliny zalać filiżanką gorącej wody. Tak przygotowana mieszanka musi odpocząć pod przykryciem przez 10 minut. Napar z ogórecznika powinno się pić do trzech razy dziennie.

Jak przygotować nalewkę z ogórecznika lekarskiego?

Ziołowa nalewka z ogórecznika lekarskiego pozwoli na zachowanie jego wszystkich właściwości. Do przygotowania jej potrzeba:

  • 300 g świeżego lub suszonego ziela ogórecznika lekarskiego;
  • 500 ml alkoholu 40%;
  • 300 ml spirytusu rektyfikowanego;
  • 200 ml wody;
  • 450 g cukru;
  • Soku z jednej cytryny.

Oczyszczonego ogórecznika umieszczamy w naczyniu. Ziele zalewamy alkoholem i sokiem z cytryny, a następnie mieszankę odstawiamy w ciemne miejsce na około 2 tygodnie. Przez ten czas codziennie mieszamy całość.

Po minionym czasie mieszankę przecedzamy przez sito. Do mikstury dodajemy samodzielnie przygotowany syrop cukrowy i całość mieszamy. Nalewkę rozlewamy do butelek i pozostawiamy do ciemnym miejscu na 5 miesięcy. Po tym czasie nalewka z ogórecznika lekarskiego jest gotowa.

Zobacz także:

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 127

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 66

15 min
5
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2