Spis treści:
- Jakie właściwości ma mięta pieprzowa?
- Na co pomaga mięta pieprzowa?
- Kiedy zbierać i jak suszyć miętę pieprzową?
- Kto powinien unikać mięty pieprzowej?
- Mięta pieprzowa – zastosowanie w kuchni
Mięta pieprzowa to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Dzięki swoim leczniczym właściwościom od lat wykorzystywana jest w medycynie ludowej i naturalnej, ma niepowtarzalny, orzeźwiający smak i zapach, dzięki czemu świetnie sprawdza się również w kuchni. Miętę pieprzową z powodzeniem hodować można w przydomowym ogrodzie, odpowiednio pielęgnowana może znaleźć swoje miejsce w doniczce na kuchennym parapecie. Sprawdź, na co pomaga mięta pieprzowa, kto powinien włączyć ją do diety, oraz jakie są przeciwwskazania do jej stosowania.
Jaka jest różnica między miętą a miętą pieprzową?
Główną różnicą między miętą a miętą pieprzową (miętą lekarską) jest zawartość mentolu oraz olejku miętowego, ta druga ma ich znacznie więcej, przez co wykazuje się intensywniejszym aromatem i smakiem. Warto wspomnieć również o tym, że mięta pieprzowa powstała z połączenia mięty wodnej oraz mięty zielonej. Z mięty pieprzowej najczęściej przygotowuje się prozdrowotne napary oraz olejki.
Jakie właściwości ma mięta pieprzowa?
W składzie mięty pieprzowej znajdziemy między innymi witaminę A, te z grupy B, C, oraz substancje mineralne takie jak: magnez, żelazo, potas, cynk, mangan, miedź, selen i fosfor.
Znana jest przede wszystkim ze swojego korzystnego wpływu na układ pokarmowy, ułatwia trawienie, a także pomaga radzić sobie z dolegliwościami takimi jak ból brzucha (łagodzi skurcze), nudności, czy niestrawność. Dlatego często poleca się spożycie jej po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku, ponieważ stymuluje wydzielanie soku żołądkowego. Miętę pieprzową warto stosować również w przypadku wzdęć oraz gazów, ponieważ wspiera prawidłową pracę jelit.
Jeżeli dopadnie cię przeziębienie, grypa lub infekcja górnych dróg oddechowych, również warto mieć pod ręką miętę. Substancje zawarte w roślinie wykazują działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Ponadto ma właściwości przeciwzapalane, dlatego może pomóc w przypadku zapalenia zatok, pomaga również na uporczywy katar. Polecana jest także w celu łagodzenia kaszlu.
Na co pomaga mięta pieprzowa?
Właściwości mięty pieprzowej znane były już w starożytności, wykorzystywano ją wówczas do leczenia migrenowych bólów głowy. Dodatkowo mięta polecana jest w przypadku dolegliwości związanych z wątrobą oraz drogami żółciowymi.
Co ciekawe, mięta pieprzowa może być stosowana również do użytku zewnętrznego. Polecana jest osobom, które borykają się z łupieżem. Przemywanie skóry wywarem z mięty może pomóc zniwelować stany zapalne lub swędzenie. Roślina ta pomoże również w gojeniu się opryszczki.
Kiedy zbierać i jak suszyć miętę pieprzową?
Czerwiec to idealny miesiąc, aby zebrać miętę pieprzową, należy zrobić to przed jej zakwitnięciem. Wybierz suchy, słoneczny dzień, najlepiej w godzinach popołudniowych, zetnij jedynie górne liście i gałązki rośliny, użyj do tego nożyczek.
Pamiętaj, aby zbierać miętę z terenów oddalonych od dróg i centrów miast, warto również hodować miętę w swoim ogrodzie. Według tradycyjnej, ludowej metody, miętę suszono w pęczkach przywiązując ją sznurkiem i zawieszając w przewiewnym miejscu, nie powinno być ono nasłonecznione.
Można również ususzyć same liście, wystarczy rozłożyć je na papierze lub gazecie w zacienionym miejscu z dostępem do powietrza. Proces suszenia potrwa około siedmiu dni. Następnie susz można przesypać do szczelnie zamykanego pojemnika, który należy odłożyć w ciemne miejsce. Świetnie sprawdzi się również suszarka spożywcza, należy ustawić temperaturę ok. 35 stopni. Już po kilku godzinach mięta będzie idealnie wysuszona.
Kto powinien unikać mięty pieprzowej?
Mięta pieprzowa jest rośliną raczej bezpieczną. Nie zaleca się jednak stosowania jej w przypadku kobiet w ciąży oraz małych dzieci. Jeżeli występują u ciebie częste alergie pokarmowe, również należy jej unikać.
Mięta pieprzowa – zastosowanie w kuchni
Jak wykorzystać miętę pieprzową w kuchni? Sposobów jest wiele, z jej liści można przygotować rozgrzewający napar, lub dodać je do orzeźwiającego napoju z cytryną i kostkami lodu. Pysznie smakować będzie jako dodatek do domowych kompotów i lemoniad.
Świetnie sprawdzi się również dodana do wiosenno-letnich sałatek, doskonale smakuje w połączeniu ze świeżymi liśćmi szpinaku, truskawkami, arbuzem i słonym serem feta. Można dodać ją również do chłodników lub dań z mięsem. Doskonale smakować będzie dodana do ziołowo-jogurtowych sosów oraz dipów, warto podać je do dań z grilla.
Mięta to również popularny składnik deserów, kojarzymy ją przede wszystkim z miętowymi cukierkami i gumami do żucia. Stanowi również idealne wykończenie sałatki owocowej, będzie pasować do deserów z truskawkami, malinami, a także czekoladą.
Zobacz, jak nasi użytkownicy wykorzystali miętę w swoich przepisach.
1. Pierogi z truskawkami i miętą
Zobacz przepisPierogi z truskawkami i miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Kompot truskawkowy z miętą
Zobacz przepisKompot truskawkowy z miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Penne z bakłażanem i miętą
Zobacz przepisPenne z bakłażanem i miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Bruschetta z truskawkami i miętą
Zobacz przepisBruschetta z truskawkami i miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Racuchy z jabłkami i miętą
Zobacz przepisRacuchy z jabłkami i miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Kruche ciastka z miętą
Zobacz przepisKruche ciastka z miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Kotleciki wołowe z miętą
Zobacz przepisKotleciki wołowe z miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Babka z kisielem i miętą
Zobacz przepisBabka z kisielem i miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Jaglane kotleciki z miętą
Zobacz przepisJaglane kotleciki z miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Surówka paprykowa z miętą
Zobacz przepisSurówka paprykowa z miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Naleśniki z serem, borówką i miętą
Zobacz przepisNaleśniki z serem, borówką i miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: poradnikzdrowie.pl, medonet.pl
Zobacz także:
Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »
Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »
Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »