Spis treści:
- Na czym polega dieta sokowa?
- Jakie soki są najlepsze w diecie sokowej?
- Dieta sokowa – plusy i minusy
- Czy dieta sokowa jest bezpieczna?
- Dieta sokowa – przeciwwskazania
Nadprogramowe kilogramy dla wielu osób mogą być przyczyną kompleksów. Warto jednak pamiętać o tym, że poza obniżeniem samooceny, nadwaga i otyłość często prowadzą do rozwoju wielu poważnych chorób. Cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie tętnicze, zbyt wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca, czy choroba wieńcowa, te konsekwencje czyhają na osoby ze zbyt wysoką masą ciała.
Warto więc zawczasu zadbać o zdrowie, między innymi wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe. Tu jednak czai się haczyk, chęć dostrzeżenia szybkiej zmiany wizualnej w wyglądzie, często popycha nas do próbowania różnych diet odchudzających, które niekoniecznie są bezpieczne i dają długotrwałe efekty. Sporo kontrowersji wzbudza dieta sokowa, znany również jako detoks sokowy. W poniższym artykule sprawdzimy, na czym polega, jak ją przeprowadzić oraz czy dieta sokowa jest bezpieczna.
Na czym polega dieta sokowa?
To dieta w formie płynnej, oparta na spożywaniu soków owocowo-warzywnych. Można w niej również znaleźć smoothies, różnego rodzaju szoty, dopuszcza się również spożywanie herbat lub naparów. Niektóre diety sokowe wykluczają również kawę. Ten sposób żywienia ogranicza do minimum spożycie białka i tłuszczów, dostarcza jedynie węglowodanów i wody. Dieta sokowa jest niskokaloryczna, najczęściej nie przekracza 1000 kcal, przeważnie zakłada od pięciu do sześciu porcji płynów na dzień. Ile powinna trwać dieta sokowa? Dieta, czy też detoks sokowy przeważnie trwa od trzech dni do nawet tygodnia.
Jakie soki są najlepsze w diecie sokowej?
Gotowe diety sokowe, które możemy zakupić na przeróżnych stronach internetowych, zazwyczaj zawierają dosyć różnorodne kompozycje warzyw i owoców. Najczęściej znajdziemy w nich sporą ilość zielonych warzyw, takich jak: szpinak, seler naciowy, ogórek zielony. Mają one właściwości przeciwutleniające, oczyszczające i odkwaszające, są źródłem chlorofilu, który działa przeciwzapalnie. Do soków często dodawane są również cytrusy, cytryna, pomarańcze, grejpfruty, czy limonki. Taki zestaw składników dostarcza mnóstwa witamin i minerałów, w tym witaminy C, która wspiera odporność, oraz antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, działają przeciwstarzeniowo oraz antynowotworowo. Co więcej, warzywa i owoce, dzięki dużej zawartości wody działają moczopędnie, dzięki czemu wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn.
Do soków często dodawany jest także imbir, który ma silne działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe, świetnie rozgrzewa, dzięki czemu wspiera układ immunologiczny, chroniąc organizm przed przeziębieniami i grypą.
Warto również wybierać soki z burakiem, który zawiera między innymi witaminy z grupy B, świetnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także wspiera zdrowie kości. Buraki poprawiają samopoczucie, pomagają zadbać o skórę, włosy i paznokcie oraz wspierają regenerację organizmu po wysiłku fizycznym.
Świetnym wyborem będą również soki z dodatkiem marchewki. Dostarcza ona wielu witamin i minerałów, w tym beta-karotenu, dzięki czemu wspiera narząd wzroku, chroniąc oczy przed chorobami. Dodatkowo zawarte w marchewkowym soku związki siarkowe wspierają prawidłowe działanie mikroflory jelitowej.
Dieta sokowa – plusy i minusy
Niska kaloryczność diety oraz wykluczenie pokarmów stałych teoretycznie mogą przynieść szybkie efekty. Już po paru dniach z pewnością zauważysz mniejszą liczbę na wadze. Warto jednak dodać, że nie będzie to spalony tłuszcz, a jedynie mniejsza ilość wody oraz pozbycie się treści pokarmowej z jelit. Dzięki czemu po prostu będziemy lżejsi. Wiele osób po zakończonym detoksie bardzo szybko wraca do starych nawyków żywieniowych, wygłodzony organizm domaga się składników odżywczych, przez co wówczas możemy jeść więcej. W następstwie tego następuje efekt jojo, czyli ponowny wzrost wagi.
Odpowiednio przeprowadzona, krótka dieta sokowa, może pozytywnie wpłynąć na układ pokarmowy. Jest ona lekkostrawna, soki szybko się wchłaniają, a także dostarczają wielu witamin i minerałów oraz przeciwutleniaczy. Składniki w nich zawarte pozytywnie wpłyną również na funkcjonowanie jelit.
Wiele osób przechodzi na dietę sokową w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Należy jednak mieć na uwadze, że nasz organizm doskonale radzi sobie z tym sam, właśnie takie jest zadanie wątroby oraz nerek. Warto jednak dodać, że dieta bogata w warzywa i owoce, a także picie odpowiedniej ilości wody (minimum dwóch litrów dziennie), z pewnością wesprze naturalne procesy zachodzące w organizmie, wpływając na lepsze samopoczucie. Co ciekawe, długotrwała dieta sokowa może przynieść wręcz odwrotny skutek, zamiast schudnąć, spowolnimy jedynie swój metabolizm.
Czy dieta sokowa jest bezpieczna?
Warto wspomnieć również o tym, że dieta ta jest uboga w kalorie, dlatego podczas jej stosowania warto ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny. Z pewnością nie będzie dobrym wyborem dla osób, które intensywnie trenują, może dojść nie tylko do niedoborów składników odżywczych, ale i do omdleń. Aby organizm funkcjonował prawidło należy dostarczyć mu odpowiedniej ilości białka, tłuszczów, a także błonnika pokarmowego, których nie znajdziemy w sokach.
Jeżeli zamierzasz przejść na dietę sokową, dobrym pomysłem będzie uprzednie zrobienie badań krwi oraz skorzystanie z porady dietetyka lub lekarza. Detoks sokowy nie powinien trwać dłużej niż siedem dni.
Dieta sokowa – przeciwwskazania
Przejście na dietę sokową nie będzie odpowiednie dla wszystkich, ponieważ ten sposób żywienia jest mocno niedoborowy przez co, w niektórych przypadkach może być niebezpieczny. Przeciwwskazaniem będzie ciąża oraz karmienie piersią. Dieta sokowa będzie również nieodpowiednia dla dzieci i młodzieży, których rozwijające się organizmy potrzebują kompleksu makro i mikroskładników. Ten sposób żywienia będzie również niewskazany dla osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe, a także tych, u których występuje hipoglikemia.
Jeżeli jesteś osobą bardzo aktywną, np. wykonujesz pracę fizyczną, jesteś sportowcem, lub w twoim planie dnia występują intensywne treningi, również powinieneś zrezygnować z diety sokowej. Detoks sokowy odradza się również osobom, które mają bardzo niską masę ciała oraz tym, u których występują zaburzenia odżywiania.
Źródło: ohme.pl, medonet.pl
Zobacz także:
Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »
Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »
Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »