Uczta Smaków – Kuchnie świata

Wino lekarstwem na raka?

Wino ma swoich miłośników, ale coraz więcej osób pije wino ze względu na jego właściwości antyrakowe. Czy słusznie?

Wino: Pić czy nie pić?    Fot. 123.RF.COM/PICSEL


To fakt, że czerwone wino zawiera antyoksydanty (tutaj pisaliśmy o nich dokładniej) które zmniejszają ryzyko raka. Antyoksydanty zawarte w czerwonym winie to flawonoidy - jedne z najsilniejszych i najskuteczniej wymiatających wolne rodniki.

Według badań przeprowadzonych przez badaczy z Grecji i Francji, polifenole zawarte w czerwonym winie spowalniają rozwój raka piersi. W badaniu wykorzystano wino szczepu Cabernet Sauvignon, ale pozbawione alkoholu.

Z badań przeprowadzonych na szczurach przez zespół hiszpańskich i włoskich naukowców wynika, że resweratrol (flawonoid zawarty w czerwonym winie) najprawdopodobniej wywołuje apoptozę (w uproszczeniu coś w rodzaju "samobójstwa" komórki) komórek tworzących guza wątroby. Nowotwory zmniejszały się pod wpływem resweratrolu aż o 25 proc.

Polifenole z czerwonego wina wywołały apoptozę także w przypadku ludzkich komórek raka okrężnicy oraz wyhodowanych w laboratorium komórek wywołujących białaczkę promielocytową. Zmniejsza również ryzyko pojawienia się raka prostaty. Mirycetyna, kwercetyna i kemferol z kolei obniżają ryzyko raka trzustki o 23 proc.

Dlaczego białe wino nie ma takich cudownych właściwości? Bo to czerwone wino robi się także ze skórki i pestek, a to w nich siedzi najwięcej antyoksydantów. Jest ich zwykle 6-7 razy więcej.


Wino na cukrzycę i cholesterol!

Czerwone wino zawiera polifenol o nazwie resweratrol, który jest silnym antyoksydantem, a przy tym łatwo wchłanianym. Badania wskazują, że obniża on poziom „złego cholesterolu” LDL (o tym, że zły cholesterol nie istnieje pisaliśmy tutaj). Inne składniki – katechiny – pomagają z kolei podnieść poziom HDL, czyli tego „dobrego cholesterolu”. Prawidłowe proporcje między lipoproteinami o niskiej gęstości (LDL) i tymi o wysokiej gęstości (HDL) to warunek zdrowych żył, tętnic i serca, zapobiegający miażdżycy. Zmniejsza też ryzyko choroby wieńcowej.

Według jednego z badań, kobiety pijące czerwone wino były mniej narażone na cukrzycę typu 2. Przypisano to zawartości antocyjanów. Jednak te badania czekają jeszcze na potwierdzenie eksperymentalne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o związku cukrzycy z dietą, zobacz nasz artykuł:


Dieta dla cukrzyka nie istnieje? Kliknij!

sałatka zdrowa dla cukrzyka

 

Czerwone wino korzystnie wpływa na metabolizm i wchłanianie cukrów. Zawartość żelaza w czerwonym winie sprawie, że zmniejsza ryzyko niedokrwistości. Witaminy A, C, E i D z kolei przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.


Pić czy nie?

Na pewno nie namawiamy do picia wina codziennie i bez umiarkowania, a to ze względu na zawartość alkoholu, który zawsze będzie szkodliwy dla organizmu (jest też kancerogenem). Jeśli dana osoba jest niepijąca, nie powinna w żadnym wypadku pić ze względu na możliwe korzyści zdrowotne. Maksymalne dawki dzienne wina to 350-400 ml dla mężczyzn i 250-300 ml dla kobiet.


10 naszych najczęstszych błędów przy piciu wina. Kliknij!

 

wino w kieliszku i jedzenie  na talerzu

Trzeba pamiętać, że antyoksydanty i inne cenne składniki zawarte w winie można znaleźć w wielu innych, zdrowszych produktach, które nie zawierają alkoholu (będzie to np. zielona herbata, warzywa zielone, owoce cytrusowe). Ale jeśli już mamy ochotę na jakiś alkohol, najlepszym wyborem będzie czerwone wino. Jest z czego wybierać!


Jak dobierać wino do potraw? Kliknij!

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła:
erbeofficinali.orgsciencedaily.comnhs.uksciencedirect.comsciencedirect.comsciencedirect.comczytelniamedyczna.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Placuszki bananowe

Placuszki bananowe przygotowałam dla wnuków z bananów więcej dojrzałych, taki...

Odsłon: 24

30 min
0
Desery Faworki staropolskie

Nadszedł czas, kiedy wypada upiec pączki, a przynajmniej faworki. Te nie są a...

Odsłon: 73

60 min
0
Desery Ciasteczka owsiane

Ciasteczka owsiane, które przygotujecie w zaledwie kwadrans. Wystarczy wrzuci...

Odsłon: 113

15 min
1
Przekąski Szybkie danie

Jeśli nie mamy czasu to zapraszam do szybkiej przekąski, która będzie smakowa...

Odsłon: 560

15 min
3

Przepis dnia

Zupy Solianka-słowiańska zupa gulaszowa

Solianka to zupa charakterystyczna dla kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i biało...

Odsłon: 3945

>60 min
14

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze diety 2023. Dieta śródziemnomorska kolejny raz najzdrowszą dietą świata. Dlaczego?

Wiele osób wraz z początkiem roku podejmuje próbę zrzucenia zbędnych kilogramów. Oczywiście proces ten nie może obyć się bez diety. Należy jednak p...

0
Informacje Nie takie zdrowe, jak o nich mówią. 10 produktów, których trzeba unikać

Chociaż reklamy, bombardujące nas w telewizji, pokazują wiele produktów spożywczych jako zdrowe i pełne wartości, nierzadko jest to tylko magia mar...

1
Informacje Czubryca – bułgarska przyprawa o niezwykłym działaniu

Czubryca przybyła do nas z Bułgarii. Sprawdzi się w przypadku wielu dań. Nadaje im bardzo charakterystycznego aromatu i wyjątkowego smaku. Dowiedz...

12
Informacje Niezawodny przy przeziębieniu, jest wsparciem dla wątroby. Jedź łyżeczkę dziennie

Każdy z nas ma swoje sposoby na przeziębienie. Domowe lekarstwa to doskonały sposób na to, by nie pozwolić drobnoustrojom rządzić się w naszym orga...

0