Do góry

Newsy

Jak dobierać wino do potraw?

Lampka wina do obiadu, czy kolacji nadaje posiłkom elegancji. By dodać do tego smak, trzeba potrafić dobrać wino.

Fot. 123RF/Picsel

Najprostszy i powszechnie znany podział win - białe do ryb i drobiu, czerwone do mięs - to nie wszystko.

Reklama


Istnieją dwie podstawowe zasady, którymi należy się kierować wybierając wino do potrawy. To zachowanie zasady kontrastu i dopasowania. Na czym to polega? Wina muszą być w przeciwnym smaku do potrawy tak, by nie zlały się z ich nutami smakowymi . Jednocześnie muszą być dopasowane, to znaczy, że nie mogą zdominować smaku potraw, tak samo jak smak potraw nie może zdominować wina. Wybieramy zatem alkohol o podobnym charakterze i ciężarze. W doborze ważna jest też kolejność podawania. Jak to wygląda w praktyce?


Zaczynamy od win białych, lekkich, a zmierzamy ku czerwonym ciężkim. Posiłek może poprzedzić aperitif, czyli lampka wina przed pierwszym kęsem. Celem aperitifu jest pobudzenie naszego apetytu i odświeżenie kubków smakowych. Te pierwsze łyki mają nas orzeźwiać, dlatego podajemy wina białe - lekkie, młode i wytrawne. Dobrym pomysłem jest sięgnąć po Riesling, choć doskonale sprawdzi się także szampan. Do przystawek podajemy wina białe, wytrawne.

Zobacz przepisy na przystawki. Kliknij!

Do zup win z zasady nie podajemy. Zdarza się jednak, że do gęstych, pikantnych zup warzywnych lub rybnych możemy dostać lampkę wina wytrawnego. Jeśli mowa o rybach - zasada mówi, że pasują do nich wina białe, które nie zdominują smaku delikatnego mięsa. Dopuszczane są także wina różowe. Białe i różowe wina doskonale podkreślą także smak drobiu. Eksperci polecają Chardonnay, czy Sauvignon Blanc. Jeśli jednak drób był pieczony lub smażony ,to lepiej jest sięgnąć po lekkie wino czerwone - np. Bordeaux.

Zobacz przepisy na ryby. Kliknij!

Mięsa podajemy z zasady z winem czerwonym. Wyjątkiem jest delikatna jagnięcina, która preferuje białe, wytrawne. Podobnie jak w przypadku drobiu, do pieczonego lub smażonego mięsa lepiej pasują wina czerwone. Do wieprzowiny natomiast podajemy wyłącznie wina czerwone - schab dobrze skomponuje się z czerwonym i lekkim, ciężkie i mocno przyprawione dania lubią wina o adekwatnym ciężarze i aromacie. Podobne wina podajemy do wołowiny oraz dziczyzny.

Zobacz przepisy na wołowinę. Kliknij!

Jak postępujemy z potrawami niejednoznacznymi, jak makarony? Ich kulinarną ojczyzną są Włochy, nieprzypadkowo więc sięgamy po alkohole z tamtego regionu. Zwracamy uwagę na składniki sosu - i tak do sosów śmietanowo-serowych wybieramy Chardonnay, do owoców morza - Sauvignon Blanc lub Riesling, do mięsnych i pomidorowych zaś, Chianti.

Zobacz przepisy na makarony. Kliknij!

Winnym biesiadom często towarzyszy deska serów, zaś w kuchni francuskiej kawałek sera zamyka posiłek główny i jest przerwą przed deserem. Tu również istnieje zbiór zasad doboru, których warto przestrzegać. Do serów twardych, ostrych w smaku najlepiej pasują wina czerwone i wytrawne. Do serów pleśniowych z kolei serwujemy wina białe.

Zobacz przepisy na sery. Kliknij!

A na deser? Do deserów najlepiej pasują wina słodkie - należy jednak pamiętać, by była to słodycz odpowiednio dopasowana do ciężaru deseru. Zazwyczaj podaje się czerwone sherry - do deserów czekoladowych, porto tawny podobnie, a tokaj - do deserów owocowych, rześkich. Do samych kaw win nie podajemy - wybieramy likiery lub koniaki.

Zobacz przepisy na desery. Kliknij!

Jak traktować powyższe zasady? Tak mówią eksperci, którzy wiedzą jak otworzyć smak wina oraz smak potraw. Jeśli jednak podajemy wino na swój sposób - to nie zrażajmy się, w końcu to nam ma smakować.

 


Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

grazynka456 18 kwietnia 2016 Ja od zawsze kierowałam się tym co było napisane na etykietach butelek. Jakiś czas temu trafiłam na stronę wina.com.pl i dzięki dokładnym opisom win mogłam dopasować je do potraw :) Przydatny wierszyk! :)

0 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

pool 23 marca 2014 A mi się właśnie przypomniał pewien wierszyk,który wisiał w gablocie szkoły gastronomicznej. "Ryby, drób i jagnięcina, lubią tylko białe wina. Zaś pod sarny, woły, wieprze, jest czerwone wino lepsze ! A szampana wie i kiep, można zawsze po i przed"

37 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń