Wspólne posiłki. Dlaczego to tak ważne?

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym częściej niż zwykle zasiadamy do wspólnego stołu. Wspólne posiłki warto jednak wprowadzić również na co dzień, nie zaś wyłącznie przy specjalnych okazjach. Dlaczego to takie ważne i jak zaplanować ten czas?

Fot. 123RF/Picsel

Okiem psychologa

Badania wskazują, że wspólne jedzenie rodzinnych posiłków ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Najmłodsi zasiadający wraz z rodzicami do codziennego obiadu mają silne poczucie bezpieczeństwa, są bardziej pewne siebie, a nawet mogą rzadziej sięgać w przyszłości po używki. Badacze ze Stanów Zjednoczonych udowodnili również, że dzieci z rodzin spożywających wspólne posiłki mają lepsze wyniki w nauce.

Zdrowe nawyki

Dzieci pod wieloma względami naśladują swoich rodziców. Tak charakterystyczne dla najmłodszych grymaszenie przy jedzeniu może być zatem rozwiązane dzięki pozytywnym przykładom w otoczeniu. Te zaś najłatwiej wzmacniać podczas wspólnych posiłków. Jeśli dziecko obserwuje rodziców jedzących nielubiane dotąd warzywa, jest większa szansa na to, że samo się do nich przekona, a także utrzyma zdrowe nawyki żywieniowe w przyszłości.

Reklama

 

Z rodziną najlepiej... przy stole

Wspólne jedzenie codziennych posiłków wpływa na wzmacnianie więzi rodzinnych. Ważne jednak, by taki obiad rzeczywiście był czasem poświęconym rodzinie. Warto wyłączyć telewizor, odłożyć smartfony i poświęcić całą uwagę na rozmowę, poznanie siebie nawzajem, a nawet zwykłą opowieść o przebiegu własnego dnia. W ten właśnie sposób buduje się u dzieci poczucie bezpieczeństwa, gdyż wiedzą one, że w tym czasie zostaną wysłuchane. Warto w takiej chwili odłożyć na bok kłótnie czy wymówki, tworząc przestrzeń, w której poświęca się dzieciom czas oraz okazuje wsparcie.

Jak zaplanować wspólne posiłki?

W dzisiejszym zabieganym świecie żyjemy szybko: jemy na stojąco gotowe dania, zamawiamy zakupy z dostawą do domu w delikatesach internetowych, rozmowę podczas posiłku zastępujemy przeglądaniem nowości w mediach społecznościowych. Dobrze wiemy, jak trudno znaleźć czas na celebrowanie obiadu w gronie rodzinnym. Nie rezygnuj jednak ze starań. Mierz siły na zamiary, by wypracować kompromis pomiędzy powinnościami a realnymi możliwościami życia codziennego. Jeśli w dni robocze pracujesz do późna, poświęć czas na wspólne posiłki w weekendy. To także okazja do wspólnego gotowania, co dodatkowo wzmocni więź z dziećmi i pomoże nauczyć je nowych smaków. Warto uwzględnić również posiłki z jednym z rodziców, jeśli drugi z nich pracuje do późna. Każda okazja do jedzenia w większym gronie jest odpowiednia, zadbaj zatem o to, by ją wykorzystać.

W przypadku starszych dzieci lub młodzieży warto uwzględnić ich rozkład dnia oraz zajęcia dodatkowe. Ustalcie wspólnie przynajmniej jeden dzień, w którym razem i bez pośpiechu usiądziecie do stołu. Zadbajcie także o atmosferę, miłą rozmowę oraz poświęćcie uwagę innym członkom rodziny - to z pewnością poprawi więzi między wami, a w efekcie zaowocuje w przyszłości.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka z sałaty lodowej

Dzisiaj bardzo szybka, prosta sałatka. Bardzo dobra jako dodatek do obiadu lu...

Odsłon: 344

15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

2
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

0
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

1
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

2