Spis treści:
- Passiflora (męczennica) – co to za roślina?
- Jak działa napar z passiflory?
- Jak przygotować napar z męczennicy?
Roślinne napary ziołowe to sposób na wiele problemów zdrowotnych. Pomagają na trawienie, bóle głowy, a także ułatwiają zasypianie czy pomagają uspokoić skołatane nerwy. Do roślin, z których można zrobić herbatkę korzystnie wpływającą na organizm należy właśnie męczennica. Sprawdź, jak działa napar z passiflory oraz jak go pić, aby był najskuteczniejszy.
Sprawdź także: Poprawia trawienie, wspomaga odchudzanie. Jak przygotować herbatkę kminkowo-miętową?
Passiflora (męczennica) – co to za roślina?
Męczennica, zwana także passiflorą, to egzotyczna roślina, która przybyła do nas z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Występuje w postaci krzewów, bylin i pnączy, z charakterystycznymi niebieskimi kwiatami. Co ciekawe, na świecie występuje aż 500 gatunków męczennicy. Hodowana jest w celach ozdobnych, co więcej dzięki swojemu prozdrowotnemu działaniu wykorzystuje się ją również w lecznictwie i farmaceutyce. Przede wszystkim ceniona jest za swoje działanie uspokajające oraz rozkurczowe.
Jak działa napar z passiflory?
Według badań napar z męczennicy warto stosować w celu wsparcia układu nerwowego. To świetny sposób na złagodzenie skutków stresu, ma działanie przeciwlękowe, rozluźniające i uspokajające. Zalecana jest dla osób, które zmagają się ze stanem przewlekłego napięcia nerwowego. Polecany jest także osobom, które borykają się z bezsennością, ponieważ pozytywnie wpływa na jakość i długość snu. Po herbatę z passiflory warto więc sięgnąć przed snem, tak aby rano obudzić się bardziej wypoczętym.
Passiflorze przypisuje się działanie łagodzące ból, pomaga także przy uporczywym kaszlu, a nawet w przypadku astmy. Co więcej, może przyczynić się do zbicia zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Wpływa także korzystnie na żołądek, łagodzi skurcze jelit, a także polecana jest kobietom w okresie menopauzy.
W jej składzie znajdziemy cenne flawonoidy, które wspierają walkę organizmu ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, chronią go także przed stresem oksydacyjnym, a także mają właściwości przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe.
Jak przygotować napar z męczennicy?
Do przygotowania naparu z męczennicy, będziesz potrzebować: dwóch gramów suszu oraz 250 ml wody. Wsyp suszoną passiflorę do kubka, zalej ją gorącą wodą. Odczekaj około dziesięciu do piętnastu minut. Napój przecedź, możesz także użyć zaparzacza do herbaty. Opcjonalnie dla poprawy smaku możesz dodać ulubiony słodzik, np. miód oraz odrobinę soku z cytryny.
Jak pić napar z męczennicy? Napar sięgnąć po niego przed pójściem spać. Ponadto warto pamiętać, że maksymalna dawka suszu wynosi od czterech do ośmiu gramów.
Istnieją pewne przeciwwskazania do picia naparu z męczennicy. Tyczy się to osób przyjmujących leki na oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy, w szczególności antydepresanty. Nie zaleca się jej dzieciom, kobietom w ciąży oraz tym, które karmią piersią. Warto pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ mogą wystąpić między innymi: senność, bóle i zawroty głowy.
Źródło: medonet.pl, Smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Usprawni pracę jelit i nerek, pokona wzdęcia. Maleńkie ziarenka skrywają wielką moc »
Domowe sposoby na migrenę. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w apteczce »
5 produktów, które uratują zrujnowane zdrowie. Wydasz mniej niż w aptece »